Nowoczesne budownictwo wciąż poszukuje sposobów na szybsze i tańsze wykonywanie budynków. Dom szkieletowy należy do konstrukcji, które można wznieść bardzo szybko. Choć projekty domu szkieletowego na świecie nie są niczym nowym, w naszym kraju pojawiły się dopiero przed niespełna trzema dekadami. Mimo rosnącej popularności tej konstrukcji wciąż trudno mówić o jego popularności. Czy słusznie domy szkieletowe nie są przyjmowane z entuzjazmem?
Charakterystyka budowy domów szkieletowych
Domy szkieletowe to budowle, w których ściany nie tworzą monolitycznych murowanych przegród. Konstrukcje nośne stanowią szkielety, które skręcane są na podłożu lub prefabrykowane w halach produkcyjnych. Choć najczęściej mówi się, że domy szkieletowe całoroczne wykonywane są z drewna, samo pojęcie dokładnie na to nie wskazuje. Szkielet może być wykonywanych również choćby ze stali, jak ma to miejsce w przypadku obiektów magazynowych czy handlowych.
Przygotowane i połączone ze sobą szkielety ścian wypełnia się wewnątrz wełną izolacyjną, a następnie zabudowuje z użyciem płyt drewnopochodnych lub drewna. W dalszych etapach wykończeniowych budowa domu szkieletowego krok po kroku jest zbliżona do tradycyjnego budownictwa. Prowadzone są prace instalacyjne, montowana stolarka okienna i drzwiowa, a także prowadzone są prace wykończeniowe na z użyciem tynków czy gładzi.
Domy szkieletowe – prawdy i mity
Technologia domów szkieletowych cieszy się dość skrajnymi opiniami, które nie zawsze są zgodne z faktami. Dotyczy to zarówno pozytywnych, jak i negatywnych cech tego budownictwa. Dość powszechnie można spotkać się ze stwierdzeniem, że budowa domów szkieletowych nie jest najlepszym pomysłem w naszych warunkach klimatycznych. Jako argument wskazywana jest długa zima, w czasie której łatwo dochodzi do wychłodzenia, a to podnosi koszty ogrzewania.
Tymczasem drewniane domy szkieletowe nazywane są też kanadyjskimi od miejsca pochodzenia technologii i ich powszechnego zastosowania. Położenie najbardziej zaludnionych obszarów tego kraju wypada na podobnej szerokości geograficznej, na której leży Polska. Dlatego domy szkieletowe drewniane narażone są na podobne warunki. Tu decydującym czynnikiem mającym wpływ na wychłodzenie mogą być błędy przy budowie domu szkieletowego i niewłaściwie ułożone izolacje.
Kolejnym niezwykle popularnym mitem jest ten, w którym domki szkieletowe uznawane są za ekologiczne. Bierze się to z zastosowania do ich produkcji drewna i materiałów drewnopochodnych. Jednak czy w tradycyjnym budownictwie też nie używamy naturalnych materiałów? Cegły to wypalona glina, bloczki silikatowe wykonuje się z piasku, a zaprawy murarskie z minerałów. Pozostała chemia budowlana na równi stosowana jest w każdej technologii. Dlatego albo dom szkieletowy nie jest ekologiczny, albo domy murowane również powinny nosić takie miano.
Zalety domów szkieletowych
Konstrukcje drewniane szkieletowe mają wiele zalet, spośród których najczęściej wymieniany jest krótki czas wykonania. Szczególnie dotyczy to wznoszenia ścian i stropów. Nie trzeba czekać na wiązanie zapraw i stropów, jak ma to miejsce w przypadku obiektów murowanych. Nie ma konieczności dostosowywania się do pogody, a montaż można prowadzić również zimą. W okresie letnim poprzedzającym montaż konieczne będzie jednak przygotowanie fundamentów pod dom szkieletowy.
Zaletą jest także łatwość wykonywania instalacji, które można prowadzić w ścianach. Bez problemu wykonuje się przewierty dla rur i przewodów. Ponadto każdy domek szkieletowy można wykończyć niemal w dowolny sposób. Powszechnie ściany są pokrywane tynkiem, wewnątrz gładzią, a dach może mieć dowolną połać. Dzięki temu można nie odróżnić domu drewnianego szkieletowego od standardowej konstrukcji murowanej.
Wady domów szkieletowych
Wszystkie typy budownictwa mają swoje wady, których nie unikają także projekty domów szkieletowych. Przede wszystkim technologia ich wykonywania nie jest łatwa, a wszelkie błędy montażowe utrudniają użytkowanie. Projekty domów szkieletowych realizowane są od niedawna, dlatego na rynku wciąż trudno o dobrych specjalistów bez obaw wykonujących takie budowle. Natomiast wynajem solidnej renomowanej firmy jest kosztowny.
Drewno konstrukcyjne na domy szkieletowe nie może być zbyt długo wystawione na czynniki atmosferyczne. Wymaga to szybkiego i sprawnego przeprowadzenia procesu budowy od ułożenia pierwszych ścian do zamknięcia. Niemożliwe jest wznoszenie obiektów w kilku etapach, jak to bywa w przypadku domów murowanych. Dlatego fundusze na domy szkieletowe należy zgromadzić wcześniej, co także wskazywane jest jako wada.
Jaka jest cena budowy domów szkieletowych?
Powszechnie wspomina się o tanich domach szkieletowych, co jednak jest zabiegiem głównie marketingowym. Cena domu szkieletowego wykonanego zgodnie ze sztuką, a dzięki temu trwałego i komfortowego w użytkowaniu jest zbliżona do budynków murowanych. Za domy szkieletowe do 100m2 można zapłacić znacznie mniej, jednak zawsze niższy koszt ma jakąś przyczynę. Może to być mniejsze doświadczenie ekipy monterskiej lub użycie gorszej jakości materiałów. Dlatego wybierając domy szkieletowe, należy wykonać solidny rekonesans wśród wykonawców.