Altana ogrodowa czy pawilon – co wybrać?

Altana czy pawilon ogrodowy
3 minuty

Gdy pogoda dopisuje, chętnie spędzamy czas na zewnątrz. Aby go uprzyjemnić, wielu właścicieli działek oraz przydomowych podwórzy decyduje się na postawienie altany ogrodowej lub pawilonu. Czy rozwiązania te interesują także Ciebie? Zostań z nami, by dowiedzieć się więcej.

Altana i pawilon ogrodowy – czym się różnią?

Każdy posiadacz choćby małego skrawka ziemi może postawić altanę lub pawilon. Ogólnie rzecz biorąc, ich funkcje są takie same. Konstrukcje tego typu mają zapewniać wygodne warunki do spędzania czasu na zewnątrz i chronić przed kaprysami pogody. Słowa „altana” oraz „pawilon” bywają zresztą używane zamiennie. Należy jednak pamiętać, że posiadają one inne znaczenia. Altanę stawia się na stałe. Do jej budowy zazwyczaj używa się trwałych materiałów, takich jak cegła lub drewno. Pawilon ogrodowy to z kolei mobilna konstrukcja, którą można złożyć i przenieść.

Które z tych rozwiązań wybrać? Zależy to od osobistych preferencji. Jeśli wiesz, jak chcesz urządzić daną powierzchnię i posiadasz odpowiedni budżet, altana powinna sprawdzić się najlepiej. Nie każdy chce jednak zmieniać na stałe krajobraz swojego kawałka ziemi. Inni wolą obejść się bez większych wydatków. Jeśli zaliczasz się do którejś z tych grup, mobilny pawilon spełni Twoje oczekiwania. Należy jednak pamiętać, że produkty tego typu z reguły są zrobione z tkanin lub plastików oraz innych elementów, które trudno utrzymać w czystości.

Samodzielny montaż altany i pawilonu

Oba omawiane typy konstrukcji montuje się w zupełnie inny sposób. Jeśli szukasz rozwiązania, które nie wymaga wiele pracy, pawilon sprawdzi się na medal. Produkt z reguły kupuje się w częściach, a z pomocą dołączonej do pudełka instrukcji można złożyć go szybko i wygodnie. Zdecydowaną większość modeli o standardowych rozmiarach da się wznieść w pojedynkę. Co więcej, pawilon można postawić na wielu rodzajach powierzchni. Przed jego wzniesieniem należy jedynie zadbać o równe podłoże.

W przypadku altany samodzielny montaż jest również możliwy. Jeśli zdecydujesz się na gotowy projekt ze sklepu, wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiednie narzędzia i będziesz trzymać się instrukcji. Chcąc jednak przeprowadzić całe przedsięwzięcie w pojedynkę od A do Z, wieszasz sobie poprzeczkę znacznie wyżej. Ostateczny przekrój prac zależy oczywiście od stopnia trudności wybranego projektu. Tak czy inaczej, samodzielne postawienie altany to ambitne zadanie, które wymaga budowlanego zacięcia. Jeśli chcesz wykonać je samodzielnie, a nie masz doświadczenia w podobnych projektach, poświęć odpowiednią uwagę przygotowaniom. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że większość altan wymaga prostego fundamentu, który utrzyma całość w pionie nawet w obliczu skrajnych warunków atmosferycznych.

Na jaki wydatek się przygotować?

Najtańszą altanę z marketu można nabyć już za około 1000 zł. W zamian otrzymujemy dach wsparty na kilku belkach, ewentualnie w akompaniamencie ozdobnych ścianek. W celu nabycia solidniejszej altany wyposażonej w podłogi i mocne ściany trzeba zapłacić od 2500 do 3000 zł. Z kolei ceny konstrukcji w formie zamkniętych domków zaczynają się od 6000 zł.

Oczywiście produkt tego typu można wykonać samemu. Wówczas należy zakupić jedynie materiały, a w razie potrzeby także potrzebne narzędzia. Co, jednak jeśli ktoś chce powziąć takie przedsięwzięcie, lecz wątpi w swoje umiejętności? W tej sytuacji warto zdecydować się na zdrowy kompromis i skorzystać z gotowego projektu. Wiele darmowych dokumentów tego typu krąży w Internecie. Wykonanie szkiców można również zlecić odpowiedniemu fachowcowi. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że na polskim rynku nie brakuje firm specjalizujących się w tworzeniu i montażu altan na zamówienie. Usługi tego typu nie należą do najtańszych, lecz zazwyczaj oferują w zamian wysoką jakość.

Oczywiście pawilony kosztują znacznie mniej. Najprostsze konstrukcje tego typu można znaleźć już za około 300 zł. W najlepszym scenariuszu w tej cenie otrzymamy coś w rodzaju składanego namiotu ogrodowego w ozdobnym stylu. Chcąc jednak nabyć trwałą konstrukcję, która oprze się wiatrom i posłuży przez lata, trzeba przygotować się na wydatek z zakresu od 1500 do 3000 zł.

Powiązane artykuły