Narzędzia do pielęgnacji trawnika – tego potrzebujesz!

Narzędzia do pielęgnacji trawnika
2 minuty

Pielęgnacja trawnika wymaga świadomej i regularnej pracy. Nie byłaby ona jednak możliwa bez pomocy odpowiednich narzędzi. Dobrze o tym wiemy, dlatego tematowi temu poświęciliśmy niniejszy artykuł. Chcesz dowiedzieć się, jakich sprzętów potrzebuje Twój trawnik oraz w jaki sposób z nich korzystać? Zapraszamy!

Kosiarka

Czy podoba nam się to, czy nie, trawa potrzebuje regularnego przystrzygania. Przyczynia się to nie tylko do jej prezencji, lecz także zdrowia. Jeśli potrzebujesz kosiarki, poświęć chwilę na dobór odpowiedniego modelu.

Kosiarki do trawy posiadają różne rodzaje zasilania oraz formy. Niegdyś największą popularnością cieszyły się urządzenia elektryczne z kablem i spalinowe. Obecnie coraz więcej osób stawia na kosiarki akumulatorowe i roboty koszące. Łączą one najlepsze cechy swoich starszych braci, oferując użytkownikowi wydajność oraz cichą pracę.

Wertykulator

Jeśli chcesz cieszyć się pięknym trawnikiem, nie możesz poprzestać na koszeniu. Jednym z najbardziej efektywnych zabiegów dedykowanych murawie jest wertykulacja. Wykonuje się ją za pomocą urządzenia zwanego wertykulatorem. Jego zadaniem jest nacinanie filcu, czyli splątanych pędów traw. W efekcie woda i powietrze znacznie łatwiej wnikają do podłoża, a murawa staje się zdrowa i piękna.

Walec

Walcowanie trawy to kolejny ważny zabieg, który każdy miłośnik estetycznych trawników powinien umieścić na swojej liście zadań. Co ważne, najlepiej wykonywać go po wertykulacji. W tym celu potrzebny jest jednak odpowiedni walec lub wałek zamiatający. Walcowanie pozwala zbić darń w jednolitą całość, przygotowując murawę do użytku. Istnieje wiele różnych urządzeń umożliwiających to zadanie — zarówno elektrycznych, jak i mechanicznych.

Rozsiewacz

Rozsiewacz, znany także jako siewnik, można wykorzystywać na kilka sposobów, dlatego warto mieć go w swojej komórce. Urządzenia tego typu sprawdzają się w rozprowadzaniu wszystkich substancji sypkich, takich jak sól, nawóz, piasek lub nasiona. Czynności te można oczywiście wykonywać ręcznie. Nie ma to jednak większego sensu, ponieważ rozsiewacz znacznie przyspiesza pracę, a najprostszy model można nabyć za jakieś 100-200 zł.

System nawadniania

Pogoda nie zawsze z nami współpracuje. Lato bywa upalne i pozbawione deszczu, co niestety przyczynia się do wysychania trawników. Jedyny sposób, aby temu zaradzić to wyposażenie podwórka w odpowiedni system nawadniania.

Pamiętaj, że wybór rozwiązań dostępnych na rynku jest ogromny. Zraszacze warto dopasować do wielkości i kształtu podwórka. Jeśli Twój trawnik jest niewielki, być może wystarczy Ci nawet jeden moduł. Pamiętaj, że zaawansowane zraszacze można dowolnie programować, co pozwala na w pełni zautomatyzowane nawadnianie podwórka.

Kosa spalinowa i wykaszarka

Sprzęty te są do siebie podobne, przez co wiele osób używa ich nazw zamiennie. Co prawda na rynku istnieją rozwiązania, które łączą w sobie cechy obu z nich, lecz na ogół kosa spalinowa i wykaszarka to dwa różne urządzenia. Wykaszarka, zwana także podkaszarką, służy do prac kosmetycznych. Świetnie sprawdza się w docinaniu traw wszędzie tam, gdzie nie sięga kosiarka. Z kolei kosa spalinowa jest przeznaczona dużym powierzchniom i ma zastępować kosiarkę, gdy ta nie może zostać wykorzystana na danej powierzchni.

Powiązane artykuły