Wilgoć w domu – jak się jej pozbyć?

Wilgoć w domu
3 minuty

Wilgoć potrafi wyrządzić budynkowi ogromne szkody. Wdziera się do środka niepostrzeżenie, a jej rozwój może długo uchodzić uwagi mieszkańców. Jak poradzić sobie z tym problemem? Zostań z nami, by dowiedzieć się więcej.

Skąd się bierze wilgoć w domu?

Samodzielne ustalenie przyczyn problemu bywa trudne, gdyż wilgoć może pojawić się w budynku z kilku powodów. Najpierw warto przyjrzeć się bliżej miejscom dotkniętym wypryskami. Czy mogła tam pęknąć rura? Czy istnieje możliwość, że przeciek w danym miejscu jest spowodowany opadami i nieszczelnością budynku? Czy po drugiej stronie ściany lub sufitu znajduje się pomieszczenie należące do kogoś innego, w którym mogła mieć miejsce awaria? Scenariusze te wymagają natychmiastowych działań, dlatego warto rozważyć je w pierwszej kolejności.

To jednak nie koniec potencjalnych przyczyn. Często zdarza się, że źle wykonana izolacja fundamentów prowadzi do podciągania wilgoci z gruntu. W innych przypadkach winna jest wadliwa wentylacja budynku. Czasami problem pojawia się wskutek zupełnego braku wietrzenia wnętrz. To bardzo ważne, aby regularnie otwierać okna w celu wymiany powietrza w pomieszczeniach. Ten dobry zwyczaj nie tylko zapobiega pojawianiu się wilgoci, lecz ma także pozytywny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt.

Poziom wilgotności – jak go sprawdzić?

W procesie zwalczania wilgoci warto sprawdzić poziom wilgotności powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. Innymi słowy, chodzi o procentową zawartość wody w określonej objętości powietrza. Optymalna wilgotność mieści się w przedziale od 30% do 60%. Wszelkie odchylenia od tej normy mogą stanowić wartościową poszlakę w poszukiwaniu przyczyn wilgoci w domu.

Poziom wilgotności można sprawdzić za pomocą higrometru znanego także jako wilgotnościomierz. Jest to niewielkie urządzenie, które po krótkim pomiarze zwraca poszukiwaną wartość. Istnieją również bardziej zaawansowane modele, dzięki którym można poznać więcej parametrów powietrza, na przykład dotyczących jego składu i temperatury.

Jakie zagrożenie stwarza wilgoć w domu?

Wilgoć to zdecydowanie niepożądany gość w naszych mieszkaniach. Jeśli zauważasz jej obecność w użytkowanych pomieszczeniach, zacznij działać jak najszybciej. Niestety, wilgoć potrafi bardzo szybko doprowadzić do pojawienia się pleśni lub grzybów. Oba zjawiska stwarzają poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzi i zwierząt. Wydzielane przez nie toksyny mogą spowodować długą listę dolegliwości, lecz przede wszystkim choroby dotykające bezpośrednio dróg oddechowych, a także bóle głowy, problemy z koncentracją i zmęczenie.

W najgorszych przypadkach ekspozycja na toksyny pleśni i grzybów prowadzi do uszkodzeń wątroby i nerek, zaburzeń żołądkowo-jelitowych, chorób układu kostnego, a w przypadku kobiet w ciąży nawet do zakłóceń rozwoju płodu. Wilgoć nie sprzyja również samemu budynkowi. Wręcz przeciwnie – grzyby i pleśnie niszczą wyposażenie domu i potrafią spowodować nieodwracalne uszkodzenia konstrukcyjne.

Wilgoć i pleśń – dwa bratanki

Wilgoć we wnętrzu budynku potrafi przerodzić się szybko w pleśń. Nie należy jednak mylić jej z grzybem – są to inne zjawiska, choć często występują w parze. Pleśń powstaje na samej powierzchni i nie wnika głębiej. Początkowo przybiera ona formę pojedynczych plamek o różnych kolorach, lecz z czasem rozrasta się, tworząc większe skupiska. Grzyb niszczy natomiast materiały, w których się pojawia. Potrafi wniknąć głęboko w strukturę drewna, tynku, a nawet betonu. Jeśli więc wilgoć w Twoim domu doprowadziła do pojawienia się samej pleśni, masz szczęście w nieszczęściu.

Oczywiście problemu tego nie warto bagatelizować, choćby ze względu na zdrowie swoje i pozostałych użytkowników pomieszczenia. Niestety bywa i tak, że niewidoczny wciąż grzyb rozwija się w murach, a pleśń jest jednym z objawów narastającego problemu. Bez względu na scenariusz, warto więc działać szybko i zdecydowanie.

Sposoby na usunięcie wilgoci

Jeśli Twoim problemem jest jedynie wilgoć, a pleśń lub grzyb jeszcze nie dały o sobie znać, być może uda Ci się poradzić sobie w pojedynkę. Wówczas pomóc mogą standardowe zabiegi, takie jak suszenie osuszaczem powietrza, podnoszenie temperatury z użyciem nagrzewnic, usuwanie wilgoci pochłaniaczami oraz wietrzenie.

W pozostałych przypadkach zatrzymanie rozwoju wydarzeń bez wsparcia z zewnątrz graniczy z cudem. Osoby borykające się z wilgocią, pleśnią lub grzybem w domu uczynią mądrze, rozpoczynając współpracę z firmą specjalizująca się w ratowaniu zainfekowanych budynków. W pierwszej kolejności fachowcy ustalą przyczynę problemu, po czym usuną ją lub dostosują do niej dalszą strategię działania. W przypadku samej pleśni prace odbywają się jedynie na dotkniętych problemem powierzchniach. Gdy w grę wchodzi grzyb, konieczne może okazać się skucie zainfekowanych warstw, choćby do samego muru. Mając pewność, że grzyb został usunięty, fachowcy pokryją oczyszczone powierzchnie specjalnymi preparatami, po czym będzie możliwe rozpoczęcie prac renowacyjnych.