Granit w łazience – aspekty praktyczne i dekoracyjne

Granit w łazience
2 minuty

Granit jest jednym z najtwardszych kamieni naturalnych, który charakteryzuje się niską chłonnością. Dzięki temu jest trwały i odporny na różne warunki, przez co tak często wykorzystywany jest w domowych łazienkach. Warto również wskazać na jego walory estetyczne. Ten kamień jest niezwykle elegancki, ponadczasowy, wręcz luksusowy. Nie ma wątpliwości, że to produkt z tej górnej półki. Poznaj jego aspekty praktyczne, wybierz granit, który pięknie wkomponuje się w aranżację całej łazienki.

Granit – najczęściej stosowany kamień naturalny w łazienkowych wnętrzach

Nic dziwnego, że płytki z granitu wykorzystywane są do wykończenia ścian w łazience, na posadzkę, blat czy zabudowę wanny albo wnętrze kabiny prysznicowej. Granit jest odporny na działanie wody, wilgoć, wysokie temperatury i zabrudzenia. Jest łatwy w utrzymaniu czystości i nie wymaga szczególnej impregnacji. Do tego nie pęka, nie ściera się, nie odbarwia się ani nie rysuje. Ponadto, jest to naturalny materiał o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych, co w wyjątkowych warunkach, jakie panują w łazience, ma ogromne znaczenie.

Wszystko to sprawia, że płytki granitowe stanowią dzisiaj uniwersalne rozwiązanie, które w aspekcie inwestycyjnym sprawdza się doskonale. Ten kamień naturalny z powodzeniem przetrwa wiele lat intensywnej eksploatacji przy zachowaniu swoich właściwości w pełnej doskonałości. Do jego czyszczenia wystarczy wykorzystywać dedykowane preparaty, które nie uszkodzą jego wierzchniej warstwy.

Jeśli dodamy do tego, że cena granitu nie jest nadto wygórowana, okazuje się, że jest to opcja wręcz idealna. Należy przy tym pamiętać, aby przy wyborze płytek granitowych kierować się ich najlepszą jakością. Warto wybierać renomowanych producentów z wieloletnim doświadczeniem na rynku, którzy sprowadzają kamień z różnych zakątków świata.

Płytki z granitu jako element dekoracyjny łazienki

Granit świetnie sprawdza się zarówno w tych niewielkich łazienkach, jak i reprezentacyjnych salonach kąpielowych. Płytki w jasnych tonacjach pięknie odbijają światło i pozwalają optycznie powiększyć całą przestrzeń, a te ciemniejsze dają sznytu elegancji i luksusu.

Co więcej, granit jest kamieniem uniwersalnym, ponadczasowym, zawsze modnym. Pasuje do aranżacji łazienkowych w każdym stylu, tego nowoczesnego, klasycznego, loftowego, skandynawskiego, a nawet retro. Ogromną zaletą płytek granitowych jest ich niepowtarzalność. Głównym walorem tego elementu wykończenia wnętrz jest nie tylko kolor, ale przede wszystkim wyżłobienia, żyłki i nacieki, które powstają przez wiele lat w naturalnych warunkach tworzenia kamienia. Ponadto, wykończenie granitu może być matowe albo polerowane  na wysoki połysk. To również element, który ma znaczenie w zakresie dekorowania naturalnym kamieniem każdej łazienki.