
Chcesz kupić nowe mieszkanie i nie wiesz, co zrobić, aby cały proces przebiegł bezpiecznie i bez komplikacji? W poniższym tekście dzielimy się podstawowymi wskazówkami, które uczynią zakup mieszkania w stanie deweloperskim łatwiejszym. Przeczytaj nasze porady i dowiedz się, jak zabrać się do procesu kupna nowego mieszkania.
Mieszkanie od dewelopera – czy to rozwiązanie dla Ciebie?
Mieszkanie od dewelopera ma wiele plusów, wśród który należałoby wymienić to, że dokonując zakupu, otrzymujemy całkowicie nowe mieszkanie w nowym budynku. Możemy je zaaranżować dowolnie, wedle własnego gustu albo z pomocą pracowni wnętrzarskiej, która oferuje wykończenie mieszkania w Warszawie i w Trójmieście. Dokonując zakupu mieszkania w stanie deweloperskim mamy również mniejsze prawdopodobieństwo, że trafimy na uciążliwe, niekulturalne sąsiedztwo, a osiedla często są grodzone i wyposażone w monitoring i ochronę. W standardzie takiego budynku znajduje się zwykle również prywatny parking, co bywa istotne, gdy mieszkamy w zatłoczonym mieście.
Niestety, takie rozwiązania ma również minusy. Często inwestycje deweloperskie są wykonywane tanim kosztem – mieszkania mają wówczas cienkie ściany, zbierają wilgoć, a zdarza się też, że nie zostają dotrzymane nawet podstawowe zasady bezpieczeństwa budowlanego. Dlatego ważne jest, aby bardzo rozsądnie wybrać dewelopera i przyłożyć się do tego zadania.
Zwróć uwagę na okolicę osiedla i plany zagospodarowania przestrzeni
Osobiście odwiedź teren wokół budowy osiedla. Sprawdź, czy masz z tego miejsca dobry dojazd do pracy, szkoły i centrum miasta. Zrób lokalny rekonesans i dowiedz się, co znajduje się w okolicy. Czy będziesz mieć możliwość zrobienia szybkich zakupów? Gdzie są najbliższe apteki i przychodnie? Sprawdź również odległość do przystanku autobusowego i stacji metra. Pamiętaj, że możesz również dowiedzieć się, jakie są plan zagospodarowania najbliższej przestrzeni, wiele miast udostępnia tego rodzaju dokumenty na stronach internetowych miasta lub gminy.
Sprawdź dobrze dewelopera
Przejrzyj dotychczasowe realizacje dewelopera. Jeśli masz czas, możesz wybrać się osobiście do którejś z inwestycji i ją obejrzeć. Być może już na pierwszy rzut oka zauważysz, czy przestrzeń jest jakościowa. Zasięgnij opinii innych ludzi. Przejrzyj fora dyskusyjne i grupy lokalne na Facebooku. Podczas przygotowywania się do procesu podpisania umowy z deweloperem poszukaj profesjonalnego poradnictwa na ten temat. Wielu specjalistów od nieruchomości prowadzi blogi czy podcasty, w których zawierają bardzo przydatne porady dotyczące zakupu nowego mieszkania.
Ustawa deweloperska
Brak dobrej i skutecznej regulacji prawnej działań deweloperskich prowadził do nadużyć ze strony nieuczciwych firm. Dlatego powołano ustawę deweloperską, która reguluje sposób ochrony praw osób nabywających nieruchomość od dewelopera i zabezpiecza ich pieniądze.
Ustawa ta obejmuje nadzór nad działaniami deweloperskimi, takimi jak:
- zakup działki budowlanej,
- dopełnianie i przestrzeganie procedur prawnych, administracyjnych i technicznych,
- projekt zagospodarowania terenu,
- wybór firmy budowlanej,
- nadzór nad realizacją projektu i budową,
- sprzedaż wybudowanej nieruchomości.