Jaką huśtawkę ogrodową wybrać?

Huśtawka ogrodowa
3 minuty

Kiedy tylko na dworze robi się cieplej, coraz więcej osób chętnie spędza czas w przydomowym ogrodzie. Każda rodzina, posiadająca własną działkę, z pewnością będzie dążyła do wyposażenia jej w taki sposób, aby było przytulnie i wygodnie. Chcąc wykonać ładną aranżację ogrodu, a jednocześnie zapewnić wszystkim jak najlepsze warunki, warto pomyśleć o huśtawce ogrodowej. Jaką wybrać, aby spełniała nasze wymagania?

Klasyczna drewniana huśtawka ogrodowa

Standardowa huśtawka ogrodowa ma postać bujanej ławki. Popularne produkty dostępne są najczęściej w wersji 3-osobowej, choć znajdziemy też większe i mniejsze modele. Klasyczne huśtawki ogrodowe wykonywane są zazwyczaj z takich materiałów jak:

  • drewno – nie nagrzewa się za mocno na słońcu, jednak jest to materiał dość wrażliwy na warunki atmosferyczne, dlatego trzeba go odpowiednio zaimpregnować,
  • plastik – łatwy w czyszczeniu i konserwacji, odporny na deszcz, jednak szybko nagrzewa się na słońcu. Średnia trwałość,
  • aluminium – łatwe w utrzymaniu, jednak często zbyt lekkie i może nadmiernie bujać się podczas silnego wiatru;
  • metal – najczęściej wytrzymała i odporna na pogodę stal. Mocna, dość ciężka konstrukcja.

Niektóre klasyczne huśtawki ogrodowe stworzone są z połączenia kilku surowców, np. drewno i rattan czy inny materiał, z którego wykonane jest siedzisko. Takie produkty są z reguły wygodne i ładnie prezentują się w ogrodzie.

Bocianie gniazdo

Huśtawka ogrodowa bocianie gniazdo to produkt, uwielbiany przez najmłodszych. Jest to mała, okrągła huśtawka, zazwyczaj jedno- lub dwuosobowa, której nośność nie przekracza 150 kg. Bocianie gniazdo najczęściej wykonywane jest z polietylenu, który uważany jest za materiał o wysokiej trwałości i odporności na warunki atmosferyczne. Co więcej, taka huśtawka szybko schnie, a więc po mocnym deszczu w krótkim czasie wróci do stanu używalności. Podczas zakupu bocianiego gniazda warto sprawdzić, czy producent zastosował takie funkcje, jak regulacja wysokości i inne dodatkowe zabezpieczenia.

Brazylijskie kosze wiszące

Brazylijski kosz lub też fotel wiszący to produkt o dość pokaźnych rozmiarach, który charakteryzuje się wysokimi standardami komfortu, a przy tym jest całkiem niedrogi. Tego typu kosze często ustawiane są nie tylko w ogrodach, ale także na tarasach czy balkonach mieszkań i apartamentów hotelowych. Taki fotel składa się z miękkiego, ale wytrzymałego siedziska, które jest przymocowane do poziomej drewnianej belki za pomocą mocnych, plecionych sznurów. W tym przypadku główną wadą produktu jest również dość niska nośność i fakt, że fotele rzadko pomieszczą więcej niż dwie osoby, chyba że są to dzieci. Poza tym kosz brazylijski wiszący charakteryzuje się prostym montażem i jest dość łatwy w utrzymaniu.

Gdzie postawić huśtawkę w ogrodzie?

Odpowiednie ustawienie huśtawki w ogrodzie jest istotne, ponieważ od tego w dużej mierze zależy przytulność i komfort, jakim będziemy mogli się cieszyć, korzystając z produktu. Wiele osób decyduje się ustawić ją na terenie zadaszonym, aby nie ulegała przemoknięciu w przypadku deszczu i była mniej narażona na podmuchy wiatru. Warto również zwrócić uwagę na to, aby postawić huśtawkę na terenie stosunkowo płaskim, gdyż takie podłoże zapewni jej lepszą stabilność. W przypadku huśtawek drewnianych najlepiej zadbać o to, aby nie miała ona bezpośredniego kontaktu z wilgotną glebą, gdyż może to wpłynąć na szybsze niszczenie się surowca.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze huśtawki ogrodowej?

Kupując huśtawkę do ogrodu, warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • rozmiar – wielkość huśtawki ogrodowej należy dobierać, uwzględniając powierzchnię ogrodu i tarasu,
  • przeznaczenie – czy będzie to huśtawka dla osób dorosłych, dla dzieci, czy dla całej rodziny,
  • sposób montażu – wśród huśtawek znajdziemy modele stojące oraz podwieszane. Te drugie wymagają obecności ramy lub sufitu, na których można je zawiesić,
  • bezpieczeństwo huśtawek i ich ograniczenia w użyciu – warto sprawdzić, jakie jest maksymalne obciążenie produktu, a w przypadku huśtawki dla dzieci, zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenia.

Jaką huśtawkę ogrodową wybrać – podsumowanie

Huśtawki ogrodowe na pewno przydają się każdej rodzinie, która chce spędzać miło czas na przydomowym terenie zewnętrznym. Istnieje kilka rodzajów takich produktów, które z pewnością uprzyjemnią przebywanie na dworze. Wśród huśtawek ogrodowych wyróżniamy huśtawki klasyczne, bocianie gniazda dla dzieci oraz kosze brazylijskie. Warto pamiętać, by dopasować je zawsze do rozmiaru ogrodu, pamiętając jednocześnie, aby sprawdzić obciążenie i czy na pewno będzie współgrać z naszą prywatną przestrzenią.

Powiązane artykuły