Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?

Oczko wodne
4 minuty

Oczko wodne to naturalny sposób na upiększenie przestrzeni przed domem. Nie tylko będzie miejscem, przy którym chętnie wypoczniesz. Także umożliwi gromadzenie nadmiaru wody oraz zapobiegnie jej niedoborom. Wbrew powszechnej opinii wcale nie trzeba wielkich nakładów finansowych, żeby stworzyć taki obiekt w swoim ogrodzie. Podsuwamy kilka pomysłów na oczko wodne.

Jak zaplanować oczko wodne?

Woda, roślinność i świeże powietrze. Człowiek najlepiej wypoczywa na łonie natury, a oczko wodne w ogrodzie może być namiastką mazurskiego jeziora. Nawet jeśli zbiornik wodny przed domem nie będzie miał powierzchni jeziora Śniardwy, musisz skupić się na jego przygotowaniu. Przede wszystkim konieczne będzie zaplanowanie jego położenia na obszarze ogrodu. Dzięki temu obiekt nie będzie przeszkadzał w normalnym użytkowaniu i w pełni wykorzystasz jego walory.

Zbiornik wodny porośnięty roślinnością przede wszystkim ma być miejscem wypoczynkowym. Dlatego warto ulokować go nieco na uboczu poza głównymi ścieżkami i w pewnej odległości od zabudowań. Możesz znaleźć mu miejsce w pobliżu starszych drzew lub naturalnych nierówności terenowych. Ważne jest, żeby wokół oczka można było stworzyć intymną atmosferę.

Wielkość zbiornika zależy głównie od Twoich możliwości, a w zasadzie od dostępnej powierzchni. Nawet niewielkie stawy otoczone roślinnością czy skalniakiem mogą mieć spore walory estetyczne. Podczas planowania zadbaj też o nieregularną strukturę nabrzeża. Niech oczka wodne mają półwyspy i zatoczki, co będzie sprawiało wrażenie, że zbiornik jest większy. Przy projektowaniu nie zapomnij także o roślinach, które będą rosły wewnątrz i porastały przestrzeń wokół.

Rodzaje oczek wodnych

Oczka wodne mogą mieć dowolne rozmiary i kształty, co wyniknie z Twoich upodobań i dostępnego miejsca. Również technika wykonywania oczka wodnego jest różna. Musisz jednak pamiętać, że dla jego prawidłowego funkcjonowania kluczowa jest szczelność podłoża. Do wyboru masz gotowe formy dostępne w marketach budowlanych lub na zamówienie. Drugim wariantem jest samodzielne wykonanie oczka i pokrycie dna folią. Jakie są wady i zalety tych konstrukcji?

Plastikowa forma oczka wodnego

Gotowe tłoczone formy wykonuje się z wykorzystaniem żywic polimerowych. Mają zróżnicowane kształty, rozmiary i głębokości, często także kilka poziomów kieszeni na rośliny. Są szczelne i nie wymagają bardzo zaawansowanych prac ziemnych. Wadą jest jednak ich stosunkowo wysoka cena, ograniczona ilość wariantów i ryzyko wypłukania przez podnoszące się wody gruntowe.

Oczko wodne z folii

Jeśli masz pomysł na nietypowy kształt i formę oczka, samodzielne wykonanie go z użyciem folii jest świetnym pomysłem. Po wykonaniu prac ziemnych uformowany wykop pokrywa się grubą folią łączoną na zakładki, która zapewnia szczelność zbiornika. Ten rodzaj pokrycia stosuje się w oczkach o dużej powierzchni, projektowanych na nierównym terenie, a także o wielopoziomowej, kaskadowej budowie. Jedynym problemem jest uszkodzenie lub niedokładne umieszczenie folii, przez co zbiornik utraci szczelność.

Wykończenie i utrzymanie oczka wodnego

Po zakończonej budowie czeka Cię najprzyjemniejszy etap, czyli urządzanie zbiornika. Rośliny możesz umieszczać zarówno w półkach pod powierzchnią wody, jak i wokół zbiornika, dzięki czemu zasłonisz ewentualne niedociągnięcia. Zastanów się też nad tym, czy chcesz wewnątrz hodować ryby oraz inne żyjątka wodne. Konieczne jest także wyposażenie oczka w pompę, która jest potrzebna do utrzymania wody w czystości i spuszczenia jej ze zbiornika przed zimą.

Rośliny i ryby do oczka wodnego

Tematowi doboru roślin czy ryb do oczka wodnego można śmiało poświęcić cały artykuł. Dla wielu miłośników flory i fauny wodnej takie zbiornik będzie prawdziwym polem do eksperymentów. Na początek musisz pamiętać o kilku ogólnych zasadach. Nie wszystkie gatunki roślin nadają się do oczek wodnych, podobnie jak ryby czy inne wodne stworzenia. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy, zdaj się na rady ekspertów w tej dziedzinie. Przy planowaniu roślin wybierz tylko kilka gatunków, dzięki czemu łatwiej Ci będzie je pielęgnować. Rośliny sadzone wewnątrz zbiornika nie powinny zajmować więcej niż 30% powierzchni. W ten sposób zapewnisz właściwe napowietrzenie i naświetlenie.

Pompa i filtr do oczka wodnego

Nie zawsze same naturalne procesy biologiczne wystarczą do tego, żeby woda wewnątrz zbiornika pozostawała czysta. Zazwyczaj potrzebne jest mechaniczne oczyszczanie wody. W tym celu musisz zaopatrzyć się w pompę wody, a także filtr, przez który będzie stale przepuszczana woda ze zbiornika. W podstawowych wersjach filtry zatrzymują drobinki roślin czy inne naturalne odpady. Często w jednej z komór filtrów umieszcza się bakterie, które oczyszczają wodę ze związków trujących dla organizmów zamieszkujących zbiornik. Zarówno pompa, jak i filtr powinny być dostosowane do objętości zbiornika.

Program Moja Woda, czyli jak uzyskać dofinansowanie?

Od 2020 roku zakładając oczko wodne w swoim ogrodzie, masz możliwość uzyskania zwrotu części kosztów jego wykonania. Wszystko w ramach programu „Moja Woda”, nieco prześmiewczo nazywanego także „Oczko Wodne Plus”. Program dofinansowania ma na celu gromadzenie wody opadowej i roztopowej, co ma zapobiegać powstawaniu sytuacji suszowych na terenie kraju. W ramach programu można uzyskać do 80% zwrotu kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż 5000 złotych. Jak zdobyć dotację?

Zanim złożysz wniosek o zwrot kosztów, musisz wybudować oczko wodne na terenie swojej posesji. W tym czasie zbieraj potwierdzenia zakupów wszystkich części oczka, usług jego wykonania czy transportu. Zwrotowi podlega każdy element instalacji służącej do zbierania i retencjonowania wody. Wniosek składa się po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie lub uprawomocnieniu się zgłoszenia prac. Konieczne będzie dołączenie do wniosku wszystkich zebranych potwierdzeń. Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie https://nfosigw.gov.pl/moja-woda/.

Budowa oczka wodnego nie musi wiązać się z potrzebą stworzenia skomplikowanej konstrukcji i hodowlą wyjątkowych gatunków roślin czy ryb. Jeśli nie jesteś pewien, czy taki element architektoniczny jest dla Ciebie odpowiedni, zbuduj na początek niewielkie oczko wodne. Zawsze możesz go rozbudować, a nowe rośliny wprowadzać stopniowo. Dzięki temu nie zrazisz się do niego już na początku użytkowania.