Jak urządzić pokój dla dziecka?

Pokój dla dziecka
3 minuty

Do urządzania pokoju dziecięcego warto podejść z równą starannością, co w przypadku urządzania salonu. Pokój dziecięcy przez kilka pierwszych lat życia będzie całym światem dla najmłodszych domowników. Dobór akcesoriów i sposób jego wykończenia może też mieć wpływ na prawidłowy rozwój dzieci. Co wziąć pod uwagę, żeby pokój był ładny i funkcjonalny?

Pokój dziecięcy – kolorystyka

Wykańczanie ścian, sufitów i podłóg to zawsze pierwszy krok przy urządzaniu każdego pomieszczenia. Wstępem zawsze będzie dobór kolorów ścian, do których dobierana się inne dodatki. W pokoju dzieci już dawno zaprzestano praktyki malowania różowych ścian dla dziewczynki i niebieskich dla chłopca. Na tego typu kolorystykę możesz sobie pozwolić przy planowaniu dodatków. Jeśli chodzi o bazę, lepsze będą jasne kolory. Dlaczego?

W kolorystyce ścian i sufitów w pokojach dzieci dominuje biel, beże, ewentualnie kolory pastelowe. Dzięki zastosowaniu jasnej kolorystyki promienie słoneczne łatwo rozchodzą się po powierzchni ścian i sufitów, a pokój staje się bardziej przyjazny. Z punktu widzenia stylistyki możesz pełnymi garściami czerpać ze stylu skandynawskiego i charakterystycznych dla niego barw. Także dodatki i dekoracje warto utrzymać w duchu naturalnych kolorów, choć miejscami możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Jak to zrobić?

Trudno wyobrazić sobie pokój dziecka bez bajkowych bohaterów. Znakomitym sposobem na wprowadzenie ich do tego pomieszczenia będą naklejki do pokoju dziecka z wizerunkami postaci z bajek. Jeśli Twoja pociecha jest jeszcze zbyt mała, by wyrazić upodobania, poczekaj lub wybierz neutralne pluszaki. Możesz też zdecydować się na kolorowe tapety w drobne kolorowe wzory, które staną się dekoracją przestrzeni wokół łóżeczka.

Sposób umeblowania pokoju dziecięcego

Pomalowanie ścian i dobór dodatków może okazać się najłatwiejszym etapem urządzania pokoi dziewczynek i chłopców. Dalej czeka Cię zestawienie elementów wyposażenia, z których dziecko będzie korzystało przez najbliższych kilka lat. Zacznij od doboru łóżka, w którym najmłodsi domownicy będą spędzać najwięcej czasu. Powinno być wygodne, odpowiednio twarde i nieco większe, niż aktualne potrzeby dziecka. Umieść je w cichym oddalonym od okna miejscu, dzięki czemu poprawisz jakość snu swojej pociechy.

W pokoju dziecka nie może zabraknąć szaf i komód do przechowywania najpotrzebniejszych przedmiotów. Zamykane wysokie słupki będą najlepszym miejscem do gromadzenia ubrań. Na wyższych półkach znajdą się kosmetyki i środki higieniczne, w niższych ubrania. Z kolei zamykane kufry, skrzynie czy inne pojemniki sprawdzą się do przechowywania niektórych zabawek.

Poza zamkniętymi meblami do pokoju dziecka warto wprowadzić także otwarte szafy. Sięgnij po szafy z półkami bez zamknięcia czy przeszklenia, na których dziecko może wyeksponować ulubione zabawki lub swoje prace. U starszych dzieci z pewnością przydadzą się wiszące półki na książki lub gry planszowe. Zwróć jednak uwagę na ich lokalizację i unikaj miejsc nad łóżkiem. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się wybrać meble z jednej serii, co stworzy spójną dekorację pokoju. Zadbaj też o to, żeby meble miały jasną kolorystykę.

Istotne dodatki do pokoju dziecka

Po umeblowaniu pozostaje Ci jeszcze dobór dodatków. Choć wiele z nich będziesz wstawiać na bieżąco już w trakcie użytkowania pokoju, o część musisz zadbać jeszcze przed wprowadzeniem się najmłodszych domowników. Konieczny będzie dobór dywanu lub wykładziny, dzięki czemu stworzysz miejsce do zabawy. Najlepiej, jeśli będzie wykonany z naturalnych materiałów i z krótkim włosiem. Dzięki temu drobne zabawki nie będą ginęły wewnątrz i łatwiejsze stanie się jego odkurzanie.

Zastanów się nad stworzeniem miejsca do prowadzenia prac plastycznych. Jeśli dziecko nie osiągnęło jeszcze wieku szkolnego, biurko nie będzie konieczne. Lepiej postaw na stolik z tworzywa sztucznego, który nie sprawi problemu w utrzymaniu czystości. Konieczne będzie przynajmniej jedno źródło światła. Główna lampa do pokoju dziecka powinna rzucać światło na cały pokój, a jej kolorystyka i wzór mogą stać się dodatkową dekoracją. Zadbaj też o oświetlenie stolika do prac plastycznych, a także wstawienie lampki nocnej.