Taras w przydomowej przestrzeni to jeden z obowiązkowych elementów aranżacji ogrodu. Wielkimi szczęściarzami są ci, którzy już w porze wiosennej mogą korzystać z własnych terenów zielonych, a latem wypoczywać czy organizować biesiady grillowe dla grona najbliższych. Nie ma wątpliwości, że taras jest częścią praktyczną i funkcjonalną, ale wpływa też na komfort korzystania z dostępnej strefy przy domu. Nic dziwnego, że tak ogromną popularnością cieszą się dzisiaj mieszkania parterowe, do których przynależy nie balkon, ale chociaż niewielki fragment prywatnej zieleni. Sprawdź, jak stworzyć taras samodzielnie i jakie materiały w tym celu wykorzystać, aby cieszyć się nim przez wiele sezonów, nawet podczas intensywnego użytkowania. Już niedługo będziesz się raczyć poranną kawą na leżaku w otoczeniu przyrody.
Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę tarasu?
Definicja tarasu ogrodowego nie jest ujęta w przepisach prawa budowlanego, co oczywiście nie oznacza, że inwestor w każdym przypadku nie musi zwracać uwagi na funkcjonujące normy. Okazuje się, że pozwolenie na budowę tarasu nie jest wymagane, jeśli taki element wyposażenia ogrodu i całej przydomowej strefy ma nie więcej niż 35 m² . Jeśli natomiast planowane jest stworzenie tarasu większego, niż 35 m² zachodzi obowiązek zgłoszenia tego faktu do właściwego organu, czyli do urzędu gminy.
Co więcej, inwestorzy planujący wybudowanie tarasu niezadaszonego bądź zadaszonego, muszą uwzględniać paragrafy dotyczące warunków zabudowy i kwestii praktycznych. Warto wiedzieć, że taras wchodzi w skład kubatury budynku, więc nie może znajdować się bliżej, niż 1,5 m od granicy działki. Istnieje natomiast dowolność w zakresie wyboru materiałów, które mają być użyte do stworzenia takiej strefy, o ile oczywiście nie zagrażają one użytkownikom i otoczeniu.
Jak wykonać podbudowę pod taras?
Wszystko zależy od rodzaju terenu, na którym ma powstać taras, ale również od materiału, z jakiego ta przydomowa strefa ma zostać stworzona. Znaczenie ma również wysokość tarasu, czy ma on być równy z gruntem, a może na podwyższeniu? Dopiero odpowiadając na te pytania, można rozpocząć przygotowania.
Podstawą jest wyrównanie gruntu, a następnie ułożenie podkładu pod taras. Jeśli ten ma być wykonany z drewnianych desek, sprawdzi się piasek z mieszanką betonu albo sama nakładka betonowa o grubości mniej więcej 10 cm. Pod taras betonowy lepiej sprawdzi się żwir lub drobny gruz. O ile płyty betonowe można kłaść bezpośrednio na podbudowę, tak deski drewniane wymagają specjalnej konstrukcji. Wykonuje się ją z legarów kompozytowych albo drewna.
Taras drewniany
Największą popularnością wciąż cieszą się tarasy drewniane, chociaż trzeba przyznać, że ten materiał nie jest optymalnie odporny na wszelkie warunki, jakie panują na zewnątrz. Owszem, drewno jest ekologiczne i naturalne, natomiast trzeba je solidnie zabezpieczać, a impregnaty z reguły nie są preparatami nieinwazyjnymi w zakresie oddziaływania na środowisko.
Należy wiedzieć, że drewniane deski:
- mogą się wypaczać,
- nie są odporne na działanie deszczu, mrozu ani silnych promieni słonecznych.
Ich odpowiednia impregnacja i regularna renowacja pozwala oczywiście korzystać z tarasu przy zachowaniu należytego komfortu, natomiast inwestor musi uwzględnić konieczność wykonywania intensywnych prac sezonowych.
Do największych zalet tarasu z drewna można zaś zaliczyć łatwość utrzymania podłoża w czystości, oraz to, że drewno się nie nagrzewa i jest antypoślizgowe. Bez problemu można też zmieniać jego wygląd, na przykład szczotkując, lakierując czy zmieniając kolor odpowiednią bejcą.
Taras drewniany nadaje przytulności i swojskiego charakteru całej ogrodowej strefie. Drewno jest też na tyle uniwersalnym materiałem, że świetnie sprawdza się w ogrodach bez względu na styl aranżacji. Dobrze wygląda w przestrzeniach nowoczesnych, ale także tych skandynawskich, retro, boho czy loftowych.
Taras z płyt betonowych?
Coraz częściej inwestorzy decydują się na taras z płyt betonowych lub kostki brukowej. Trzeba przyznać, że to rozwiązanie ekonomiczne, ponieważ taki materiał jest znacznie tańszy od naturalnych desek drewnianych. Taras wykonany z betonu jest też w pełni praktyczny, nie wymaga dużego nakładu pracy, aby móc z niego korzystać przy zachowaniu pełnego komfortu przez długi czas.
Warto dodać, że płyty betonowe najczęściej są już stosownie zaimpregnowane, dzięki czemu są odporne na działanie deszczu, śniegu, mrozu, promieni słońca czy zabrudzeń. Konserwacja i renowacja takiego tarasu polega najczęściej na jego wyczyszczeniu przed i po sezonie wakacyjnym myjką ciśnieniową.
Należy też podkreślić, że płyty betonowe są odporne na ciężar, spękania, zarysowania czy plamienie. Nie nagrzewają się i są antypoślizgowe.
Ponadto można wybierać je, uwzględniając aspekty estetyczne i dekoracyjne. Producenci oferują płyty betonowe w różnych kolorach i z zastosowaniem rozmaitych motywów dekoracyjnych. Ogromną popularnością cieszą się na przykład te, które imitują drewniane deski. Ostateczny wybór w zakresie materiału na taras zawsze powinien być jednak indywidualny i podyktowany konkretnymi potrzebami i preferencjami inwestora.