Trawertyn – najmodniejsze płytki dekoracyjne do domu

Trawertyn
2 minuty

Nie masz pomysłu co zrobić, żeby odmienić wnętrze domu? Zanim rzucisz się w wir szukania mebli i dodatków – pomyśl o podstawach, czyli o ścianach i podłogach! Przemyśl dobrze aranżację tych elementów, bo nawet najwytworniejsze meble nie będą wyglądać dobrze, gdy podłoga i ściany będą w opłakanym stanie. Doskonałym pomysłem jest pokrycie tych powierzchni trwałymi płytkami o ciekawej fakturze. Potrzebujesz inspiracji, jakie płytki wybrać? Spieszymy z pomocą! 

Co to jest trawertyn i dlaczego warto się nim zainteresować?

Czy wiesz, że trawertyn wykorzystywano już w starożytnym Egipcie? Ten naturalny kamień wykazuje szereg korzystnych właściwości, jest przede wszystkim niezwykle trwały, dlatego stanowił jeden z głównych budulców. Z trawertynu tworzono nie tylko posągi czy naczynia, ale również budowle. Dzisiaj z powodzeniem wykorzystywany jest jako element wykończenia domów. Jest elegancki, szlachetny i ponadczasowy, niezwykle przypomina marmur. Jeśli czujesz, że taki styl pomieszczeń z Tobą rezonuje i chcesz wprowadzić do swojego domu szczyptę elegancji – wybierz trawertyn.

Płytki trawertynowe jako element wykończenia wnętrz

Trawertyn stosuje się dzisiaj najczęściej w postaci tynku ściennego albo jako płytki. W tej drugiej opcji cieszy się znacznie większą popularnością. Płytki można kłaść na ściany w łazience, kuchni czy przedpokoju, podłogi albo jako element dekoracyjny, na przykład do obudowy kominka. W hurtowniach kamienia naturalnego można nabyć trawertyn dokładnie wyselekcjonowany, z odległych zakątków świata, urzekający różnorodną kolorystyką i wzornictwem. Dzięki temu bez problemu udaje się uzupełnić trawertynem każde pomieszczenie i wkomponować go w aranżacje klasyczne, retro czy bardziej nowoczesne.

Właściwości płytek trawertynowych

Chociaż trawertyn traktowany jest głównie jako ozdoba poszczególnych wnętrz, to należy wspomnieć o jego doskonałych właściwościach, dzięki którym może służyć, uwzględniając także jego atuty praktyczne.

Płytki trawertynowe z powodzeniem można układać na podłogach, również tych z ogrzewaniem podłogowym. Są odporne na pękanie, kruszenie się, ciężar, rysowanie i ścieranie. Co więcej, świetnie sprawdzają się w kuchni oraz w łazience, ponieważ nie są podatne na wyższe temperatury ani na działanie wilgoci oraz wody. Często stosuje się je nie tylko na ściany lub podłogę. Z tego naturalnego kamienia powstają piękne parapety, filary, obudowy kominka oraz kuchenne blaty robocze. W przestrzeni łazienkowej coraz częściej spotkać można obudowę wanny z trawertynu, jak również trawertynowe umywalki.

Pielęgnacja płytek trawertynowych

Aby płytki z trawertynu mogły służyć przez wiele lat i wciąż cieszyć swoimi dekoracyjnymi atutami, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja i impregnacja. Trawertyn nie może być traktowany kwasami, ponieważ zachodzi ryzyko odbarwienia kamienia. Jego mycie powinno przebiegać bez wykorzystania chemicznych środków, które mogą wywołać nieestetyczne plamy.

Płytki trawertynowe najczęściej zostają zaimpregnowane specjalną powłoką z żywicy. Taki preparat dokładnie wnika we wszystkie szczeliny i pory kamienia. Do codziennego mycia trawertynu zaleca się korzystanie tylko z dedykowanych płynów.

Co ciekawe, trawertyn może służyć przez wiele lat, nawet jeśli zostanie uszkodzony. Przebarwienia czy plamy udaje się łatwo zlikwidować poprzez zeszlifowanie wierzchniej warstwy.

Różne oblicza trawertynu

Płytki trawertynowe nigdy nie są identyczne, nawet jeśli pochodzą z jednej serii i tego samego wydobycia. Wybierać je można pod względem koloru, od barw beżowych, poprzez pomarańczowe, aż po czerwone. Coraz większą popularnością cieszy się trawertyn biały oraz szary. Dobierz płytki idealne do swojego wnętrza i pamiętaj, że ich surowy charakter możesz ocieplić za pomocą dodatków.