Jak wybrać basen ogrodowy?

Basen ogrodowy
2 minuty

Basen ogrodowy to świetny pomysł na ochłodzenie w czasie upałów. Jest to również świetna opcja dla całej rodziny na miłe spędzenie wolnego czasu w ciepłe dni. Aktualnie na rynku znajduje się wiele modeli ciekawych basenów ogrodowych, które można wybrać na swoją działkę czy do ogrodu. Czym się kierować przy zakupie?

Basen dmuchany czy całoroczny?

Istnieje kilka rodzajów basenów ogrodowych. Są takie, które uważane są za typowo sezonowe, jak baseny dmuchane, stawiane głównie w sezonie letnim. Można też postawić na baseny całoroczne, takie jak baseny stelażowe czy drewniane, charakteryzujące się mocniejszą konstrukcją i wymagające specjalnej techniki montażu.

Basen dmuchany

Basen dmuchany to najtańszy i najprostszy typ basenu, stosowany najczęściej w celu zapewnienia rozrywki najmłodszym. W sklepach znajdziemy większe i mniejsze modele, od niewielkich, które można rozmieścić na balkonie lub tarasie, po całkiem spore, zajmujące dużą część ogrodu. Ich największą zaletą jest oczywiście niska cena. Woda w nich nagrzewa się szybko, a ze względu na niewielką objętość, nie ma problemu z jej wylaniem. Wadą jest to, że tego typu produkt nie ma podłączeń wody do napełnienia ani pompy filtrującej, przez co należy wodę wymieniać bardzo często, czasem nawet co kilka dni. 

Basen rozporowy

Basen rozporowy charakteryzuje się dmuchanym kołnierzem, a swoją formę uzyskuje po zalaniu go wodą. Jest to też głównie basen sezonowy. Tego typu modele występują w różnych rozmiarach, jednak zazwyczaj są większe, niż tradycyjne baseny dmuchane. Są też od nich nieco droższe, ale za to tańsze od basenów stelażowych i łatwiejsze w rozłożeniu. Zazwyczaj baseny rozporowe są niskie, jednak stanowią dobrą opcję na letnią ochłodę.

Basen stelażowy

Baseny stelażowe to produkty o bardziej skomplikowanej konstrukcji, które często traktowane są jako całoroczne. Ich montaż opiera się na specjalnym stelażu, gwarantującym mu dużą stabilność. Wadą takich basenów jest długi czas rozkładania i czasem skomplikowany sposób ustawienia go w ogrodzie. To właśnie z tych względów wiele osób postanawia na jesień i zimę po prostu basen nakryć i pozostawić na miejscu, bez składania konstrukcji.

Zaletą tego typu produktów jest to, że dostępne są w dużych rozmiarach i sięgają dość wysoko, a więc mogą służyć nie tylko do odpoczynku, ale i do pewnych wodnych aktywności, takich jak pływanie czy aerobic wodny.

Urządź w ogrodzie prawdziwe SPA

Spa ogrodowe to coś, o czym marzy wiele osób. Chcąc stworzyć sobie taką przydomową odnowę biologiczną, warto wiedzieć, od czego zacząć. Po pierwsze, trzeba wybrać odpowiednie miejsce. Najlepiej, aby był to jakiś zaciszny kącik, ważne, żeby nie umieszczać go zbyt blisko granicy z sąsiadem.

Dla domowego spa najlepiej nada się basen ogrodowy z hydromasażem. Jak sama nazwa wskazuje, umożliwia on relaksującą kąpiel, połączoną z masażem ciała. Choć nie jest to tania inwestycja, osoby, które posiadają wystarczające środki, mogą stworzyć sobie w ogrodzie własne, domowe miejsce na relaks, które stanie się prawdziwą oazą spokoju dla całej rodziny.

Aranżacja niczym ogród w Bali – jak to zrobić?

Chcąc poczuć się we własnym ogrodzie, niczym w egzotycznym kurorcie, warto postawić na basen drewniany. Jest to dobra opcja nie tylko ze względów wizualnych, gdyż takie baseny są wyjątkowo praktyczne i bardzo wytrzymałe. Wykazują się też zdolnością utrzymywania ciepła wody przez długi czas. 

Oczywiście ogród klimatem z wysp Bali to nie tylko basen ogrodowy, ale też dodatki. Warto wprowadzić do przestrzeni egzotyczne elementy, takie jak rośliny tropikalne. Jako dodatkowe wyposażenie wykorzystać można także plecione hamaki lub drewniane meble. Odpowiednie oświetlenie dopełni całości wystroju, sprawiając, że poczujemy się w naszym własnym ogrodzie jak na luksusowych wakacjach.

Powiązane artykuły