Zakładanie klimatyzacji – o czym należy pamiętać?

Zakładanie klimatyzacji
2 minuty

Chociaż w Polsce nie borykamy się jeszcze z przedłużającymi się falami upałów, to montowanie klimatyzacji staje się coraz bardziej powszechne. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ klimatyzatory pozwalają utrzymać w biurze czy w mieszkaniu preferowaną temperaturę powietrza, zwiększając przy tym komfort codziennego funkcjonowania. Aby tak było, przy wyborze oraz sposobie montażu klimatyzacji należy wziąć pod uwagę co najmniej kilka aspektów. Te najważniejsze zostały przedstawione poniżej.

Pozwolenie na klimatyzację – tak czy nie?

Jeśli klimatyzator ma działać w Twojej prywatnej nieruchomości i nie narusza żadnych części wspólnych ani prywatności innych osób, nie trzeba ubiegać się o żadną zgodę na jego montaż. Inaczej kwestie te wyglądają, jeśli klimatyzacja ma działać w mieszkaniu w bloku. Właściciel nieruchomości, który chce ją zamontować, powinien ubiegać się o pozwolenie od wspólnoty albo spółdzielni, szczególnie jeśli jej montowanie odbywać się będzie na dachu czy elewacji budynku.

W tym aspekcie znaczenie ma również jakość klimatyzatora i jego praca. Trzeba przyznać, że klimatyzatory starszej generacji mogą pracować zbyt głośno i być uciążliwe dla innych mieszkańców. Znacznie lepszą opcją jest wtedy wybranie modelu, w którym zastosowano najnowszą technologię i uwzględniono minimalny poziom wydawania hałasu.

Doradztwo i montaż klimatyzacji

Tylko profesjonalne firmy, które produkuję klimatyzatory albo są autoryzowanym dystrybutorem tego rodzaju urządzeń, pomogą dobrać odpowiednie urządzenie. Pod uwagę należy brać nie tylko indywidualne potrzeby inwestora, ale również warunki, w jakich klimatyzator ma działać. Priorytetowym czynnikiem jest, chociażby metraż pomieszczenia, które ma być klimatyzowane.

Zakup klimatyzacji powinien być zrealizowany w renomowanej firmie, która w swojej ofercie posiada klimatyzatory najlepszej jakości, a na każdy udziela odpowiedniej gwarancji. Równie duże znaczenie ma montaż klimatyzatora oraz jego regularne serwisowanie. Tego rodzaju zadania nie mogą być wykonywane przez osoby niedoświadczone, bez odpowiednich kwalifikacji czy uprawnień i pozwoleń.

Wybór klimatyzatora

Najnowocześniejsze klimatyzacje nie tylko chłodzą powietrze w danym pomieszczeniu, ale również je ogrzewają i oczyszczają. Zawierają specjalny filtr, który zbiera kurz, roztocza, pleśń, grzyby czy bakterie, a jednocześnie jonizuje powietrze. Takie klimatyzatory są szczególnie polecane alergikom oraz osobom zmagającym się z astmą.

Przy wyborze klimatyzatora inwestor nie powinien patrzeć jedynie na cenę. Koszt urządzenia do klimatyzacji pomieszczeń wynosi od 2 do 5 tys. złotych, natomiast wydatek na cały system wraz z jego montażem może być nawet kilka razy większy. Pod uwagę bierze się nie tylko jakość wybranego modelu klimatyzatora, ale również przestrzeń, w jakiej ma działać. Wylicza się, że klimatyzator powinien pracować bezawaryjnie do najmniej 10 lat. Niestety, te najtańsze modele klimatyzatorów psują się znacznie szybciej, do tego pracują głośno i nie wpływają pozytywnie na jakość powietrza. W celu sprawnego działania systemu klimatyzacji konieczne jest również regularne przeprowadzanie serwisu ze szczególnym uwzględnieniem wymiany filtrów.

Nastepny artykuł

14 marca 2024

Powiązane artykuły