Przetarcia i uszkodzenia, zmiana aranżacji czy chęć odświeżenia pomieszczenia. Decyzja o malowaniu pokoju może być podjęta pod wpływem różnych impulsów. Jeśli powierzchnia ścian i sufitów jest równa, nie wymaga nakładania gładzi, to malowanie ścian nie powinno sprawiać Ci problemów.
Wybór farby i narzędzi do malowania ścian
Planując przeprowadzenie remontu, z pewnością masz jakiś pomysł na nową aranżację. Dlatego odpowiednia kolorystyka to podstawowy parametr, na jaki zwrócisz uwagę w czasie wyboru farby do malowania ścian. Producenci oferują różne odcienie i kolory, a palety barw często zawierają kilkaset propozycji.
Ponadto dobrze będzie określić dokładne parametry i rodzaje farb, jakie wybierzesz. Przede wszystkim zwróć uwagę na odporność na wodę. W kuchni czy łazience najlepsze będą farby akrylowo-lateksowe, które są odporne na wilgoć i ścieranie, a ponadto umożliwiają tak zwane oddychanie ścian. Z kolei w przedpokojach czy pokoju dziecka najlepsze będzie malowanie ścian z użyciem farb odpornych na ścieranie. W salonie i sypialni właściwości powłoki nie mają tak dużego znaczenia.
Podczas prac malarskich potrzebne będą także narzędzia, takie jak kuwety do wydzielania materiału czy taśmy malarskie. Musisz zastanowić się także nad sposobem nakładania farby. Wiele produktów umożliwia zarówno aplikację ręczną, jak i malowanie ścian pistoletem. Jednak na niewielkich powierzchniach w mieszkaniu najlepsza będzie aplikacja ręczna. Unikniesz konieczności organizowania agregatu. Ponadto prace prowadzone przy pomocy wałka lub pędzla w pomieszczeniach już użytkowanych zmniejszają ryzyko zabrudzenia innych stref.
Zabezpieczenie pomieszczenia
Malowanie ścian w nowym budynku to sama przyjemność i jeśli wykańczasz mieszkanie w stanie deweloperskim, ten punkt możesz pominąć. Tymczasem w pomieszczeniach już użytkowanych największym problemem podczas przeprowadzania remontu jest ryzyko uszkodzenia wyposażenia. Dlatego wszystkie prace remontowe poprzedza zabezpieczenie pomieszczenia przed skutkami zachlapania farbą. Jak to zrobić?
Jeśli masz możliwość wyniesienia mebli do innego pomieszczenia, warto zdecydować się na ten krok. W przeciwnym wypadku ryzyko uszkodzenia mebli lub pomieszczenia jest duże, dlatego wynieść tylko mniejsze meble. Pozostałe szafy zbierz na środku pokoju i starannie zabezpiecz je folią. Musisz też zdjąć wszystkie obrazy, lustra czy wiszące szafki, co będzie miało ogromne znaczenie nie tylko przy malowaniu łazienki. Puste ściany bez dodatkowych przeszkód pozwolą Ci szybciej i dokładniej przeprowadzić prace.
Przygotowanie podłoża do malowania ścian
Z reguły nie odnawia się pomieszczeń, jeśli nie ma takiej potrzeby wynikającej z ich stanu technicznego. Zazwyczaj problemem jest łuszcząca się farba lub wyraźne uszkodzenia mechaniczne. Dlatego malowanie pokoju musi poprzedzić dokładna ocena stanu technicznego ścian i sufitu. Sprawdź, czy farba się nie łuszczy, a luźne fragmenty zetrzyj szpachlą. Oceń potrzebę przeprowadzenia reperacji pęknięć lub załatania otworów po kołkach.
W nowych pomieszczeniach przygotowanie ścian do malowania wymaga nałożenia warstwy gładzi. Podobne czynności będą konieczne, kiedy dotychczasowa powierzchnia jest mocno uszkodzona lub popękana. Jeśli wystarczy miejscowe załatanie szczelin i pęknięć, proces malowania powinno poprzedzić gruntowanie. Za pomocą pędzla lub wałka do malowania ścian nałóż odpowiedni grunt na całą powierzchnię. Po 24 godzinach, kiedy zakończy się proces wiązania, możesz przystąpić do malowania.
Jak pomalować sufit?
Część wykonawców zadaje sobie pytanie: czy prace wykończeniowe rozpocząć od malowania ścian, czy sufitów? Choć na rynku dostępne są farby, które nie chlapią i nie ściekają z pędzla, zawsze istnieje ryzyko przypadkowego zabrudzenia ściany. Dlatego malowanie sufitu powinno być pierwszym krokiem i od tego etapu zacznij. Dopiero po nałożeniu dwóch warstw i dokładnym pokryciu sufitu możesz przejść do malowania ścian.
Przed malowaniem musisz taśmą malarską odgrodzić sufit od ściany. Ma to szczególne znaczenie, jeśli obie strefy będą miały inny kolor. Uwzględnij też pasek pod sufitem, jeśli zdecydowałeś się na takie rozwiązanie. Do nakładania farby na powierzchnię sufitu nie będzie konieczna drabina. Możesz użyć wałka na wysięgniku teleskopowym, co umożliwi Ci malowanie z powierzchni podłogi. Drabina okaże się pomocna w czasie malowania narożników, do których musisz użyć pędzla.
Jak pomalować ściany?
Ten etap prac przez wielu specjalistów uznawany jest za najbardziej przyjemny. Jeśli podłoże jest równe i dobrze zagruntowane, farba będzie sprawnie rozprowadzała się po powierzchni. Malowanie ścian możesz podzielić na etapy i w dużych pomieszczeniach nie trzeba malować wszystkich za jednym podejściem. Pamiętaj jednak, żeby pomalować całą ścianę od sufitu do podłogi i na całej szerokości. Dzięki temu unikniesz widocznych miejsc łączenia czy przebarwień.
Jak malować ściany? W pierwszej kolejności maluje się narożniki i miejsca trudno dostępne, a następnie większe przestrzenie. Farbę możesz rozprowadzać w osi pionowej z góry na dół lub odwrotnie. Część specjalistów pierwszą warstwę rozprowadza w poprzek, a kolejną w pionie. Przy nakładaniu jasnej farby na ciemniejsze podłoże nawet to może nie wystarczyć i konieczna będzie trzecia warstwa. Pamiętaj jednak, żeby zawsze przed nałożeniem kolejnej warstwy poczekać na wyschnięcie poprzedniej.