Jak podnieść bezpieczeństwo domu?

Bezpieczeństwo domu
2 minuty

Co roku w Polsce dochodzi do około 70 tys. włamań. Jeśli martwisz się więc o bezpieczeństwo swojego domu, Twoje obawy nie są bezpodstawne. W tym artykule wyjaśniamy jak skutecznie ochronić posiadany budynek przed włamaniem. Zostań z nami!

Nowoczesne rozwiązania antywłamaniowe

Najskuteczniejszą pomoc w zabezpieczeniu domu przed włamaniem oferuje nowoczesna technologia. Oczywiście jeden uniwersalny sposób na ochronę przed intruzami nie istnieje. Posiadacze domów mogą jednak wybierać z licznych rozwiązań i łączyć je ze sobą w poszukiwaniu idealnej proporcji.

Podstawowe rozwiązanie obecne w większości budynków stanowią systemy alarmowe. Ich działanie jest oparte o czujki (na przykład ruchu) rejestrujące przekroczenie ustalonych pierwotnie wartości progowych. Nowoczesne systemy alarmowe umożliwiają zdalną obsługę. Jeśli tylko klient ma takie życzenie, może otrzymywać informacje o wszelkich zmianach statusu za pomocą wiadomości SMS lub powiadomień z dedykowanej aplikacji. Co więcej, wielu właścicieli domów decyduje się skorelować system alarmowy z monitoringiem.

Zabezpiecz wejścia

Według statystyk około 30% włamań odbywa się poprzez drzwi wejściowe. Są to wyjątkowo newralgiczne punkty, którym warto poświęcić uwagę już na etapie budowy domu lub przy okazji remontu. Wśród najskuteczniejszych rozwiązań antywłamaniowych należy wymienić drzwi o podwyższonych standardach bezpieczeństwa, specjalistyczne zamki oraz elektroniczne systemy dostępu. Zapoznaj się z produktami renomowanych marek, takich jak Assa Abloy, by poznać liczne opcje zabezpieczenia wejść.

Nie sposób pominąć w tym miejscu kwestii okien i drzwi balkonowych. Ze statystyk wynika, iż włamywacze wybierają je jeszcze częściej niż główne drzwi. Aby zablokować tę drogę wejścia do domu intruzom, warto wybrać okna ze specjalnymi okuciami lub zainwestować w rolety antywłamaniowe. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze okna i drzwi nie spełnią swojej roli, gdy będą otwarte. To bardzo ważne, by zamykać je na czas wyjścia z domu, a w miarę możliwości także w nocy.

Tradycyjne rozwiązania

Niektóre tradycyjne metod ochrony domu przed włamywaczami również oferują wysoką skuteczność. Stosowano je w końcu przez długie lata przed pojawieniem się nowoczesnej technologii. Jedno z najpopularniejszych rozwiązań tradycyjnych to skorzystanie z pomocy czworonożnego przyjaciela. Pies z pewnością nie pozwoli Ci spać spokojnie, gdy na podwórku pojawi się nieproszony gość. Warto pamiętać także o dokładnym oświetleniu posesji. Dzięki temu wtargnięcie na podwórko lub do domu pod osłoną nocy przestanie stanowić dla włamywacza atrakcyjną opcję. O odpowiedniej ochronie obiektu przed włamaniem najlepiej pomyśleć na etapie budowy. Oczywiście standardy bezpieczeństwa można podnieść nawet w już istniejących domach. Nie zmienia to jednak faktu, że najbardziej opłaca się wybrać i zaplanować rozwiązania antywłamaniowe przed postawieniem budynku.