Wyposażenie mieszkania, w którym mieszka kot – o jakie sprzęty warto zadbać?

Wyposażenie mieszkania, w którym mieszka kot
2 minuty

Jeśli jesteś w trakcie urządzania Twojego wymarzonego domu, a jednym z członków Twojej rodziny jest zwierzę, warto od razu zaplanować przestrzeń, tak by była wygodna i funkcjonalna również dla niego. W artykule podsuwamy kilka pomysłów na sprzęty, którymi można wyposażyć mieszkanie, aby uatrakcyjnić je Twojemu kotu. 

Przygotowanie bezpiecznego mieszkania dla kota z drabinkami i hamakami może być wspaniałym sposobem na zapewnienie mu dodatkowej zabawy, komfortu i przestrzeni do eksploracji. Ponadto ruch dla zwierzęcia to podstawa higieny i zdrowia i warto aktywizować je – również w domu. Odpowiednie, przeznaczone dla kota sprzęty mogą też uchronić Twoje nowe meble i wyposażenie przed zniszczeniem.

Poniżej kilka wskazówek, jak urządzić przestrzeń, gdy zamieszka z Tobą kot.

Sprzęty do zabawy, praktyczne dodatki

  1. Drabinki dla kota: zamontuj drabinki lub półki na ścianach, aby kot mógł wchodzić na różne poziomy. Upewnij się, że są stabilne i bezpieczne. Drabinki mogą prowadzić do półek, na których kot będzie mógł się wylegiwać lub obserwować swoje terytorium.
  2. Hamaki dla kota: rozważ zamontowanie hamaków dla kota na ścianach lub w oknach. To idealne miejsce do relaksu i obserwacji otoczenia. Upewnij się, że hamaki są solidnie zamocowane i bezpieczne.
  3. Zabawki i elementy stymulujące: wprowadź różnorodne zabawki i elementy stymulujące do kociej przestrzeni, takie jak piłki, tunel czy interaktywne ukrywanki. To zapewni kotu rozrywkę i zachęci go do aktywności.
  4. Zadbaj o miejsce do drapania: w tym celu możesz zamontować np. specjalną matę bądź kupić tzw. drapak z miejscami do wylegiwania się. Takie sprzęty uchronią tapicerkę Twoich mebli oraz dywany.
  5. Zaplanuj, gdzie będzie stać kuweta na kocie odchody, jeśli Twoje zwierzę z niej korzysta.

O czym pamiętać, by zapewnić kotu bezpieczną przestrzeń?

  1. Zadbaj o bezpieczeństwo okien i balkonów: jeśli kocia przestrzeń znajduje się w pobliżu okien, zainstaluj siatki lub kratki ochronne, aby zapobiec przypadkowym wypadkom i ucieczkom. Upewnij się, że okna i drzwi balkonowe są bezpiecznie zamknięte, aby kot nie mógł ich otworzyć. Pamiętaj także, że okna uchylne stanowią dla kotów śmiertelne zagrożenie! Kot może zakleszczyć się pomiędzy framugami. Po takim wypadku często dochodzi do zamknięcia aorty brzusznej i niedokrwienia. Konsekwencją takiego urazu może być niedowład kończyn bądź nawet śmierć spowodowana zatorem. Konsekwencje są wtedy nieodwracalne, nie pomoże wtedy nawet najlepszy weterynarz.
  2. Pamiętaj o bezpieczeństwie elektrycznym: zabezpiecz wystające kable elektryczne, aby kot nie mógł do nich dotrzeć. Możesz wykorzystać specjalne osłony kabli lub zamocować je w sposób, który utrudni kotu dostęp do nich.
  3. Odpowiednio dobierz rośliny: upewnij się, że wszystkie rośliny w kociej przestrzeni są bezpieczne dla kotów. Niektóre rośliny mogą być toksyczne, dlatego kupując je, należy upewnić się, czy stanowią zagrożenia dla zdrowia kota.
  4. Bezpieczeństwo mebli: upewnij się, że meble w kociej przestrzeni są stabilne i nie stanowią ryzyka przewrócenia się na kota. W razie potrzeby użyj specjalnych pasków lub śrub, aby meble były dobrze zamocowane do ścian.
  5. Regularne przeglądy i czyszczenie: Regularnie sprawdzaj stan wszystkich elementów kociej przestrzeni, takich jak drabinki czy hamaki, aby upewnić się, że są w dobrym stanie i bezpieczne. Pamiętaj też o regularnym czyszczeniu kociej przestrzeni, w tym kuwety. Jest to szczególnie ważne dla zdrowia i komfortu kota.