Czym pokryć dach nowoczesnego domu?

Dach nowoczesnego domu
3 minuty

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu. Nie tylko pełni on rolę estetyczną, lecz przede wszystkim wieńczy budynek, chroniąc jego wnętrze. Jeśli czeka Cię wybór dachu, informacje zawarte w tym artykule z pewnością okażą się pomocne. Zostań z nami, by przygotować się do nadchodzącego przedsięwzięcia!

Pokrycia dachowe – co warto o nich wiedzieć?

Dobór odpowiedniego pokrycia dachowego to nie lada wyzwanie. W końcu decyzję tę podejmuje się raz na długie lata. Co więcej, dach to niebywale ważny element konstrukcyjny. Nie tylko chroni przed wpływem czynników atmosferycznych, lecz także odgrywa istotną rolę w gospodarce cieplnej budynku. Przed ostatecznym wyborem dachu warto więc zapoznać się z dostępnymi możliwościami. Oczywiście decyzje tego typu muszą zostać podjęte już w trakcie powstawania projektu.

  • Najczęściej w budownictwie używa się kilku typów pokryć dachowych. Najpopularniejszym i najstarszym z nich są dachówki ceramiczne. Rozwiązanie to znane jest człowiekowi od tysięcy lat. Dachówki ceramiczne charakteryzują się wyjątkową trwałością oraz odpornością na warunki atmosferyczne. Niestety, dach o takim pokryciu to kosztowne przedsięwzięcie.
  • Równie popularne, choć tańsze i mniej trwałe są dachówki betonowe. Zapewniają one ten sam efekt wizualny co ich ceramiczne odpowiedniczki. Należy jednak pamiętać, że oba typy dachówek są ciężkie, w związku z czym ich zastosowanie wymaga wytrzymałej konstrukcji więźby.
  • Często spotyka się także domy pokryte blachą dachową. Jest to jedno z najtańszych i najpopularniejszych rozwiązań. Niegdyś rynek oferował jedynie mało estetyczne płaty blachy, lecz nowoczesne produkty tego typu reprezentują znacznie wyższy poziom estetyki.
  • Powszechnie znane są również dachówki bitumiczne, nazywane często gontem bitumicznym. Pojedynczy element tego rozwiązania to rdzeń z masy celulozowej lub innych tworzyw sztucznych. Gotową układankę elementów zalewa się masą asfaltową i powleka granulatem mineralnym.
  • Istnieje jeszcze kilka rzadziej stosowanych rodzajów pokryć dachowych. Wśród nich należy wspomnieć o płytach dachowych, papach, masach dachowych i dachach ekologicznych.

Czym się kierować przy wyborze?

Warto pamiętać, że poszczególne parametry tej części budynku nie mogą być wybierane niezależnie od pozostałych. Innymi słowy, nie każdy kształt dachu zadziała z każdym kątem nachylenia, typem pokrycia lub rodzajem izolacji. Niektóre rozwiązania mogą zostać automatycznie przekreślone również ze względu na panujący w danym miejscu klimat lub inne lokalne uwarunkowania.

Zazwyczaj największą wolność wyboru umożliwia dach o nieskomplikowanym konturze. Im więcej nieregularności, tym trudniejsze będą prace i tym więcej środków pochłoną. Kwestia ta wpływa także na wybór rodzaju pokrycia. Mała powierzchnia dachu i duża ilość załamań mogą spowodować, że fachowcy doradzą zastosowanie pokrycia małoformatowego, na przykład dachówki.

Bardzo ważnym parametrem konstrukcji jest także kąt nachylenia. Ze względu na dużą ilość opadów, rozwiązaniem najpopularniejszym na naszej szerokości geograficznej są dachy o inklinacji z zakresu 30-45 stopni. Jednocześnie warto pamiętać, że nie każdy rodzaj pokrycia jest kompatybilny z każdym kątem nachylenia.

Nowoczesne pokrycia dachowe – co je wyróżnia?

Wraz z rozwojem budownictwa postępowi ulega również technologia dachowa. Wprowadzane innowacje nie są jednak przełomowe. Oczywiście nie oznacza to, że nie warto śledzić pojawiających się zmian. Wręcz przeciwnie – jeśli budujesz swój dom lub jesteś w trakcie tego przedsięwzięcia, możesz wiele skorzystać na zapoznaniu się z nowościami:

  • obecnie na topie są wszystkie rozwiązania, które oferują wyjątkowe efekty wizualne. Godne uwagi są na przykład płaskie dachówki tworzące powierzchnię bez wyraźnych linii oddzielających poszczególne elementy. Uzyskanie podobnego efektu umożliwia użycie płaskiej blachy lub płytek włóknowocementowych,
  • niektórzy z kolei decydują się na dachówki formujące konkretne geometryczne wzory. Inni lubią łączyć je z elementami wykonanymi z drewna, kamienia lub metalu,
  • popularność zyskują również całkowicie płaskie dachy skutecznie wyróżniające się na tle pozostałych rozwiązań. Oczywiście tak mały, a w tym przypadku zerowy kąt nachylenia powierzchni wymaga zastosowania wyjątkowo szczelnego pokrycia. Taka konstrukcja umożliwia jednak zamontowanie kolektorów słonecznych w dowolnym ułożeniu, które można zresztą dostosowywać do aktualnych warunków.

Osobom zainteresowanym rynkowymi innowacjami mogą spodobać się również nowoczesne produkty z jakościowej blachy. Niektóre metalowe pokrycia oferują wytrzymałość oraz trwałość, które jeszcze do niedawna znajdowały się poza zasięgiem rozwiązań tego typu.

Powiązane artykuły