Systemy inteligentnych domów uprzyjemniają korzystanie z mieszkania i pozwalają zapomnieć o niektórych powtarzalnych czynnościach. Mogą być bardzo skomplikowane lub działać tylko w obszarze jednego urządzenia. Jakie systemy są najpopularniejsze i w czym mogą okazać się pomocne? Poznaj 5 pomysłów na smart dodatki do mieszkania.
Na czym polega idea inteligentnego domu?
Mieszkanie ma służyć głównie wypoczynkowi, a większość czynności wykonywanych w nim powinno być przyjemnych. Niestety sporo czasu każdego dnia tracimy na ciągłe powtarzanie tych samych rzeczy. Rozwój technologii doprowadził do tego, że wiele czynności może wykonywać za Ciebie elektronika. Właśnie samodzielne działanie niektórych urządzeń i zintegrowanie ze sobą pewnych systemów w domu to główna idea Smart Home.
Domy inteligentne załatwiają za człowieka wiele czynności, które musiałby wykonywać samodzielnie. Mogą samodzielnie włączyć i wyłączyć konkretne urządzenia. Nie potrzebują obecności człowieka wewnątrz budynku, aby uruchomić ogrzewania czy światło. Oczywiście centrale inteligentnych domów nie podejmują same decyzji, a jedynie realizują ustawienia wprowadzone przez człowieka. Ich zmysłami wewnątrz mieszkania są różnego typu czujniki, które oceniają konieczność włączenia światła, wentylacji czy ogrzewania. Większość mechanizmów można dodatkowo obsługiwać za pomocą pilota czy aplikacji w smartfonie.
Top 5 najpopularniejszych systemów inteligentnego domu
Nie ma jednej definicji, która określałaby, jakie elementy muszą być zamontowane w budynku, żeby mógł być traktowany jako inteligentny dom. Dla jednych już samo zamontowanie inteligentnych gniazdek poprawia funkcjonowanie w domu. Dla innych wszystkie wymienione pomysły nadal nie będą wystarczające. Przedstawiony niżej Top 5 to systemy najchętniej wybierane przez inwestorów i przynoszące widoczne efekty.
Automatyczne oświetlenie
To chyba najpopularniejszy system wprowadzony do każdego inteligentnego domu. Do głównej centrali może być poprowadzone oświetlenie z jednego pomieszczenia lub całego budynku. Od charakteru akcesoriów oświetleniowych i zdolności centralki będzie zależała funkcjonalność systemu. Oświetlenie może włączyć się po wejściu do mieszkania, analizując sygnał z czujnika ruchu. Może też automatycznie zapalać lampy po zmierzchu lub zaciemniać po opuszczeniu pomieszczenia przez wszystkich użytkowników. Istnieje też wiele możliwości zaprogramowania oświetlenia i dostosowanie go do Twojego planu dnia.
System otwierania żaluzji
W takim systemie do centrali podłączone są automaty sterowania zewnętrznymi roletami lub żaluzjami. Mogą obsługiwać także wewnętrzne rolety i firamy, szczególnie wykonywane z grubych i ciężkich tkanin. Nie musisz zatem wchodzić do każdego pomieszczenia codziennie rano i podnosić żaluzji. Możesz wszystkie okna odsłonić jednocześnie za pomocą kilku ruchów na ekranie lub guzika pilota. W razie potrzeby możliwa jest obsługa tylko pojedynczych żaluzji.
Centralne ogrzewanie sterowane zdalnie
To jeden z systemów, który w szczególny sposób wpłynie na komfort korzystania z mieszkania. Tu ponownie masz wiele możliwości na sterowanie grzejnikami. Najczęściej ustawia się stałą temperaturę, która zmienia się wraz z porami dnia i warunkami na zewnątrz. System sam ocenia, czy włączyć grzejniki i kiedy to zrobić. Możesz też zintegrować grzejnik z Twoim trybem dnia. Kiedy będziesz poza domem, nie będzie tracił energii na ogrzewania, ale ogrzewanie włączy się przed Twoim powrotem, żebyś mógł cieszyć się ciepłym mieszkaniem.
Inteligentne gniazdka
To jedne z najprostszych mechanizmów, które pozwalają na sterowanie pojedynczym urządzeniem. Do standardowych gniazdek montowane są programatory czasowe, które mogą włączyć lub wyłączyć urządzenie o określonej godzinie. Pracują też w trybach czasowego włączania, co sprawdzi się przy zasilaniu akwariów czy wentylacji. W zależności od potrzeb możesz wybrać urządzenia dobowe lub tygodniowe.
Aktywne systemy alarmowe
Smart dodatki do domu to także systemy alarmowe zintegrowane z pozostałymi. Dobrze zaprogramowane nie tylko zaalarmują Ciebie, ale także odpowiednie służby i same podejmą działania w celu neutralizacji zagrożenia. Czujniki ruchu mogą nie tylko włączać światła, ale także włączyć alarm i wysłać powiadomienie do centrali. Z kolei czujnik dymu nie tylko wezwie straż pożarną, ale także może uruchomić spryskiwacze przeciwpożarowe.