Mieszkanie eco-friendly – minimalizm i natura przede wszystkim

2 minuty

Dbanie o środowisko już dawno przestało być tylko chwilowym trendem. Dzisiaj stało się koniecznością, abyśmy mogli funkcjonować w pełnym komforcie. Co ciekawe, coraz więcej inwestorów stawia na tzw. inteligentne budownictwo. To takie, które zakłada ekologiczne, przyjazne otoczeniu rozwiązania. Wszystko po to, aby domownicy mogli zachować pełne zdrowie. Nie da się ukryć, że takie podejście do mieszkania pozwala generować również ogromne oszczędności finansowe. Jak stworzyć mieszkanie eco-friendly? Jak wykorzystywać nurt zero waste w ramach codziennego prowadzenia gospodarstwa domowego? Poznaj szczegóły i zainspiruj się już teraz.

Świat drewna

Nie ma bardziej ekologicznego materiału budowlanego i wykończeniowego, aniżeli naturalne deski drewniane. Uznaje się, że drewniany dom „oddycha” i jest to wnętrze z duszą. Jeśli chcesz cieszyć się ekologiczną przestrzenią, stawiaj na drewno w elementach bazowych i deski drewniane jako dekory. Świetnie sprawdza się styl skandynawski, loftowy oraz ten klasyczny. Wszystkie hołdują minimalizmowi, brak w nich przepychu i nadmiaru nieprzydatnych przedmiotów. Mieszkanie ekologiczne to aranżacje w pełni funkcjonalne.

Wykańczając eko mieszkanie z drewna, pamiętaj o zastosowaniu ekologicznych farb oraz impregnatów. Na szczęście bez problemu znajdziesz je z profesjonalnych sklepach z asortymentem budowlanym.

Meble z drugiej ręki

Urządzając mieszkanie, zwracaj uwagę na nurt zero waste, dzięki któremu sporo zaoszczędzisz, ale przede wszystkim wykorzystasz meble, które mogą służyć przez wiele lat. Część z nich z całą pewnością będzie wymagać renowacji i modernizacji, natomiast nie ma wątpliwości, że odnawianie dobrej jakości mebli drewnianych jest znacznie lepszym pomysłem, aniżeli kupowanie kolejnych kompletów z kiepskiej jakości sklejki.

Możesz wybrać się na kurs stolarski dla początkujących, na którym poznasz tajniki tworzenia autorskich mebli czy sztukę odnawiania tych, które są już nadgryzione zębem czasu. Podczas dobrej jakości warsztatów, nauczysz się, jak odróżniać wartościowy antyk od taniego bubla, dzięki czemu z łatwością urządzisz swoje eko mieszkanie.

Inwestycja w nowoczesną technologię

Musisz wiedzieć, że ekologiczny dom, to nie tylko ten, który zawiera naturalne materiały. To również nieruchomość, której eksploatacja jest jak najmniej szkodliwa dla otoczenia. Zwróć szczególną uwagę na nawyki oszczędzania energii elektrycznej czy wody. Wybieraj rozwiązania, które pomogą Ci je wdrażać. Świetnym pomysłem jest instalacja nowoczesnych paneli solarnych czy oświetlenia zdalnie sterowanego bądź na czujniki. W łazience i kuchni zamontuj baterie z systemem oszczędzania wody, stawiaj też na w pełni szczelne okna oraz drzwi, przez które nie będzie uciekać wygenerowane w domu ciepło. Nie oszczędzaj na innowacyjnej technologii, która jest przyjazna środowisku. Ta zwróci się szybko, bo już po kilku latach eksploatacji domu i będzie służyć przez długi czas.