Od czego zacząć budowę domu?

3 minuty

Budowa domu to czasochłonne i kosztowne przedsięwzięcie. Żadne nieprzyjemności nie przysłonią jednak korzyści płynących z posiadania własnych czterech ścian. Czy Ty także planujesz budowę domu, lecz nie wiesz, od czego zacząć? Ten artykuł pomoże Ci oszczędzić sobie niepotrzebnego trudu i efektywnie wykorzystać czas przeznaczony na nadchodzące przedsięwzięcie.

Etapy budowy

Warto przyjrzeć się poszczególnym etapom budowy jeszcze przed podjęciem decyzji o postawieniu domu. Najczęściej wyróżnia się następujące:

  • Przygotowania w zakresie formalności. Przed przystąpieniem do budowy konieczne jest zebranie potrzebnych pozwoleń, zgód, projektów oraz innych dokumentów. Prace tego typu z reguły przeplatają się zakupem lub wstępnym przygotowaniem działki.
  • Etap I. Polega na ogrodzeniu działki, przygotowaniu powierzchni oraz stworzeniu fundamentów.
  • Etap II. Obejmuje wzniesienie ścian zewnętrznych, a także wykonanie stropów, schodów (o ile są zaplanowane) i kilku elementów dachu.
  • Etap III. Polega głównie na zamontowaniu instalacji elektrycznych, gazowych i wodnokanalizacyjnych.
  • Etap IV. To najlepszy moment na montaż drzwi i okien.
  • Etap V. Obejmuje założenie urządzeń grzewczych, wzniesienie ścian działowych i prace wykończeniowe.
  • Ostatnia prosta. Długo wyczekiwany finisz jest tuż za rogiem. Poprawa ostatnich detali oraz wieńczące prace wizyty w urzędach mogą trwać jeszcze kilka tygodni.

Na pierwszy rzut oka budowa domu może wydać się łatwa. W rzeczywistości przedsięwzięcia tego typu wymagają jednak dobrej organizacji i silnych nerwów. Jeśli Ty także chcesz postawić własny dom, upewnij się, że masz czas i wolną przestrzeń na tak angażujący projekt.

Potrzebne dokumenty

Każda budowa wiąże się z dużą ilością tak zwanej „papierkowej roboty”. Wiele osób przyznaje, że to najtrudniejsza część przedsięwzięcia. Jakie dokumenty należy jednak przygotować, aby móc rozpocząć pracę nad własnym domem? W momencie, w którym powstaje ten artykuł (grudzień 2021), są to następujące:

  • wypis oraz wyrys z Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzeni lub decyzja o warunkach zabudowy,
  • oświadczenie dotyczące możliwości przyłączenia do sieci,
  • mapa zasadnicza,
  • projekt budynku,
  • pozwolenie na budowę,
  • oświadczenie kierownika budowy,
  • dziennik budowy,
  • zawiadomienia o rozpoczęciu oraz zakończeniu robót.

Dokumenty wymienione powyżej powinny zostać przygotowane przed rozpoczęciem prac. Oczywiście w ich trakcie nie brakuje kolejnych formalności. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę, zanim pierwsi fachowcy pojawią się na placu budowy?

Co warto wiedzieć przed?

Istnieje kilka innych ważnych aspektów prac budowlanych, o których należy pomyśleć przed rozpoczęciem prac. Przyjrzyjmy się każdemu z nich.

Ile kosztuje budowa?

Planowanie budżetu to bardzo ważny element przygotowań do budowy. Oczywiście każdy projekt jest inny, lecz jesteśmy w stanie podać uśrednione koszty tego typu przedsięwzięć. Specjaliści twierdzą, że postawienie domu w średnim standardzie kosztuje od 4 do 4,5 tys. zł za m² powierzchni użytkowej. Koszty postawienia budynku uzależnione są od wybranych materiałów, rozwiązań oraz technologii. Ostateczną cenę kształtuje także lokalizacja. Różnice w wartości działek bywają diametralne. Wymagające podłoże lub utrudniony dojazd do placu budowy również zawyżają koszty przedsięwzięcia.

Ile trwa budowa?

Przepisy nie określają, ile powinna trwać budowa domu. Tradycyjne, murowane budynki powstają od zera do stanu surowego otwartego w czasie od 2 do 4 miesięcy. Doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego zajmuje dodatkowe 2 tygodnie. Reszta prac jest zazwyczaj łatwiejsza od pierwszej połowy przedsięwzięcia, a zajmuje średnio od 3 do 9 tygodni. Znacznie szybciej stawia się jednak domy w technologii szkieletowej. Całkowity czas trwania budowy tego typu niejednokrotnie udaje się zamknąć w dwóch miesiącach.

Kiedy rozpocząć budowę?

Chcesz zbudować własny dom? Jesteś pewien, że uniesiesz odpowiedzialność związaną z tym przedsięwzięciem? Jeśli na pytania te odpowiadasz twierdząco, najwyższy czas na przemyślenie daty rozpoczęcia prac. Zdecydowanie najlepszym okresem na start budowy jest wczesna wiosna. Wiele osób zaczyna już na przełomie marca i kwietnia. Umożliwia to zakończenie prac w tym samym roku, w którym zostają one rozpoczęte. Wczesny start przedsięwzięcia ogranicza ryzyko przerw technologicznych, które często powodują trudne do rozwiązania problemy konstrukcyjne.

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł pomógł Ci stworzyć wstępny plan przebiegu budowy domu. Jesteśmy przekonani, że dzięki odpowiedniemu przygotowaniu oraz sumienności ukończysz planowane przedsięwzięcie szybko i bezproblemowo. Powodzenia!