Ile kosztuje budowa domu w 2021 roku?

Budowa domu 2021
3 minuty

Ponad połowa Polaków mieszka w domach wolnostojących. Okazuje się, że najczęściej wybieramy nieruchomości na przedmieściach albo na terenach wiejskich, aby odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, móc cieszyć się bliskością natury oraz znacznie większą powierzchnią użytkową. Jeśli i Ty marzysz o własnym domu z ogrodem, sprawdź, ile kosztuje budowa takiej inwestycji. Ceny w 2021 roku dosyć mocno zaskakują.

Wpływ pandemii na rynek budowlany

Co ciekawe, branża deweloperska i sektor budowlany, są jednymi z nielicznych, które nie ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. Podczas gdy rząd wprowadzał obostrzenia i w ramach minimalizowania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 zamykał kolejne punkty handlowe, turystyczne, gastronomiczne czy rozrywkowe, budowa nieruchomości mieszkaniowych nieprzerwanie przeżywała wzmożony rozwój.

Pandemia wywołała ogromny kryzys, a większość Polaków potwierdza, że jej skutki odczuwalne są w sposób negatywny, patrząc na domowy budżet czy oszczędności. Z drugiej strony trzeba przyznać, że popyt na nieruchomości jest znacznie większy. Z czego to wynika? Polacy inwestują środki w dobra materialne, na których nie stracą. To dlatego w okresie pandemii koronawirusa sprzedaż mieszkań czy domów nie spadła. Co więcej, sami deweloperzy potwierdzają, że większość nieruchomości zostaje sprzedana, zanim jeszcze realnie powstanie. Również dlatego nie zauważono znacznego przestoju w branży.

Problemem, który odnotowano w czasie pandemii koronawirusa, jest natomiast znaczny wzrost cen materiałów budowlanych. Indywidualni inwestorzy, którzy podejmują się budowy domu jednorodzinnego na własne potrzeby, przyznają również, że wzrosły koszty wynajmu ekipy budowlanej. Budowa domu w 2021 roku i w kolejnych latach może być droższa nawet o 20%, niż przed pandemią koronawirusa.

Koszty materiałów

Ceny mieszkań i domów na rynku deweloperskim drastycznie wzrastają, a sami eksperci potwierdzają, że taka sytuacja potrwa jeszcze co najmniej kilka lat. Wszystko przez rosnące ceny materiałów, na to zjawisko ogromny wpływ ma pandemia koronawirusa. Właśnie ona wpłynęła na przestoje produkcyjne czy transportowe różnych surowców, co znacznie zwiększyło popyt.

Okazuje się, że nawet o 100% wzrosły ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych, jak płyty OSB. Średnio o 20% podrożało drewno oraz stal. Cena materiałów izolacyjnych i grzewczych jest wyższa o około 11%, niż przed pandemią, o 12% podrożały rynny i materiały dachowe. O nawet 4% wzrosły ceny farb, cementu, lakierów i chemii budowlanej. Na narzędzia budowlane trzeba wydać o jakieś 7% więcej, mniej więcej o tyle samo wzrosły ceny płytek ceramicznych, oświetlenia i elektryki.

Koszt budowy domu w stanie surowym

Uznaje się, że wybudowanie domu w stanie surowym zamkniętym generuje ok 30% wszystkich wydatków, jakie trzeba ponieść w związku z inwestycją. Wylicza się, że dom o powierzchni około 100 metrów kwadratowych w stanie surowym zamkniętym, pochłania średnio 200 tys. zł. Tyle trzeba przeznaczyć na prace ziemne, fundamenty, ściany nośne oraz działowe, strop, dach, kominy, wentylację, ocieplenie i izolację. Stan surowy zamknięty zakłada też montaż stolarki okiennej, drzwi czy bramy garażowej.

Koszt wykończenia domu

Analiza kosztów wykończenia domu jest indywidualne dla każdej nieruchomości. Uznaje się, że na dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych należy przeznaczyć pomiędzy 60 a 100 tys. zł. Wiele zależy jednak od oczekiwań inwestora, jego potrzeb, projektu aranżacji każdego pomieszczenia czy wykorzystywanych materiałów wykończeniowych, uwzględniając ich jakość. Podana wartość jest minimalna, natomiast górnej granicy wydatków na ten cel tak naprawdę nie ma.

Przykładowe kalkulacje dla popularnych metrażów

Największą popularnością wciąż cieszą się domy wolnostojące o powierzchni użytkowej w przedziale 100-120 metrów kwadratowych. Koszt budowy takiej nieruchomości wyliczany jest na średnio 180 tys. zł, jeśli mowa o stanie surowym otwartym, 200 tys. zł, patrząc na stan surowy zamknięty i mniej więcej 300 tys. zł, jeśli budowa zakłada stan deweloperski nieruchomości.

Im większa jest powierzchnia użytkowa domu, tym koszty bardziej wzrastają. Nieruchomość o metrażu 200 metrów kwadratowych to wydatek rzędu 230 tys. zł w stanie surowym otwartym, 270 tys. zł w stanie surowym zamkniętym oraz nawet 440 tys. zł w stanie deweloperskim. Inwestor musi przewidzieć jeszcze koszty zakupu działki oraz wykończenia domu. Tego rodzaju czynniki mogą sprawić, że koszty całkowite nieruchomości wzrosną jeszcze kilkukrotnie.

Nastepny artykuł

14 marca 2024

Powiązane artykuły