Meble w stylu retro – jak je łączyć z nowoczesnymi aranżacjami?

Meble w stylu retro
2 minuty

Nowoczesne wnętrza są raczej chłodne i mało przytulne, przez co nie każdy czuje się w nich komfortowo. Do takich aranżacji świetnie pasują jednak elementy retro, które ocieplają charakter mieszkalnych pomieszczeń. Jak łączyć styl nowoczesny z meblami i wyposażeniem z przeszłości? Poznaj wskazówki, dzięki którym nowoczesne „cztery kąty” staną się przyjazne.

Modern retro – komu spodoba się ten styl?

Modern retro to styl, który łączy nowoczesną podstawę wyposażenia mieszkania z elementami z dawnych lat. To opcja idealna dla wszystkich tych, którzy chcą stworzyć w pełni praktyczne miejsce do mieszkania (minimalistyczne i funkcjonalne), ale jednocześnie niepozbawione przytulności i ciepła domowego ogniska.

Modern retro jest alternatywą dla surowych wnętrz bez wyrazu oraz aranżacji typowo vintage, nierzadko pozbawionych komfortowych rozwiązań innowacyjnych technicznie, które to mają ogromne znaczenie dla wygody codziennego funkcjonowania. Połączenie nowoczesności z przeszłością sprawdza się doskonale, jeśli inwestor nie chce pozbawiać mieszkania atutów, jakie wiążą się z nowoczesną technologią, ale też retro designem.

Vintage we wnętrzach – jak łączyć stare z nowym?

Najlepszą opcją jest postawienie na nowoczesną bazę i retro dodatki. Należy zachować umiar, dzięki czemu pomieszczenia pozostaną w pełni funkcjonalne.

Priorytetem powinna być wysoka jakość wszystkim elementów wyposażenia. We wnętrzach w  stylu modern retro dominuje drewno i metal, ale nie brakuje też szkła, naturalnego kamienia czy wyrobów z płyty na wysoki połysk.

Gdzie kupić stare meble?

Aukcje internetowe, antykwariaty, targi staroci, showroomy – to tylko niektóre miejsca, w których możesz szukać „perełek”. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie stare meble są wartościowe. Jeśli chcesz zainwestować w antyki, dokładnie zweryfikuj certyfikat potwierdzający autentyczność takiego mebla oraz jego stan techniczny. W przypadku wszystkich mebli z drugiej ręki należy sprawdzić, czy w drewnie nie zadomowiły się korniki, a w tapicerce pluskwy. Niestety, przez nieuwagę bardzo często wraz z elementami wyposażenia wnętrz, wprowadza się do domu również nieproszonych gości.

Dodatki w stylu retro, które odmienią wnętrze

Stylowe lampy i żyrandole, świeczniki, wazony i misy, obrazy na ściany, dywany, pledy i ozdobne poduchy – wszystkie tego rodzaju dekory będą wpływać na przytulny klimat w wersji modern retro. Stawiaj raczej na proste formy, baw się za to kolorami i fakturą. Pięknie prezentuje się welurowa tapicerka, odcienie złota, granatu, przygaszonego różu, butelkowej zieleni oraz czerni. To właśnie dodatki w stylu retro są podstawą łączenia klimatu nowoczesnego z tym z przeszłości. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar w dekorowaniu wnętrz, ponieważ nadmiar ozdób może łatwo sprawić, że cała aranżacja stanie się kiczowata.