Jak przygotować ogród na zimę?

Jak przygotować ogród na zimę?

Chociaż jesień to dla większości ogrodowych roślin stan spoczynku, właściciel zielonego terenu na odpoczynek musi jeszcze poczekać. Właśnie teraz trwają najbardziej intensywne prace w ogrodzie. Te mają na celu przygotowanie go do zimy, aby już wczesną wiosną można było cieszyć się widokiem kolorowej, bujnej, a przede wszystkim dorodnej roślinności. Jak odpowiednio przygotować ogród na zimę? Poniżej przedstawiono niezbędne prace krok po kroku.

Prace porządkowe

Jesienne prace w ogrodzie nie są zbyt wymagające ani uciążliwe. Warto przeznaczyć na nie jeden cały dzień, koniecznie ten bez opadów deszczu.

Cały teren ogrodu powinien zostać dokładnie oczyszczony z liści oraz resztek roślinnych, a następnie wygrabiony. Dzięki takim pracom zapobiega się występowaniu licznych grzybów, pleśni czy bakterii w podłożu oraz minimalizuje ryzyko pojawienia się ogrodowych gryzoni, które skutecznie niszczą roślinność. Nornice, krety czy myszy zimą szczególnie poszukują pożywienia, a Twój ogród może stać się dla nich doskonałą ucztą.

Pielęgnacja trawnika

Trawa musi mieć wystarczający dopływ tlenu, nawet jeśli zimą zalegać będzie na niej śnieg. Dlatego należy dokładnie oczyścić ją z wszelkich liści, szyszek, chwastów. Konieczne jest jej skoszenie – ostatni raz przed zimą warto zrealizować tę czynność pod koniec października. Co ważne, z trawnika trzeba zebrać ściętą trawę, ponieważ pozostawiony tzw. filc może przyczyniać się do wystąpienia pleśni pośniegowej.

Przed zimą dobrze jest wykonać aerację trawnika, spulchniając ziemię i pozwalając na dostarczenie większej ilości tlenu. Trawę należy regularnie podlewać aż do czasu pierwszych przymrozków.

Zabezpieczenie roślin

Przygotowanie roślin ogrodowych na nadejście zimy musi odbywać się zgodnie z zasadami ich pielęgnacji, uwzględniając gatunek i rodzaj uprawy. Pewne jest, że wszelkie rośliny, które mogą być podatne na działanie mrozu, trzeba dobrze zabezpieczyć. W tym celu wykorzystuje się materiały przepuszczające powietrze, na przykład specjalną siatkę albo agrowłókninę. Zadbać trzeba również o podłoże, na jakim rosną krzewy, młode drzewka czy rośliny zimozielone. Świetnie sprawdza się kora, świerkowe gałązki, szyszki, suche liście albo słomiane maty.

Konserwacja sprzętów ogrodowych

Już jesienią warto wyczyścić, a potem schować pod zadaszenie wszelkie meble ogrodowe i dekoracje. Działanie opadów deszczu, śniegu i minusowe temperatury mogą wywołać ich korozję oraz zniszczenie.

Do zimowego odpoczynku należy przygotować też wszelkie ogrodowe narzędzia. Łopaty, grabie, nożyce należy dokładnie wyczyścić z ziemi i osuszyć, a urządzenia, takie jak kosiarki również wyczyścić i naoliwić. Wszelkie noże i ostrza warto naostrzyć. Ze sprzętów napędzanych paliwem dobrze jest opróżnić zbiorniki. Po tak zaawansowanych pracach w ogrodzie jesienią przychodzi czas na zasłużony relaks. Kolejne prace ogrodowe zaplanowane są już wczesną wiosną, na początku marca. Wtedy zadaniem ogrodników jest wsparcie roślin i pobudzenie ich do życia, by ogród jak najszybciej zachwycał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spis treści
Sprawdź również

Podobne artykuły