Wypoczynek w ogrodzie bez zmartwień – jak to zrobić?

Wypoczynek w ogrodzie
2 minuty

Wygodny leżak, aromatyczna kawa, ulubiona książka i mnóstwo miejsca dla spragnionych ruchu dzieci — tak właśnie wiele osób wyobraża sobie idealny odpoczynek w ogrodzie. Aby jednak spędzenie jakościowego czasu w zaciszu własnego podwórza było możliwe, trzeba umiejętnie o nie zadbać. Jak to zrobić? Od czego zacząć?

Bezpieczeństwo to podstawa

Jeśli chcesz zapomnieć o wszystkim i oddać się relaksowi, postaw bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. W tym celu dobrze jest prowadzić w ogrodzie regularne prace porządkowe. Poza tym warto zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt podczas wiosennych przygotowań ogrodu do nadejścia sezonu wypoczynkowego. To świetny czas, aby usunąć z trawy ostre kamienie, gałęzie lub inne zanieczyszczenia. A skoro o gałęziach mowa — pamiętaj, że możesz je utylizować. Jeśli masz sporo gałęzi na swojej działce, wykorzystaj jakościowy rębak do gałęzi. Pomoże ci on rozdrobnić drewniane kawałki, których będziesz mógł później wygodnie używać do ogrzania domu lub do rozpalenia klimatycznych, wieczornych ognisk.

Nieproszeni goście

Skoro o bezpieczeństwie mowa, warto wspomnieć tu o ochronie posesji przed nieproszonymi gośćmi. W tym celu warto użyć podstawowych środków ostrożności, które są obecnie szeroko stosowane i dostępne w korzystnych cenach. Rozwiązania takie jak monitoring lub system alarmowy to standard, w który wyposaża się praktycznie każdy powstający dom. Dzięki nim poczujesz się w swoim ogrodzie bezpieczniej bez względu na to co będziesz robić — odpowiednie systemy będą pracować dla twojego dobra 24 godziny na dobę.

Krzewy i drzewa dla cienia i prywatności

Lato bywa gorące, dlatego warto stworzyć w swoim ogrodzie odrobinę cienia. W tym celu można wykorzystać odpowiednie rośliny. Świetnie sprawdzają się w tej roli drzewa i krzewy. Jeśli chodzi o te pierwsze, większość ludzi stawia na tradycyjne opcje, takie jak świerki lub sosny. Co do krzewów, sporą popularnością cieszą się tuje, ligustry, hortensje, żywotniki oraz berberysy. Oczywiście świetnie sprawdzają się one również w roli osłony dla posesji. Na ten krok decyduje się coraz więcej właścicieli domów oraz działek. Drzewa lub odpowiednio wysokie krzewy posadzone wzdłuż ogrodzenia pozwalają uzyskać pewną dozę prywatności, co znacznie podnosi komfort czasu spędzonego w ogrodzie na wypoczynku.

Własna strefa relaksu

To od ciebie zależy, jak zorganizujesz swoje podwórko. Możesz umieścić w nim basen, plac zabaw dla dzieci, oczko wodne, fontannę, altankę, a nawet boisko do koszykówki, piłki nożnej, tenisa lub minigolfa. Masz mnóstwo możliwości! Pamiętaj jednak, że ingerencja w podwórko bywa wymagająca — zarówno pod względem ilości koniecznej pracy, jak i związanych z tym kosztów. Jeśli marzysz więc o własnej, wymarzonej strefie relaksu, pamiętaj, by zacząć działać odpowiednio wcześnie. Najlepiej zająć się planowaniem już na jesień, tak aby wiosną nowa przestrzeń była gotowa do użytku.