Jak przygotować ogród na zimę?

Jak przygotować ogród na zimę?
2 minuty

Chociaż jesień to dla większości ogrodowych roślin stan spoczynku, właściciel zielonego terenu na odpoczynek musi jeszcze poczekać. Właśnie teraz trwają najbardziej intensywne prace w ogrodzie. Te mają na celu przygotowanie go do zimy, aby już wczesną wiosną można było cieszyć się widokiem kolorowej, bujnej, a przede wszystkim dorodnej roślinności. Jak odpowiednio przygotować ogród na zimę? Poniżej przedstawiono niezbędne prace krok po kroku.

Prace porządkowe

Jesienne prace w ogrodzie nie są zbyt wymagające ani uciążliwe. Warto przeznaczyć na nie jeden cały dzień, koniecznie ten bez opadów deszczu.

Cały teren ogrodu powinien zostać dokładnie oczyszczony z liści oraz resztek roślinnych, a następnie wygrabiony. Dzięki takim pracom zapobiega się występowaniu licznych grzybów, pleśni czy bakterii w podłożu oraz minimalizuje ryzyko pojawienia się ogrodowych gryzoni, które skutecznie niszczą roślinność. Nornice, krety czy myszy zimą szczególnie poszukują pożywienia, a Twój ogród może stać się dla nich doskonałą ucztą.

Pielęgnacja trawnika

Trawa musi mieć wystarczający dopływ tlenu, nawet jeśli zimą zalegać będzie na niej śnieg. Dlatego należy dokładnie oczyścić ją z wszelkich liści, szyszek, chwastów. Konieczne jest jej skoszenie – ostatni raz przed zimą warto zrealizować tę czynność pod koniec października. Co ważne, z trawnika trzeba zebrać ściętą trawę, ponieważ pozostawiony tzw. filc może przyczyniać się do wystąpienia pleśni pośniegowej.

Przed zimą dobrze jest wykonać aerację trawnika, spulchniając ziemię i pozwalając na dostarczenie większej ilości tlenu. Trawę należy regularnie podlewać aż do czasu pierwszych przymrozków.

Zabezpieczenie roślin

Przygotowanie roślin ogrodowych na nadejście zimy musi odbywać się zgodnie z zasadami ich pielęgnacji, uwzględniając gatunek i rodzaj uprawy. Pewne jest, że wszelkie rośliny, które mogą być podatne na działanie mrozu, trzeba dobrze zabezpieczyć. W tym celu wykorzystuje się materiały przepuszczające powietrze, na przykład specjalną siatkę albo agrowłókninę. Zadbać trzeba również o podłoże, na jakim rosną krzewy, młode drzewka czy rośliny zimozielone. Świetnie sprawdza się kora, świerkowe gałązki, szyszki, suche liście albo słomiane maty.

Konserwacja sprzętów ogrodowych

Już jesienią warto wyczyścić, a potem schować pod zadaszenie wszelkie meble ogrodowe i dekoracje. Działanie opadów deszczu, śniegu i minusowe temperatury mogą wywołać ich korozję oraz zniszczenie.

Do zimowego odpoczynku należy przygotować też wszelkie ogrodowe narzędzia. Łopaty, grabie, nożyce należy dokładnie wyczyścić z ziemi i osuszyć, a urządzenia, takie jak kosiarki również wyczyścić i naoliwić. Wszelkie noże i ostrza warto naostrzyć. Ze sprzętów napędzanych paliwem dobrze jest opróżnić zbiorniki. Po tak zaawansowanych pracach w ogrodzie jesienią przychodzi czas na zasłużony relaks. Kolejne prace ogrodowe zaplanowane są już wczesną wiosną, na początku marca. Wtedy zadaniem ogrodników jest wsparcie roślin i pobudzenie ich do życia, by ogród jak najszybciej zachwycał.