Jak kupić mieszkanie i nie żałować?

Jak kupić mieszkanie
2 minuty

Inwestycja w lokal mieszkaniowy z rynku pierwotnego to krok, na który decyduje się coraz więcej osób. Jest to jednak decyzja bardzo poważna, do której warto odpowiednio się przygotować. Jak kupić mieszkanie, aby później nie żałować wyboru? Poznaj kilka podpowiedzi, które pomogą Ci sprecyzować oczekiwania.

Kilka podstawowych pytań: co, gdzie i za ile?

Nie wystarczy, abyś określił, że interesują Cię wyłącznie lokale pochodzące wprost od dewelopera. Mając zbyt szerokie kryterium wyboru, prawdopodobnie przytłoczy Cię ilość dostępnych ofert. Z każdym kolejnym przeglądniętym ogłoszeniem sytuacja, zamiast stopniowo się klarować, będzie się jeszcze bardziej komplikowała.
W sprecyzowaniu oczekiwań pomogą Ci proste pytania. Zastanów się w pierwszej kolejności, co chcesz kupić. Wiesz, że ma to być nowe mieszkanie. Ale ile pokoi ma mieć? Czy chcesz kameralną kawalerkę, czy celujesz w mieszkanie dla kilkuosobowej rodziny?

Kolejna sprawa to lokalizacja. Ma ona większe znaczenie, niż może Ci się wydawać na początku. Myślisz o tym, aby zamieszkać blisko ścisłego centrum miasta? A może wolisz, aby otaczała Cię zieleń pobliskich parków? Nie przeszkadza Ci wielkomiejski zgiełk, czy wręcz przeciwnie – pragniesz zamieszkać w spokojnej okolicy? W zależności od preferencji masz do wyboru różne lokalizacje. Zwróć uwagę, aby okolica, którą wybierzesz, była dobrze skomunikowana z innymi rejonami miasta.

Cena mieszkania to kolejna istotna sprawa. Zanim zaczniesz przeglądać dostępne oferty, określ maksymalną kwotę, jaką możesz przeznaczyć na inwestycję. Nie decyduj się na mieszkanie, na które Cię nie stać. Jeśli zamierzasz się starać o kredyt hipoteczny, to zgromadź wcześniej środki na wkład własny. Koszt inwestycji jest związany z lokalizacją mieszkania. Za lokal w centrum Warszawy zapłacisz więcej, niż za mieszkanie o podobnym metrażu, które będzie zlokalizowane w dzielnicy na obrzeżach miasta.

Jak kupować mieszkanie – samodzielnie czy z pośrednikiem?

Na to pytanie nie istnieje uniwersalna odpowiedź. Wszystko zależy od sytuacji, w jakiej się znajdujesz. Poszukiwanie mieszkania z rynku pierwotnego to proces, który może zająć sporo czasu. Przeglądanie prospektów inwestycyjnych, oglądanie wizualizacji, wyszukiwanie kolejnych ofert o podobnym standardzie – to czynności, które zajmują wiele godzin.

Jeśli jesteś zapracowaną osobą i zależy Ci na tym, aby otrzymać starannie wyselekcjonowane oferty, które będą spełniać Twoje oczekiwania, to zdecyduj się na współpracę z pośrednikiem. Jednak jeśli lubisz samodzielnie podejmować wszelkie decyzje i masz wątpliwości co do tego, czy osoba postronna będzie w stanie wybrać najlepsze propozycje, to zajmij się poszukiwaniem wymarzonych czterech kątów na własną rękę.

Zadbaj o to, aby dopełnić wszelkich formalności

Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania od dewelopera, to dokładnie sprawdź firmę. Dowiedz się, czy jest godna zaufania i jak przebiegały realizacje prowadzone przez nią we wcześniejszych latach. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy inwestycja jest w stadium początkowym i jedyne, co możesz zobaczyć gołym okiem, to przysłowiowa dziura w ziemi.

Dołóż wszelkich starań, aby w umowie podpisywanej z deweloperem znalazły się wszelkie zapisy, które chronią Twoje interesy jako konsumenta. Pamiętaj, że w razie wątpliwości co do treści umowy, zawsze możesz ją skonsultować z prawnikiem.

Szukasz mieszkania w Warszawie, które spełni Twoje wymagania zarówno odnośnie ceny, jak i standardu? Sprawdź ofertę na stronie https://www.dantex.pl/. Wybierz dewelopera z wieloletnim doświadczeniem, któremu zależy na zadowoleniu Klientów.