Renowacja kuchni bez kosztownego remontu

Renowacja kuchni
3 minuty

Czy wiesz, że to właśnie remont kuchni jest zwykle niechętnie wykonywany przez właścicieli mieszkań i z reguły zdarza się tylko raz na kilkanaście lat? Wszystko dlatego, że zmiany w kuchennej aranżacji są intensywne, wpływają na komfort codziennego funkcjonowania, prace trwają długo i są wielce kosztowne. Z tego powodu inwestorzy decydują się najczęściej na kuchnie klasyczne, aby te były ponadczasowe i zawsze modne. Okazuje się jednak, że kuchenne wnętrze można modyfikować samodzielnie, zmieniając jego wizerunek bez dużych nakładów finansowych i zaawansowanych prac remontowych. Sprawdź, jak odmienić nudną kuchnię, aby stała się pomieszczeniem modnym, zgodnym z najnowszymi trendami.

Renowacja płytek ceramicznych

Całkowita wymiana glazury w kuchni wiąże się z dużą inwestycją finansową i generalnym remontem tej przestrzeni, dlatego coraz więcej osób decyduje się na samodzielną modyfikację. Jeśli tylko płytki ceramiczne pozostają w nienaruszonym stanie, a ich jakość wciąż jest doskonała, można je w łatwy sposób odmienić.

Wykorzystaj specjalne preparaty do czyszczenia fug albo wymień fugi na nowe, w innym kolorze, co znacząco zmieni wizerunek kuchni. Większą wyzwaniem będzie przemalowanie płytek kuchennych na inny kolor. W sklepach z asortymentem budowlanym bez problemu znajdziesz specjalne farby do tego rodzaju materiału. Możesz wykorzystać je zarówno na płytki zamontowane pomiędzy blatem kuchennym, jak i wiszącymi szafkami lub również na płytki podłogowe.

Przemaluj płytki w kuchni na dowolny kolor. W tej klasycznej odsłonie sprawdzą się białe, które optycznie powiększą przestrzeń, natomiast dzisiaj hitem mody są kuchnie czarne w stylu loftowym oraz ze złotymi akcentami, typowe dla klimatu glamour.

Malowanie frontów kuchennych

Jeśli zainwestowałeś w dobrej jakości meble kuchenne z drewna, bez problemu możesz postarać się o ich samodzielną metamorfozę. W sklepach budowlanych albo z asortymentem dla stolarzy znajdziesz farby i lakiery dedykowane do pracy z naturalnym drewnem. Jeśli szafki kuchenne były już wcześniej potraktowane trwałym preparatem, musisz go zetrzeć, a nowe środki nanosić na surową i naturalną strukturę. Pamiętaj, aby po przemalowaniu drewnianych szafek zabezpieczyć je impregnatem.

Fronty kuchenne mogą całkowicie zmienić wizerunek kuchni, wybieraj kolor wedle własnego gustu, ale weź też pod uwagę funkcje praktyczne i wnętrzarskie trendy. Możesz postawić na farbę z połyskiem lub matową, a jeśli dodatkowo zmienisz uchwyty szafek, już niedługo będziesz cieszyć się kuchennym wnętrzem w zupełnie nowej odsłonie.

Wymiana blatów

Nie ma wątpliwości, że to właśnie blaty kuchenne są tym elementem kuchni, który poddawany jest intensywnej eksploatacji. Część robocza stanowi też główny element wyposażenia. Na szczęście łatwo je wymienić, sprawiając, że kuchnia wciąż będzie nienaganna, estetyczna, higieniczna i oczywiście modna.

Jeśli stawiasz na najwyższą jakość, wybierz blat z kamienia naturalnego (najlepiej sprawdzi się twardy granit albo blat kwarcowy). Możesz również postawić na bardziej ekonomiczne rozwiązanie, wybierając blat z płyty laminowanej albo drewniany. Ten ostatni możesz dowolnie modyfikować już w trakcie użytkowania. Drewno można malować na dowolny kolor, szczotkować czy lakierować, dzięki czemu za każdym razem zmienia się jego design.

Stylowe i praktyczne dodatki

W klasycznej kuchni nierzadko wystarczy zmiana dodatków dekoracyjnych i niewielkich akcesoriów kuchennych, aby wpłynąć na charakter tego wnętrza. Ściereczki kuchenne, dozowniki na płyn do mycia naczyń, ociekarka, chlebak, stojak na noże czy misa na świeże owoce — wystarczy, że zmienisz te elementy, aby nadać zupełnie inny klimat całej kuchni. Wybierając tego rodzaju metamorfozę kulinarnej strefy, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • dodatki kupuj w jednym kolorze, dzięki czemu unikniesz efektu kiczu,
  • akcesoria kuchenne powinny być zawsze w jednym stylu, na przykład nowoczesnym bądź retro, minimalistyczne albo bogato zdobione ornamentami,
  • stawiaj na gadżety praktyczne, które rzeczywiście będziesz wykorzystywać w kuchni. W tej przestrzeni nie ma miejsca na buble czy rzeczy, które tylko będą się kurzyć.

Zmiana stylu kuchni w tej wersji wymaga najmniejszych nakładów finansowych, a efekt może być naprawdę spektakularny. Co więcej, tego rodzaju metamorfozy można realizować w każdym sezonie bez znacznych inwestycji czy pracochłonnych działań. Jak widzisz, możesz w kilku prostych krokach całkowicie zmienić swoją starą, nudną kuchnię. Wystarczy kilka dni i zaangażowanie wszystkich domowników, aby już niedługo móc cieszyć się zupełnie nowym wnętrzem.

Powiązane artykuły