Czyszczenie elewacji i kostki brukowej

3 minuty

Utrzymanie domu oraz jego otoczenia w odpowiednim stanie wizualnym wymaga od właścicieli świadomej troski. Szczególnie dużo pracy pochłaniają elementy wystawione na wpływ czynników atmosferycznych. W tym poradniku porozmawiamy o czyszczeniu elewacji budynku oraz kostki brukowej. Zostań z nami, by dowiedzieć się więcej.

Skąd biorą się zabrudzenia?

Brud osiada na elewacji z wielu powodów. Główną przyczyną powstawania plam i zacieków jest niewłaściwa konstrukcja dachu. Zdarza się również, że zanieczyszczenia pojawiają się wskutek niskiej jakości materiałów, z jakich wykonano elewację. W utrzymaniu czystości zewnętrznych ścian budynku nie pomaga także bliskość dróg, lasów, zbiorników wodnych, kopalni, zakładów produkcyjnych oraz innych miejsc zwiększających stężenie barwiących substancji w powietrzu. Nie inaczej jest w przypadku kostki brukowej, choć ta jest narażona na zabrudzenia jeszcze mocniej. Z reguły po jakimś czasie zaczyna porastać ją mech oraz trawa, a brzydkie zacieki oszpecają otoczenie.

Czyszczenie kostki brukowej

Jak pozbyć się traw, mchów i zanieczyszczeń z kostki brukowej? W tym celu należy regularnie wykonywać zabiegi dostosowane do rodzaju zabrudzeń.

Mchy, chwasty i trawy

W walce z mchami, chwastami i trawami najskuteczniejsze jest tradycyjne pielenie. Nigdy nie wyrywaj jednak roślin z korzeniami, gdyż w ten sposób możesz naruszyć strukturę podłoża, na którym leży kostka. Pielić można za pomocą łopatki, drucianej szczotki, specjalnych tarcz montowanych na kosach spalinowych oraz palników gazowych. Swoje działania warto uzupełnić środkami chemicznymi, co zapobiegnie rozwojowi roślin. Unikaj jednak zwykłych preparatów na chwasty, gdyż mogą one odbarwić kamień. Zamiast tego wybieraj te dedykowane chodnikom.

Naturalne osady

Plamy pojawiają się na kostce samoistnie. Są one efektem naturalnych procesów mających miejsce w jej strukturze. Tego typu zabrudzenia można usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej. Nie musisz używać samej wody – warto dodawać do niej specjalne środki czyszczące. Po zakończeniu mycia zawsze opłukuj kostkę wodą.

Pozostałe zabrudzenia

Zacieki z tłuszczu oraz oleju najlepiej usuwać od razu. Im dłużej zwlekasz, tym ciężej się ich pozbyć. Jeśli plama jest świeża, przykryj ją na kilka minut piaskiem, który wchłonie część tłustej substancji. Samą plamę wyszoruj ciepłą wodą ze środkiem do czyszczenia kostki. Podobnie czyści się stare plamy. W tym celu także warto posłużyć się myjką ciśnieniową i odpowiednim środkiem chemicznym. W przypadku plam po farbach również należy działać szybko. Farbę najlepiej zmyć środkiem zawierającym kwas nieorganiczny. Jeśli plama jest świeża, połącz go z wodą (na przykład w proporcji 1:15). Jeśli plama jest stara, nie rozcieńczaj preparatu.

Mycie elewacji

Mycie elewacji jest bardziej wymagające od czyszczenia kostki brukowej. Środek oraz metody należy wybrać tak, aby nie odbarwić ścian budynku.

Jaki środek wybrać?

W sytuacji, gdy zanieczyszczenia są niewielkie, możesz spróbować umyć ściany za pomocą czystej wody pod ciśnieniem. Oczywiście w większości przypadków konieczne jest użycie preparatu chemicznego. Jeśli planujesz umyć elewację, koniecznie wybierz jednak środek do tego przeznaczony. Domowe mieszanki mogą wejść w reakcję z substancjami znajdującymi się na ścianach i zadziałać w nieoczekiwany sposób. Najpopularniejsze marki z branży budowlanej oferują szeroki wybór produktów dedykowanych czyszczeniu elewacji. Będziesz potrzebował także specjalnego preparatu do impregnacji, którym po wszystkim pokryjesz umytą powierzchnię.

Czyszczenie elewacji w kilku prostych krokach

Jeśli chcesz samodzielnie umyć elewację, postępuj według naszej instrukcji. Przede wszystkim pamiętaj jednak, by unikać mycia przy skrajnie niskich temperaturach podczas silnego wiatru lub opadów. Zaplanuj mycie na czas, kiedy przez 2 lub 3 dni będziesz mógł korzystać z dobrej pogody.

W pierwszej kolejności umyj elewację wodą, najlepiej używając myjki ciśnieniowej. Proste zanieczyszczenia i pajęczyny warto usunąć już na tym etapie. Następnie postępuj według instrukcji zawartych na opakowaniu używanego środka. Najlepiej nanieść go na ścianę za pomocą myjki ciśnieniowej. Preparat z reguły zostawia się do wyschnięcia na czas od kilkunastu do 24 godzin. Następnie należy ponownie umyć całą elewację wodą. Jeśli niektóre plamy wciąż się utrzymują, umyj całość czystą wodą jeszcze raz. Jeśli to także nie pomaga, powtórz całą procedurę mycia ponownie. Po zakończeniu prac warto nanieść na powierzchnię elewacji impregnat. Środki tego typu tworzą powłokę ochronną, która skutecznie ogranicza nasiąkliwość tynku. Jesteśmy przekonani, że wskazówki zawarte w niniejszym artykule pomogą Ci zadbać o otoczenie domu. Jeśli jednak zanieczyszczenia są zbyt silne, by poradzić sobie z nimi samodzielnie, skorzystaj z profesjonalnych usług dostępnych w Twojej okolicy. Życzymy powodzenia!