Jak założyć i dbać o trawnik?

Jak założyć i dbać o trawnik?
2 minuty

Każdy chciałby mieć ładny trawnik na swoim podwórku, jednak chcąc uzyskać odpowiednie efekty, trzeba dobrze przygotować się do jego założenia, wybierając odpowiednią trawę i stawiając na systematyczną pielęgnację. Zobaczmy, jak stworzyć ładny trawnik i co robić, aby utrzymać go w dobrej formie.

Wybierz odpowiedni gatunek trawy

Pierwszym krokiem w stworzeniu pięknego trawnika, jest dobór odpowiedniego gatunku trawy. Można postawić na tzw. mieszanki uniwersalne, które dość dobrze znoszą deptanie i słońce, sprawdzą się więc w przypadku działek użytkowych.

Jeżeli zależy nam na stworzeniu trawnika ozdobnego, najlepiej wybrać mieszankę dywanową, która dobrze rośnie w jasnych miejscach, jednak wymaga też systematycznej i dokładnej pielęgnacji. Mieszanki parkowe nie są odporne na deptanie, ale za to dobrze rosną w miejscach zacienionych i nie wymagają tak częstego koszenia. Mieszanki sportowe charakteryzują się dużą wytrzymałością, jednak trzeba je często kosić (takie mieszanki można wykorzystać na terenach sportowych lub na działkach, gdzie często bawią się dzieci). W przypadku dużych ogrodów dobrym wyborem będą mieszanki łąkowe, które oprócz traw zawierają nasiona kwiatów i roślin kwitnących.

Zakładanie trawnika – rolka czy siew?

W tym przypadku, zanim zdecydujemy się na zakup nasion lub murawy, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla nas ważniejsze – szybki efekt czy niski budżet.  W przypadku tej drugiej opcji najlepiej będzie zdecydować się na siew, gdyż koszt ziaren jest niższy niż gotowa darnina. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie nie będzie odpowiednie dla pochyłych powierzchni, ponieważ deszcz może wtedy wypłukać ziarna.

Warto też wziąć pod uwagę porę zakładania trawnika. W przypadku, gdy trawnik może być narażony na przymrozki lub upały, lepiej zdecydować się na rolkę, która nie wymaga tak wielkiego nakładu pracy, a jednocześnie zapewnia szybki efekt.

Pielęgnacja trawnika: nawożenie trawnika

Nawożenie trawnika stanowi jeden z elementów jego pielęgnacji i ma na celu systematyczne dostarczanie trawie potrzebnych jej substancji odżywczych. Nawozy należy dopasowywać do pory roku. Jesienią najlepiej stawiać na środki, charakteryzujące się dużą zawartością potasu i fosforu, a niewielkie ilości azotu. Natomiast wiosną i późnym latem można użyć nawozu wieloskładnikowego, zawierającego więcej azotu.

Podczas nakładania nawozu, należy zwrócić uwagę, aby rozkładać go równomiernie w celu uniknięcia zróżnicowania się trawy na kępy bujniejsze i niższe.

Wertykulacja i aeracja trawnika

Jeżeli trawnik zostanie pokryty warstwą filcu (mocno zbite, nierozłożone fragmenty traw) lub mchu, potrzebne jest jego odpowiednie wygrabienie, a w przypadku, gdy jest bardzo ubity,  rozluźnienie. Najlepiej wykonać te prace przy pomocy aeratorów oraz wertykulatorów – specjalnych urządzeń, napędzanych elektrycznie lub spalinowo.

Aeratory wyposażone są w wałek, najeżony pazurkami, którym można wyczesać filc z trawnika aż do gołej ziemi. Pazurki na obracającym się wałku drapią zbite podłoże, częściowo je rozluźniając i poprawiając dostęp powietrza do korzeni.  Działanie wertykulatora polega na nacinaniu darni przy pomocy sztywnych noży na obracającym się wałku. Takie prace warto wykonać w przypadku, gdy darń jest mocno przerośnięta i zbita. Wertykulowanie zaleca się robić raz w roku, wczesną wiosną lub jesienią, kiedy podłoże jest wilgotne. Wertykulację lub aerację można przeprowadzać też przed nawożeniem, piaskowaniem lub ściółkowaniem, poprawiając efektywność tych zabiegów pielęgnacyjnych.

Powiązane artykuły