Pokój dla nastolatka – urządź go i zachwyć swoje dziecko!

Pokój dla nastolatka
2 minuty

Urządzanie pokoju nastolatka może okazać się problematyczne, ponieważ trzeba pogodzić zachcianki młodego dorosłego z praktycznym podejściem do aranżacji, płynącym ze strony rodziców. Nastolatkom często zależy, aby ich prywatne cztery ściany stały się swego rodzaju azylem z odpowiednią dawką prywatności oraz osobistymi akcentami. Jednocześnie takie miejsce musi mieć przecież stosowne miejsce do nauki i odpoczynku. Jak urządzić pokój nastolatka, aby połączyć potrzeby praktyczne z gustem nastoletniego dziecka?

Przede wszystkim wygoda

Możliwość wygodnego ułożenia się na łóżku czy nauki na dobrze wyprofilowanym krześle sprawi, że atmosfera w pomieszczeniu od razu okaże się przytulniejsza. Dlatego podczas aranżacji pokoju nastolatka warto postawić na optymalną wygodę, a więc dobrać odpowiednie miejsce do spania i odpoczynku. Młody dorosły z pewnością doceni łóżko z komfortowym materacem, najlepiej wyposażone w szuflady, w których będzie mógł schować pościel. Oczywiście może się zdarzyć, że nastolatek będzie preferował wersalkę lub tapczan, w takim przypadku warto dokładnie rozważyć z nim ten pomysł i wybrać coś, co spełni wymagania zarówno młodszych, jak i dorosłych domowników.

Ważny jest także odpowiedni dobór krzesła do biurka. Zła konstrukcja takiego mebla może mieć niekorzystne konsekwencje dla kręgosłupa dziecka. Nastolatkom często marzy się tzw. krzesło gamingowe i jeżeli spędzają oni sporo czasu, grając na komputerze, być może warto o takim produkcie pomyśleć. Nie można jednak zapominać, że najważniejsze jest zapewnienie wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni do nauki. Krzesło do pokoju nastolatka powinno więc być dobrze wyprofilowane, wykonane z solidnych materiałów, a jednocześnie dopasowane wymiarami do biurka. Największym powodzeniem cieszą się fotele obrotowe z regulowaną wysokością, które są praktyczne, a jednocześnie podobają się młodym dorosłym. 

Dobierz wystrój pod zainteresowania dziecka

Dla osoby nastoletniej personalizacja wystroju pokoju czasem bywa najważniejsza. Okres dorastania to czas, w którym kształtują się zainteresowania, często wyrażane w mocnym stopniu. Warto pozwolić dziecku na dobór pościeli w motywie ulubionego komiksu, czy też dekorację ścian w plakaty ukochanych gwiazd muzycznych. Jeżeli nastolatek interesuje się tworzeniem muzyki, postawmy na dodatki, przedstawiające instrumenty czy też znanych wokalistów. Nie każdy młody dorosły pasjonuje się pop kulturą. Niektórzy uwielbiają książki, a wtedy dobrą opcją jest stworzenie małej personalnej biblioteki z ukochanymi pozycjami. 

Sam wystrój pokoju nastolatka zgodnie z jego zainteresowaniami to jedna sprawa. Rodzice powinni pozwolić dziecku na dobieranie poszczególnych elementów aranżacji, które będą związane z ukochanym hobby. Dlaczego? Wpłynie to nie tylko na samopoczucie właściciela pokoju, gdyż w otoczeniu tego, co kocha, będzie się czuł swobodnie i bezpiecznie, ale pozwoli też motywować go do rozwijania tych zainteresowań, co umożliwi kształcenie się w kierunku, który, być może, będzie ważną drogą kariery w przyszłości.

Pamiętaj o detalach

Detale często podkreślają całość aranżacji, nadając jej unikalnego tonu. To dzięki nim dane miejsce może nabrać przytulności i stać się osobistym azylem nastolatka, zaakcentowanym personalnymi dodatkami. Mowa tutaj o dodatkowych miejscach do siedzenia, takich jak dekoracyjne pufy, które mogą okazać się praktyczne, gdy wpadną znajomi.

Warto pomyśleć także o takich elementach, jak designerski kosz na śmieci, czy zgrabna szafka nocna, podkreślająca lub akcentująca kolorystykę innych mebli. Jeżeli chodzi o dodatki, do wyboru jest mnóstwo produktów, które nastolatek powinien wybierać samodzielnie, choć za zgodą rodzica. Mogą to być naklejki ścienne, ramki na zdjęcia, figurki czy inne artykuły ozdobne, dodające całości animuszu i wpasowujące się w indywidualne gusta młodzieży.