Makrama – dekoracja wnętrz w stylu boho

Makrama
2 minuty

Ręcznie robione dekoracje wnętrz to już nie tylko instagramowy hit ostatnich sezonów. Okazuje się, że tego rodzaju ozdoby doskonale wpisują się w konkretny styl aranżacji. Dodają przytulności, są naturalne, ekologiczne, wprowadzają klimat luzu i swobody, a jednocześnie są wyrazem artyzmu. Nic dziwnego, że stanowią doskonałe odzwierciedlenie stylu boho, który coraz częściej gości w naszych domach. Dowiedz się, jak stworzyć dekorację ze sznurków już teraz.

Symbolika makramy

Typowa makrama zawieszona nieopodal łóżka ma odstraszać złe sny, przynajmniej wskazują na to wierzenia plemion Indian z Ameryki Północnej, którzy jako pierwsi zaczęli tworzyć je z gęsich piór.

Dzisiaj makrama może służyć jako tzw. łapacz snów, ale jednocześnie stanowi po prostu przepiękną dekorację wnętrza. Najczęściej stosuje się ją w sypialni, ale naprawdę okazale prezentuje się także w boho salonie.

Co można zrobić ze sznurków?

Na warsztatach, które podejmują szczegółowo tematykę makramy krok po kroku, dowiesz się, że ze sznurków stworzysz nie tylko dekorację ścienną, ale makrama może stanowić również iście praktyczny element wystroju wnętrza w stylu boho. Kwietniki, abażury, poszewki poduszek, firanki, a nawet zabawki dziecięce czy części garderoby – wszystko to może powstać ze sznurków. Trzeba przyznać, że zapomniana przez dekady sztuka makramy dzisiaj wraca do łask i cieszy się ogromną popularnością.

Naucz się robić makramę

Makramy pod różną postacią to dzisiaj sztuka cennego rękodzieła. Ponieważ styl boho, czyli ten sielski i zgodny z naturą cieszy się coraz większym powodzeniem, warsztaty, na których można nauczyć się dekoracyjnego plecenia sznurków, udaje się znaleźć bez większego problemu. Oczywiście, liczne dzieła z makramy można również nabyć gotowe, w e-sklepach czy na tematycznych targach. Nic nie cieszy jednak tak bardzo, jak samodzielnie wykonana ozdoba. Warto dodać, że robienie makram niezwykle relaksuje, uczy skupienia, usprawnia koncentrację i rozwija zdolności manualne.

Również w sieci znajdziesz tutoriale, które wprowadzą Cię w świat tworzenia makram krok po kroku. Co ciekawe, fraza typu makrama DIY jest dzisiaj jedną z częściej wpisywanych w internetowych wyszukiwarkach.

Opanowanie podstaw w zakresie nauki podstawowych splotów zajmuje nie dłużej niż kilkadziesiąt minut. Kilka godzin wystarczy, aby osoba początkująca mogła samodzielnie wykonać z makramy prostą ozdobę, która będzie dekorować wnętrze w stylu boho. Wraz ze zdobywaniem kolejnych poziomów zaawansowania, rękodzieła z makramy stają się coraz bardziej zachwycające.

Zacznij przygodę z makramą. To sztuka, która nie wymaga wiele. Wystarczy naturalny sznurek skręcany, na przykład jutowy, konopny czy z bawełny organicznej oraz patyk jako mocowanie. Przekonaj się, że plecenie może być naprawdę ciekawą pasją i sposobem na spędzanie wolnego czasu.