Kino domowe – jak urządzić przestrzeń na seans?

Kino domowe
2 minuty

Polacy uwielbiają oglądać filmy i seriale i jest to bez wątpienia ich ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Warto również dodać, że doceniamy nowinki ze świata elektroniki, co doskonale się ze sobą łączy, ponieważ coraz chętniej we własnych „czterech kątach” urządzamy prawdziwe kina domowe. Dowiedz się więcej i stwórz taką przestrzeń również w swoim domu.

Kino w domu – gdzie i jak je urządzić?

Kino domowe można urządzić tak naprawdę wszędzie, a wszystko zależy od warunków mieszkaniowych oraz indywidualnych preferencji domowników. Ci, którzy dysponują wolnostojącą nieruchomością, najczęściej przeznaczają w tym celu poddasze lub przestrzeń piwniczną, natomiast nie ma większego problemu, aby kino domowe urządzić nawet w mieszkaniu w bloku. Wtedy przeznacza się na ten cel prywatną sypialnię, pokój gościnny albo reprezentacyjny salon dzienny.

Zasada jest prosta, kino domowe urządza się w miejscu, w którym jest wystarczająco dużo miejsca na odbiornik telewizyjny, a przy zastosowaniu projektora czy rzutnika do dyspozycji musi być wolna ściana o odpowiednim wymiarze.

Podstawą komfortowego kina domowego jest oczywiście dobrej jakości sprzęt elektroniczny RTV, jak nowoczesny telewizor, projektor czy rzutnik. Nie można jednak zapominać również o wygodnych siedziskach. Świetnie sprawdza się narożnik, miękka, tapicerowana sofa, pufy czy fotele z regulowanym oparciem i podnóżkami. Znaczenie może mieć również oświetlenie, które w domowej sali kinowej powinno być ciepłe i niezbyt intensywne. Warto również wyposażyć takie wnętrze w stolik na przekąski i napoje.

Sprzęt audiowizualny: bez tego kino w domu się nie obędzie

W domowym kinie priorytetem jest obraz i dźwięk, i właśnie na te parametry trzeba zwracać szczególną uwagę, wybierając odpowiedni sprzęt audiowizualny. Urządzając strefę do oglądania filmów w domowym zaciszu, chcemy przecież stworzyć miejsce, które będzie przypominać profesjonalną salę kinową, a przynajmniej będzie oddawać dokładnie taką samą atmosferę.

Na rynku dostępne są kompletne zestawy kina domowego wraz ze wzmacniaczem czy głośnikami. Dzisiaj na szczęście nie trzeba już nabywać odtwarzaczy kaset VHS czy płyt DVD do odtwarzania filmów, ponieważ w sieci znajdziemy mnóstwo platform i aplikacji, dzięki którym dostępne są najnowsze hity światowego kina. Konieczny jest natomiast najlepiej bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz nowej klasy telewizor.

Projektor i ekran

W domowym kinie świetnie sprawdzi się zarówno projektor, jak i tradycyjny telewizor z okazałym ekranem. Jeśli dysponujesz sporą, wolną i białą ścianą bez żadnych motywów dekoracyjnych, możesz zainwestować w rzutnik, który lepiej oddaje charakter profesjonalnego kina. W mniejszych pomieszczeniach komfortowe oglądanie ulubionych tytułów zapewni telewizor, lecz najlepiej wybierać ten z jak największym ekranem.

Warto wskazać kilka zalet oraz wad, które są charakterystyczne zarówno dla rzutnika, jak i standardowego odbiornika telewizyjnego. Jakie są zatem cechy projektora i kiedy lepiej zainwestować w takie rozwiązanie?

  • rzutnik można wykorzystywać w różnych pomieszczeniach, zgodnie z indywidualnymi potrzebami i preferencjami,
  • obraz jest zawsze większy, aniżeli ten odbierany z ekranu telewizora,
  • do jakościowego odbioru potrzebna jest wolna ściana, a wnętrze powinno być zaciemnione.

Inwestorzy, którzy stawiają na nowoczesne, ale wciąż tradycyjne odbiorniki telewizyjne, powinni wiedzieć, że:

  • telewizor może działać tylko w jednym pomieszczeniu,
  • odbiornik nawet o pokaźnych calach wciąż ma mniejszy ekran niż projektor,
  • jakość obrazu jest doskonała bez względu na warunki w zakresie oświetlenia,
  • telewizor zajmuje mniej miejsca.

Elektronika i obsługa kina

Ponieważ Polacy uwielbiają wszelkie nowinki technologiczne, inwestują w sprzęty RTV doskonałej jakości z wielką chęcią. Stawiamy na automatyczne rozwiązania, obsługę zdalnie sterowaną za pomocą aplikacji i smartfona, ewentualnie pilota. Chodzi przede wszystkim o to, aby usiąść wygodnie w fotelu albo położyć się na kanapie i bez konieczności zmiany miejsca móc obsługiwać domowe kino. Na szczęście, nowatorskie opcje uwzględniają wszelkie wymagania miłośników oglądania filmów i seriali, dzięki czemu ten sposób spędzania wolnego czasu coraz bardziej przypomina udział w profesjonalnych seansach, ale bez konieczności wychodzenia z domu i ponoszenia kosztów w celu zakupu biletów.