Gruntowanie ścian i sufitów przed malowaniem

Gruntowanie ścian i sufitów
3 minuty

Przed nałożeniem farby wykończeniowej wewnątrz i na zewnątrz budynku warto przeprowadzić gruntowanie ścian. Ten etap prac ma na celu przygotowanie podłoża i zapewnienie odpowiednich parametrów technicznych. Czy przed każdym malowaniem trzeba gruntować ściany? Jaki konkretnie efekt przyniesie aplikacja gruntu? Podpowiadamy.

Kiedy gruntuje się ściany?

Gruntowanie ścian to jeden z procesów w pracach wykończeniowych, który bezpośrednio poprzedza ich malowanie. Niekiedy jest bagatelizowany przez domorosłych budowlańców, jednak ma ogromne znaczenie dla osiągnięcia ostatecznych właściwości przez podłoże. Gruntowanie sufitu i ściany polega na aplikacji specjalnego środka, który wnika w głąb podłoża, gdzie wiąże i zatyka pory. Grunt nakłada się na wszystkie chłonne materiały budowlane, w tym tynki, gładzie, płyty g-k, a także większość starych powłok lakierniczych.

Kiedy gruntować ściany? Zaleca się aplikację gruntów przed każdym nakładaniem nowej powłoki malarskiej. Konieczne jest gruntowanie po szpachlowaniu gładzi, a także zbieraniu starej warstwy farby. Nawet miejscowe nałożenie szpachli renowacyjnej wymaga późniejszego gruntowania. Z kolei gruntowanie elewacji zewnętrznej jest konieczne w przypadku, kiedy na powierzchnię tynku nakładana jest warstwa farby elewacyjnej.

Czy zatem możliwe jest malowanie bez gruntowania? Niektórzy specjaliści nie gruntują starszych powierzchni malarskich, które są w dobrym stanie i wymagają jedynie zmiany koloru. Jednak zadania są tu podzielone i większość budowlańców gruntuje ściany także w tym przypadku.

Dlaczego gruntowanie ścian przed malowaniem jest takie istotne?

Gruntowanie ścian przed malowaniem ma przynieść kilka wymiernych korzyści. Przede wszystkim podłoże, na którym znajdzie się grunt, uzyskuje równomierną chłonność. Brak jest miejsc, w których farba będzie wchłaniała się lepiej, niż w innych. Ponadto gruntowanie przed malowaniem obniża chłonność całego podłoża, co pozwala na mniejsze zużycie farby oraz gwarantuje jej prawidłowe wiązanie.

Gruntowanie ściany z użyciem odpowiednich środków przynosi także inne korzyści. Odpowiednio dobrany środek do gruntowania ścian może poprawić nośność podłoża. Szczególnie przy starych tynkach, w których pozostała znaczna zawartości piasku grunt będzie w stanie związać podłoże ze sobą. W szczególnych przypadkach, kiedy malowanie ma dotyczyć powierzchni gładkich, używany jest preparat do gruntowania ścian o właściwościach sczepnych. Dzięki niemu farba lepiej przylega do ściany, co zapobiega jej łuszczeniu się i odpadaniu.

Jaki preparat do gruntowania ścian wybrać?

Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnorodnych produktów przeznaczonych do gruntowania ścian. Najczęściej jest to specjalny bezbarwny płyn lub farba do gruntowania. Przy pracach wykończeniowych prowadzonych wewnątrz budynku nie ma tak dużego znaczenia, jaki produkt nałożymy na powierzchnię. Gruntowanie przed gładzią i nakładaniem farb wykończeniowych można prowadzić nawet z użyciem gruntu uniwersalnego.

Tymczasem wybór preparatu do gruntowania elewacji może generować nieco więcej kłopotów. Skład mieszanki musi być dobrany do rodzaju tynku, jaki został naniesiony na podłoże. Chodzi przede wszystkim o zawartość dodatków, na bazie których wykonywane są mieszanki. Gruntowanie przed tynkowaniem z użyciem tynków akrylowych wymaga zastosowania gruntów na bazie tego samego składnika. Czym zagruntować tynk cementowo-wapienny? Tu analogicznie należy wybierać grunt do tynków cementowo-wapiennych, a w innych przypadkach także silikonowych, silikatowych i mineralnych.

Gruntowanie ścian i sufitów krok po kroku

Jak gruntować ściany? Niemal przy każdym nakładaniu kolejnej powłoki budowlanej procedura aplikacji przebiega podobnie. W pierwszym kroku konieczna jest ocena stanu podłoża. Powierzchnia ścian i sufitów musi być nośna i zwięzła. Wszelkie łuszczące się fragmenty farby czy tynku należy usunąć, a następnie powierzchnię oczyścić. Cząsteczki stałe usuwane są odkurzaczem lub na mokro, tymczasem do tłustych plam należy użyć specjalnych środków chemicznych.

Gruntowanie ściany najczęściej przeprowadza się ręcznie, wykorzystując do tego pędzel lub wałek do gruntowania. W szczególnych przypadkach przy dużych powierzchniach prowadzi się gruntowanie natryskowe. W każdej z metod preparat należy dokładnie rozprowadzić w taki sposób, żeby znalazł się on na całej powierzchni. Gruntowanie ścian po gładzi musi poprzedzać prace malarskie przynajmniej o 24 godziny. Właśnie tyle potrzebuje uniwersalnych grunt do tego, żeby całkowicie związać. Po zakończeniu procesu wiązania na podłoże można nakładać dowolne farby, a także okleiny czy tapety.