Szybko rosnące drzewa – jakie gatunki wybrać do ogrodu?

Szybko rosnące drzewa
2 minuty

Drzewa szybko rosnące stały się dobrą opcją dla osób, które w krótkim czasie chcą upiększyć swój ogród. Tego typu rozwiązanie jest atrakcyjne przede wszystkim dla właścicieli nowych działek, którym zależy na jak najszybszym ich zagospodarowaniu. Jakie gatunki szybko rosnących drzew najlepiej wybrać do ogrodu?

Drzewa ozdobne do małego ogrodu

Mały ogród może być ciekawie ozdobiony drzewami, trzeba tylko wiedzieć, jakie gatunki wybrać oraz, jak je rozmieścić, aby były ładną dekoracją, ale nie zajmowały niepotrzebnie przestrzeni. Wśród drzew, które nadają się do małego ogrodu, wyróżniamy:

  • sumak octowiec – drzewo to charakteryzuje się parasolowatym pokrojem i sztywnymi kwiatami w kolorze burgundowym. Jest to ciekawa opcja do małego ogrodu, gdyż nie przyjmuje dużych rozmiarów, ostatecznie dorasta do wysokości ok. 6-7 metrów. Trzeba jednak pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji, gdyż sumak ma skłonność do tworzenia odrostów korzeniowych, które, zaniedbane, mogą okazać się trudne do usunięcia,
  • morwa czarna – jej owoce przypominają nieco jeżyny, a samo drzewo dorasta do wysokości ok. 15 metrów i charakteryzuje się zgrabną koroną o kulistym kształcie. Zakwita w maju i czerwcu, a latem rodzi owoce. Jej ząbkowane liście mogą stanowić atrakcyjny element ozdobny niewielkiego grodu,
  • jabłoń rajska Royality – ta odmiana jabłoni wyróżnia się tym, że gdy kwitnie, robi naprawdę dobre wrażenie. Co więcej, nie jest specjalnie wymagająca, a do tego dorasta jedynie do 5 metrów, co oznacza, że świetnie sprawdzi się jako drzewko w małym ogrodzie.

Co zrobić, aby drzewa szybko rosły? Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Chcąc, aby drzewo szybko urosło, nie wystarczy zasadzić odpowiedniego gatunku. Należy pamiętać także o systematycznej pielęgnacji, dostosowanej do danej rośliny. Optymalną porą roku na sadzenie drzew jest jesień. Nie dotyczy to gatunków wrażliwych na mróz, które lepiej posadzić wiosną. W czasie susz trzeba pamiętać o podlewaniu, a gatunki zimozielone powinno się podlewać także przy pogodzie umiarkowanej oraz zimą.

Wiosną do pielęgnacji drzew można wykorzystać nawozy z azotem, a latem dawkę nawozu fosforowo-potasowego, co nie tylko przyspieszy wzrost, ale także przygotuje roślinę do nadejścia zimy. Szybko rosnące drzewa mogą wymagać palikowania. Trzeba również pamiętać, aby przed zasadzeniem wziąć pod uwagę późniejszy rozrost drzewa i rozmieścić sadzonki w taki sposób, żeby po wyrośnięciu wszystko ładnie i estetycznie wyglądało, a drzewa nie nachodziły na siebie.

Ogród – dla ludzi i dla zwierząt

Osoby, które kochają zwierzęta, będą chciały stworzyć ogród, który będzie przyjazny także dla nich.  I nie chodzi tu tylko o naszych domowych przyjaciół, choć ich też należy wziąć pod uwagę. Pamiętajmy, że stosowanie sztucznych nawozów czy pryskanie roślin chemicznymi środkami, może źle wpłynąć na zamieszkujące w ogrodzie zwierzęta. Nawet nasze ukochane psy i kociaki, po styczności z roślinami spryskanymi szkodliwym preparatem, mogą zachorować. Tego typu środki wpływają jednak także na całą faunę, a więc wszelkiego rodzaju pożyteczne owady oraz mniejsze osobniki, które mogą bytować w naszym ogrodzie. Pamiętajmy, że nawet te „żyjątka”, które nam osobiście wydają się odpychające, mogą korzystnie wpływać na glebę, użyźniając ją i sprawiając, że uprawy będą bardziej obfite.

Dbając o naszych czworonożnych przyjaciół, jak również całą ogrodową faunę, warto korzystać z naturalnych nawozów oraz ekologicznych środków do opryskiwania chorych roślin. Pamiętajmy, że to, co naturalne, będzie w tym przypadku bezpieczniejsze i pozwoli nam na stworzenie pięknego ogrodu, pełnego darów natury i obfitującego w zdrowe, smaczne owoce.

Powiązane artykuły