6 pomysłów na ścieżki w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie
4 minuty

Poruszanie się po powierzchni ogrodu nie musi być uciążliwe i wiązać się z kontaktem z błotem. Dobrze zaplanowane i przygotowane ścieżki w ogrodzie pozwolą na komfortowe przemieszczanie. Ponadto podzielą ogród na strefy o różnym przeznaczeniu i staną się jego dekoracją. Jak wytyczyć ścieżki i z jakich materiałów je wykonać?

Jak zorganizować alejki ogrodowe?

Trawnik i równa murawa przed domem dają swobodę dowolnego wykorzystywania tej przestrzeni. Jednak zagospodarowana część ogrodu porośnięta drzewami, krzewami czy ze zorganizowaną rabatą nie powinna dawać tyle swobody. Dlatego głównie w obrębie dekoracyjnych czy owocowych nasadów oraz przejść do konkretnych stref ogrodu potrzebne będą ścieżki ogrodowe.

Organizując chodnik w ogrodzie, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Nie wystarczy, że poprowadzisz ścieżkę w linii prostej z punktu A do B. W ogrodzie dobrze jest wykonywać ścieżki wijące się między roślinami, drzewami czy skalniakami. Jednocześnie powinny prowadzić stosunkowo krótką i naturalną drogą pomiędzy punktami. Planując je, nie zapominaj o przyszłych nasadach i możliwości rozwoju obecnych. W miejscach częściej użytkowanych zaplanuj większą szerokość i bardziej prosty odcinek. W obrębie roślin możesz postawić na ścieżki węższe, wykończone materiałem o mniejszej twardości.

Typy nawierzchni – którą wybrać?

Jeśli wyznaczysz już kierunek i kształt ścieżki, pora na dobór materiału, z jakiego ją wykonasz. Od tego będzie zależała nie tylko cena ścieżki w ogrodzie, ale także jej trwałość i estetyka. Poniżej przedstawiamy sześć popularnych pomysłów na materiał, z jakiego możesz wykonać ścieżki ogrodowe. Choć niektóre bardziej przypadną Ci do gustu niż inne, w ogrodzie rzadko stosuje się tylko jeden typ ścieżek i w poszczególnych strefach sprawdzą się różne konstrukcje. Powszechnie też łączy się ze sobą różne materiały w ramach jednej ścieżki.

Kora

Ten naturalny materiał świetnie komponuje się z roślinnością i nie wymaga wielkiego zakresu pracy podczas układania. Ścieżki z kory nie musisz ograniczać krawężnikami, a nawet utwardzać podłoża pod nią. Z łatwością wymienisz ją na inną, jeśli dany kolor nie będzie Ci pasował. Niestety chodniki ogrodowe z kory nie są trwałe. Sam materiał jest biodegradowalny, dlatego będziesz musiał co kilka lat wymieniać nawierzchnię. Najlepiej sprawdza się jako wąska ścieżka prowadząca wokół drzew, przez rabatę kwiatową, czy w pobliżu grządek.

Ścieżka z kory
Ścieżka z kory

Nawierzchnie drewniane

Drewno to kolejny naturalny materiał, który wykorzystywany jest do tworzenia ścieżek. W jego przypadku masz wiele możliwości. Możesz wykorzystać krążki drewna uzyskiwane poprzez cięcie konaru w poprzek. Także tradycyjne deski pocięte na odpowiednie wymiary mogą stanowić ścieżkę. Drewniane belki stosuje się też jako krawężniki, które wypełnisz kamieniami czy korą. Drewno ma naturalny wygląd, dlatego sprawdza się w ogrodzie. Wadą jest niewielka odporność na czynniki atmosferyczne, dlatego materiał musisz zaimpregnować.

Ścieżka z drewnianych desek
Ścieżka z drewnianych desek

Żwir

To kolejny naturalny materiał, który jednak jest trwalszy i bardziej odporny na działanie czynników atmosferycznych. Drobne kamyki mogą mieć różną wielkość frakcji i kolorystykę, jednak w ograniczonym zakresie. Można stosować je na głównych ścieżkach, jak i dodatkowych prowadzonych w obrębie roślin. Niestety, drobne kamyki często wydostają się poza ścieżkę i lubią zapadać szczególnie po silnych deszczach. Z tego powodu będziesz musiał utwardzić podłoże albo potraktować ścieżki ze żwiru jako wstęp do ułożenia kolejnych warstw dekoracyjnych w przyszłości.

Żwirowa alejka
Żwirowa alejka

Kamienie dekoracyjne i otoczaki

Kolejny przykład materiału naturalnego, choć często poddawanego wcześniejszej obróbce. W odróżnieniu od żwiru kamienie dekoracyjne mają szlifowane krawędzie i są dostępne w ogromnej gamie kolorów. Można tworzyć z nich ciekawe kompozycje i zestawiać ze sobą poszczególne kolory. Wybierając kamienie dekoracyjne, spotkasz się z podobnymi problemami, jak w przypadku żwiru. Konieczne będzie utwardzenie podłoża, a także warto zastanowić się nad belkami czy krawężnikami.

Cegły

Przechodzimy do nieco mniej naturalnych materiałów, jednak o sporej trwałości. Ścieżki ogrodowe z cegieł będą równe i gładkie, a szczeliny pomiędzy nimi pozwolą na odprowadzanie wilgoci. Konstrukcje nie wymagają wiele uwagi, może poza impregnacją co kilka lat. Do wykonywania ścieżek wykorzystuje się cegły rozbiórkowe albo znacznie droższe klinkierowe.

Ścieżka z kamieni, cegieł i drewna
Ścieżka z kamieni, cegieł i drewna

Kostki brukowe

Ścieżki wykonywane z betonu w postaci kostek brukowych lub płyt chodnikowych są najtrwalszymi konstrukcjami. Wymagają utwardzenia podłoża, jednak później przez wiele lat nie wymagają praktycznie żadnej interwencji. Dobrze odprowadzają wilgoć, są trwałe i odporne na zabrudzenia. Niestety wpływają niekorzystnie na naturalny charakter ogrodu i bardziej kojarzą się z architekturą miejską.

Ścieżka z kostki brukowej

Koszty wykonania alejek

Przedstawione powyżej konstrukcje ułożone są w kolejności, którą wyznacza skala trudności wykonania takiej konstrukcji. Najłatwiej wykonać ścieżki z kory, tymczasem najwięcej uwagi musisz poświęcić tym z betonu. Dochodzi tu potrzeba wykonania solidnego utwardzenia podłoża, co także zwiększa zakres prac.

Podobnie będzie prezentowała się kolejność, jeśli weźmiesz pod uwagę cenę poszczególnych typów wykończenia. Najniższy koszt poniesiesz, wybierając ścieżki z kory. Worek 80 litrów kory kosztuje kilkanaście złotych i wystarczy na kilka metrów wąskiej ścieżki. Nieco droższy będzie żwir, który lepiej zamówić na wagę szczególnie przy większej ilości.

Jeśli zdecydujesz się na płyty betonowe, cena pojedynczej zaczyna się od 50 złotych, a bardziej dekoracyjne mogą być kilkukrotnie droższe. Podobnie będzie w przypadku pniaków z naturalnego drewna, które mogą kosztować nawet ponad 100 złotych za sztukę. Zarówno cegły, kamienie dekoracyjne, jak i płyty betonowe wymagają zastosowania żwiru i piasku do utwardzenia podłoża. To znacznie podnosi cenę. Pamiętaj jednak, że ścieżka jest też dekoracją ogrodu, dlatego nie zawsze wybór najtańszego rozwiązania jest najlepszy.