Oczyszczanie powietrza w domu – jak to zrobić?

3 minuty

Istnieje silna zależność między jakością wdychanego powietrza a samopoczuciem i zdrowiem człowieka. Niestety powszechny smog oraz inne zanieczyszczenia bezustannie wchodzą nam w drogę. Nic dziwnego, że urządzenia umożliwiające oczyszczanie powietrza cieszą się obecnie tak wysoką popularnością. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zostań z nami. W niniejszym artykule przedstawimy najskuteczniejsze sposoby oczyszczania powietrza w zamkniętych pomieszczeniach.

Oczyszczacze powietrza – czy na pewno warto?

Najpopularniejszym sposobem na oczyszczanie powietrza są dedykowane temu celowi urządzenia. Kupno elektrycznego oczyszczacza to wydatek, na który większość Polaków nie może pozwolić sobie ot tak. Urządzenia tego typu stają się jednak normą, dzięki czemu atrakcyjny model da się nabyć już za 3-cyfrową kwotę. Rozwiązania tego typu można bez wątpienia zaliczyć do najskuteczniejszych. Odpowiednio dobrany oczyszczacz powietrza w parze z właściwym filtrem osiąga efektywność na poziomie 99.9%. Pracujące w pomieszczeniu urządzenie neutralizuje wirusy, bakterie, alergeny, zarodniki grzybów oraz inne zanieczyszczenia. Dzięki temu oczyszczacze znacznie ułatwiają życie alergikom. Niektóre modele posiadają dodatkowe opcje podnoszące komfort oddychania, takie jak nawilżanie powietrza.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Żadne rozwiązanie nie oferuje skuteczności choćby zbliżonej do tej gwarantowanej przez oczyszczacze. Jeśli chcesz podnieść jakość powietrza w użytkowanych pomieszczeniach, takie urządzenie stanowi jedyną godną uwagi propozycję. Czym należy się jednak kierować, aby wybrać odpowiedni osuszacz?

Wydajność

To zdecydowanie najważniejszy parametr oczyszczaczy powietrza. Mówi on, ile powietrza urządzenie przetwarza w określonym czasie. Producenci często upraszczają ten przelicznik i podają maksymalne pole powierzchni, na którym dany model funkcjonuje, zachowując swoją efektywność. Pamiętaj, że osuszacz powietrza należy dobrać z myślą o konkretnym pomieszczeniu, a nie całym budynku, domu lub mieszkaniu.

Filtracja

Dobór metody filtracji odgrywa kluczową rolę w znalezieniu urządzenia spełniającego osobiste potrzeby. Istnieją różne typy filtrów i nie każdy z nich neutralizuje te same zanieczyszczenia. Warto o tym pamiętać, wybierając swój model. Dodatkowo niektóre oczyszczacze posiadają wskaźniki zużycia filtrów, co poszerza możliwości monitorowania pracy urządzeń.

Głośność

Nie wszystkie oczyszczacze działają cicho. Warto wziąć to pod uwagę, szczególnie wybierając urządzenia do pomieszczeń, w których nie może być głośno. Wielu ludzi kupuje oczyszczacze, by podnieść jakość powietrza w sypialni. Jeśli jesteś jednym z nich, postaw na urządzenie, którego głośność wynosi nie więcej niż 25 dB.

Wskaźniki jakości powietrza i czujniki

Niektóre urządzenia są wyposażone w technologie umożliwiające rozpoznawanie składu powietrza oraz dostosowywanie swojej pracy w czasie rzeczywistym do panujących warunków. Dużą popularnością cieszą się czujniki pyłów, zapachów, niebezpiecznych gazów, a także wilgotności i temperatury. Obecność tego typu rozwiązań dodatkowo podnosi efektywność oczyszczacza.

Oczyszczanie i nawilżanie

Zanim zakupisz wybrany model, zastanów się, czy potrzebujesz jedynie oczyszczacz, czy może również urządzenie nawilżające. Wiele sprzętów łączy w sobie te dwie funkcje. Rzecz jasna takie urządzenia są droższe, lecz znacznie podnoszą komfort oddychania w obrębie obsługiwanych pomieszczeń. W niektórych miejscach oczyszczanie powietrza nie jest możliwe bez jego nawilżenia. Wówczas dwufunkcyjne urządzenie jest koniecznością.

Dostępność części oraz gwarancja

Co zrobisz, gdy oczyszczacz się zepsuje? Dobrze znać odpowiedź na to pytanie najpóźniej w momencie zakupu. Warto zapoznać się z polityką gwarancyjną firmy oraz znać dostępność części. Niektóre modele oczyszczaczy nie są łatwe w naprawie. Zdarza się, że bardziej opłaca się kupić nowy sprzęt, niż naprawiać stary.

Inne sposoby na oczyszczanie powietrza

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup oczyszczacza, możesz podnieść nieco jakość powietrza w swoich pomieszczeniach za pomocą kilku prostych czynności. Najważniejszą z nich jest regularne sprzątanie wraz z pozbywaniem się kurzu. Dodatkowo warto wietrzyć pomieszczenia, dzięki czemu nieprzyjemne zapachy oraz drobnoustroje nie zadomawiają się w naszym otoczeniu. Nie należy zapominać o obecności roślin. Jak wiadomo, wzbogacają one powietrze o tlen. Jeśli jesteś zainteresowany lepszym oddychaniem, pomyśl o roślinach, takich jak chamedora, anturium, daktylowiec, paproć, gerbera lub rapis wyniosły.

W celu poprawy jakości powietrza warto zadbać także o systemy wentylacyjne. Często gromadzi się w nich brud oraz rozwijają grzyby. Dobrze jest również pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów, na których osiadają duże ilości kurzu, takich jak zasłony oraz dywany. Co więcej, pomyśl o wprowadzeniu do swoich czterech ścian nowych, naturalnych zapachów. Świeczki, kadzidełka, olejki, zioła, a nawet kawałki drewna spowodują ogromną różnicę!