Kuchnia w stylu loftowym – jak ją wykończyć?

Kuchnia w stylu loftowym
2 minuty

Styl loftowy urzeka swoją prostotą, surowością i minimalizmem. Jeśli marzy Ci się wprowadzenie go do własnego domu – koniecznie zacznij od kuchni! Podpowiadamy, jak ją wykończyć, by była esencją stylu loftowego.

Czy każdą kuchnię da się wykończyć w stylu loftowym?

Wielu właścicieli mieszkań błędnie zakłada, że ich cztery kąty nie nadają się do aranżacji w stylu loftowym, bo nawet w stanie surowym zupełnie nie przypominają wyglądem starej fabryki. Rzeczywiście, ten styl jest wprost stworzony do wnętrz o wysokich sufitach i dużych oknach. Nie oznacza to jednak, że możesz na niego postawić jedynie w sytuacji, gdy mieszkasz w starej kamienicy lub domu jednorodzinnym. Styl loftowy z powodzeniem sprawdza się również w nowym budownictwie, w tym w niewielkich kuchniach w blokach mieszkalnych. Wystarczy, że odpowiednio zagospodarujesz dostępną przestrzeń. Ściany możesz wydłużyć optycznie, na przykład poprzez rezygnację z wiszących szafek, a brak naturalnego światła zrekompensować tym sztucznym.

Profesjonalne spojrzenie

Jeżeli wiesz, że chcesz mieć kuchnię w konkretnym stylu, ale brakuje Ci wiedzy praktycznej z zakresu architektury i projektowania wnętrz, skorzystaj z pomocy eksperta. Wykończenia wnętrz we współpracy z profesjonalną ekipą to najlepsze, co możesz dla siebie zrobić. Architekt przeprowadzi Cię przez cały proces za rękę, zdejmując szereg zmartwień z Twoich barków.

Materiały wykończeniowe

Styl loftowy często określany jest mianem surowego. W Twojej kuchni powinny zatem zagościć odcienie białego, czarnego, szarego czy rudego. Jeśli chodzi o materiały wykończeniowe, w przypadku ścian sprawdzi się cegła, a nawet beton. Świetnym wyborem będzie też naturalne drewno, na przykład w postaci paneli czy parkietu na podłodze. Meble kuchenne na wymiar również powinny być drewniane – najlepiej, by wyglądały tak, jakby nadszarpnął je już ząb czasu. W kuchni loftowej nie trzeba zabudowywać sprzętów AGD – lodówkę czy kuchenkę możesz z dumą wyeksponować. Dobrym pomysłem będzie wybranie urządzeń w stylu vintage.

Naturalne i sztuczne oświetlenie

Jeśli Twoja kuchnia jest dobrze oświetlona światłem naturalnym, to już połowa sukcesu. Mimo wszystko nadal warto poświęcić uwagę również oświetleniu sztucznemu, bo to z niego będziesz korzystać wieczorami. Do kuchni loftowej najlepiej wprowadzić lampy industrialne, wykonane na przykład z metalu. Równie udanym pomysłem będą dające ciepłe światło dekoracyjne żarówki pozbawione klosza, zwisające z sufitu na długich kablach.

Dekoracyjny minimalizm

Styl loftowy jest dość minimalistyczny. Przesyt ozdób nie będzie tu dobrze wyglądał. Zamiast wymyślnych dekoracji, które nie spełniają żadnych dodatkowych funkcji, postaw na te użytkowe. Ozdobą może stać się oldschoolowy ekspres do kawy, ręcznie malowana ceramika w nowoczesnym wydaniu czy ładnie wyeksponowana żeliwna patelnia. Zamiast kwiatów postaw na doniczki ze świeżymi ziołami – dzięki nim wprowadzisz do kuchni naturalny akcent i zyskasz aromatyczne przyprawy do wielu dań. W przypadku kuchennych tekstyliów postaw na len w naturalnych odcieniach. Pamiętaj – jeśli chodzi o dodatki w stylu loftowym – im mniej, tym lepiej.