
Wielu właścicieli oraz zarządców domów i mieszkań traktuje przegląd kominiarski w roli zbędnego obowiązku. Dbanie o stan techniczny instalacji i przewodów kominowych w zgodzie z obowiązującymi przepisami jest jednak niezwykle ważne. Dlaczego należy pamiętać o przeglądzie kominiarskim? O czym musisz wiedzieć? Czy posiadanie zaświadczenia o przebytych kontrolach może uratować Twój majątek? Zostań z nami, by dowiedzieć się więcej.
Przegląd kominiarski – co to takiego?
Procedura ta ma na celu sprawdzenie drożności, przebiegu oraz szczelności instalacji i przewodów kominowych. W zależności od konstrukcji danej nieruchomości przeglądy mogą wyglądać różnie. Najczęściej jest to prosta formalność. Raz na jakiś czas zdarza się jednak, że kominiarze znajdują w instalacji usterki, wady konstrukcyjne lub zanieczyszczenia. Wówczas podejmuje się działania mające na celu przywrócenie jej pełnej funkcjonalności. Zazwyczaj sprowadzają się one do prostych prac naprawczych. Zdarza się jednak, że w celu pozytywnego zakończenia przeglądu konieczna jest dodatkowa wizyta lub prace zakrojone na jeszcze szerszą skalę. Bez względu jednak na zaistniały scenariusz, po zakończeniu przeglądu obie strony podpisują protokół świadczący o stanie instalacji. Jeśli całość funkcjonuje bez zastrzeżeń, możesz spać spokojnie. Jeśli badanie wykazało nieprawidłowości, postaraj się jak najszybciej je naprawić.
Przegląd kominiarski – dlaczego warto?
Dlaczego warto wywiązywać się z obowiązku nakładanego na właścicieli i zarządców nieruchomości przez prawo? Najważniejszym powodem jest bezpieczeństwo. Kontrole oraz prace kominiarskie pozwalają uniknąć poważnych usterek instalacji, a przede wszystkim pożarów. Temperatury w kominach sięgają nawet 1600 stopni Celsjusza. Gdy osadzająca się w przewodach smoła ulega rozgrzaniu, wydziela łatwopalne gazy. Wówczas wystarczy jedna iskra, by pojawił się ogień. Regularne kontrole specjalistów znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia takich wypadków. Co więcej, brak dokumentów potwierdzających regularne wykonywanie przeglądów skutkuje niewypłaceniem środków ubezpieczenia w przypadku pożaru nieruchomości. Jest to jeden z podstawowych warunków widniejących w umowach wszystkich głównych firm ubezpieczeniowych w Polsce.
Najczęściej zadawane pytania
Wielu właścicieli oraz zarządców nieruchomości chciałoby lepiej zrozumieć wytyczne dotyczące zlecania przeglądów kominiarskich. Z tego względu przygotowaliśmy listę najczęściej zadawanych pytań, na które odpowiedzieli nasi eksperci.
Czy i jak często dokonywać przeglądów?
Prawo nakłada obowiązek zlecania przeglądów instalacji i przewodów kominowych na właścicieli oraz zarządców nieruchomości. Kwestię tę reguluje nie jeden, a dwa akty prawne. Są to rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji praz prawo budowlane. Jeśli nie jesteś pewien, czy podlegasz obowiązkowi zlecania kontroli instalacji, skontaktuj się z firmą kominiarską z Twojej okolicy. Należy jednak wiedzieć, że przepisy określają także częstotliwość przeglądów. Stan techniczny przewodów i instalacji gazowych powinien być sprawdzany co najmniej raz w roku. Z kolei zanieczyszczenia zalegające w przewodach dymowych i spalinowych należy usuwać:
- co najmniej raz na 3 miesiące w przypadku palenisk zasilanych paliwami stałymi,
- co najmniej raz na 6 miesięcy w przypadku palenisk zasilanych paliwami płynnymi.
Pamiętaj, by zawsze zachowywać dokumentację potwierdzającą wykonane przeglądy, a w tym również towarzyszące im paragony lub faktury
Kto może wykonać przegląd?
To prawo określa, kto może dokonywać kontroli instalacji i przewodów kominowych. Ustępstwa w tej kwestii nie istnieją. Jeśli przegląd wykona osoba nieuprawniona, będzie on nieważny w przypadku potencjalnego ubiegania się o wypłatę ubezpieczenia. Dlatego do okresowych kontroli należy zapraszać jedynie kominiarzy posiadających stopień mistrza. Jak jednak dowiedzieć się, czy dana osoba podająca się za uprawnionego specjalistę, rzeczywiście nim jest? W tym celu można skorzystać z wyszukiwarki kominiarzy znajdującej się na stronie internetowej Krajowej Izby Kominiarzy.
Ile kosztuje przegląd?
Oczywiście ceny usług tego typu są uzależnione od wielu czynników, a przede wszystkim lokalizacji. Praca kominiarzy w dużych miastach może być nawet dwa razy droższa niż w małych. Z tego względu nie podajemy tu konkretnych cen, a ich zakresy. Standardowa kontrola przewodów kominowych kosztuje od 50 do 100 zł. Kiedy badanie obejmuje sprawdzenie szczelności komina, cena może wynosić od 150 do 200 zł. Bardzo podobnie prezentują się koszty rutynowego udrożnienia przewodów. Pamiętaj, że liczby te są uśrednione dla całego kraju, dlatego też mogą różnić się od tych obowiązujących w Twojej okolicy. Mając na uwadze powyższe informacje nietrudno dojść do wniosku, że zlecanie przeglądów kominiarskich w zarządzanej lub posiadanej nieruchomości to nie opcja dla nadgorliwych, a zasadny obowiązek. Mamy nadzieję, że coraz więcej Polaków będzie się z niego wywiązywać, a bezpieczeństwo naszych budynków wzrośnie.