Ozdoby świąteczne DIY – zrób je sam!

Ozdoby świąteczne DIY
3 minuty

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nim magiczny klimat i wyjątkowa atmosfera. Aby stworzyć ją we własnym domu, warto postawić na tematyczne dekoracje. Można kupić te gotowe albo przygotować je samodzielnie. Ta druga opcja staje się doskonałym sposobem na spędzenie czasu w gronie najbliższych. Poniżej znajdziesz pomysły na ozdoby świąteczne DIY, które z łatwością wykonasz również z najmłodszymi domownikami.

Świąteczne dekoracje z szyszek

Ozdoby świąteczne z szyszek

Szyszki nie tylko doskonale prezentują się na świątecznym stole, ale również pięknie pachną lasem. Można komponować z nich okrągłe stroiki na świece, łącząc ja ze świerkowymi gałązkami albo wkładać do większych mis czy słoików z dodatkiem suszonych plastrów pomarańczy, laskami cynamonu i jarzębiną. Szyszki wystarczy dokładnie oczyścić, a dla wzmocnienia efektu można pomalować je bezbarwnym lakierem, posypać drobinkami brokatu albo spryskać tzw. sztucznym śniegiem. Dzieci mogą malować je farbami na dowolny kolor.

Dekoracyjne łańcuchy z papieru

Dekoracyjne łańcuchy z papieru

Produkcja domowych dekoracji na święta skupia się bardzo często na tworzeniu ozdób choinkowych. Z łatwością udaje się robić naprawdę długie łańcuchy na świąteczne drzewko. Wystarczy pociąć na niewielkie paski papier kolorowy i łączyć je w kółka. Podczas tworzenia takich dekoracji świetną zabawą będzie na przykład rodzinny konkurs na najdłuższy łańcuch. Aby efekt był jeszcze lepszy, papier kolorowy można wykorzystywać naprzemiennie z kolorową bibułą.

Słodkie dekoracje

Słodkie dekoracje

Pieczenie świątecznych pierników to już tradycja w niemal każdym polskim domu. W tym celu wykorzystaj wyjątkowe formy na ciasto w kształcie serc, reniferów, choinek czy prezentów. Kiedy pierniki będą już gotowe, ozdób je wraz z rodziną jadalnymi barwnikami, posypkami i lukrem. Pierniki wsyp do zamykanego słoja albo powieś na choince jako dodatek do standardowych bombek.

Jak ozdoby choinkowe świetnie sprawdzą się również długie cukierki albo orzechy zawinięte w błyszczącą folię aluminiową.

Kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy

Bez problemu wykonasz samodzielnie kalendarz adwentowy, w którym najmłodsi domownicy każdego dnia będą mogli znaleźć drobne upominki. Wystarczy deska albo grubsza gałąź i zawieszone na niej 24 czerwone skarpetki, koperty albo małe torebeczki na podarunki. Świetnie sprawdza się też grubszy sznurek i przymocowane do niego spinacze, do którym można przyczepić prezenty.

Dokładnie w ten sam sposób udaje się stworzyć ozdobne girlandy na zasłony albo jako dekoracja balustrady schodów. Warto dodać do nich świerkowe gałązki, światełka zasilane baterią, naklejki gwiazdki, szyszki czy wstążki zawiązane w kokardy.

Świąteczna dekoracja stołu

Świąteczna dekoracja stołu

Biały obrus a pod nim sianko to podstawa, jednak świąteczny stół do wigilijnej wieczerzy może wyglądać jeszcze piękniej. Oprócz smacznym potraw warto ustawić na nim stroik ze świerkowych gałązek ze świecą, a przy każdym talerzyku położyć serwetkę ze świątecznym symbolem. Pięknie wyglądać będzie złota zastawa stołowa w połączeniu z czerwonymi dekorami w postaci wstążek czy małych jabłuszek.