Jak wykorzystać beton architektoniczny we wnętrzach?

2 minuty

Jeszcze kilkanaście lat temu wykorzystywanie betonu w pracach wykończeniowych należało do rzadkości. Rozwój i popularyzacja stylów o charakterze industrialnym spowodowały jednak, że rozwiązania tego typu stały się normą. Zostań z nami, by dowiedzieć się więcej o betonie architektonicznym oraz sposobach jego użycia w urządzeniu wnętrz.

Czym jest beton architektoniczny?

Istnieją trzy najpopularniejsze rodzaje betonu wykorzystywane do wykańczania i dekoracji wnętrz. Są to:

  • klasy C30/37,
  • drobnoziarnisty zbrojony włóknami polipropylenowymi,
  • drobnoziarnisty zbrojony włóknami szklanymi.

Pierwszy z wymienionych gatunków to zwykły beton przeznaczony do niewymagających zastosowań. Pozostałe dwa wykazują większą wytrzymałość na zgniatanie oraz zginanie. Poza tym materiały tego typu występują w różnych wersjach kolorystycznych, które uzyskuje się za pomocą odpowiednich pigmentów. Największą popularnością wciąż cieszą się jednak tradycyjne odcienie szarości. Na rynku dostępne są również rodzaje betonu architektonicznego o kilku fakturach. Dzięki modyfikacjom w procesie produkcyjnym można uzyskiwać różne powierzchnie – od wypolerowanych po szorstkie i porowate. Warto zwrócić uwagę na ten parametr przed dokonaniem zakupu. Należy sprawdzić zawczasu również wagę danego produktu. Przedmioty wykonane z betonu bywają ciężkie, co często wpływa na sposób ich użycia lub montażu.

Beton architektoniczny – jak go użyć?

Beton jest wykorzystywany w aranżacji wnętrz i zdobnictwie na wiele sposobów. Przyjrzyjmy się najciekawszym pomysłom oraz trendom z osobna.

Ściany i elewacje

Beton architektoniczny cieszy się ostatnimi laty ogromną popularnością w roli pokrycia ścian wewnętrznych. Surowość, minimalizm i prostota tego rozwiązania rezonują z panującymi obecnie trendami. Różne wymiary, formy oraz faktury dostępnych na rynku płyt betonowych pozwalają na zastosowanie ich w wielu stylach. Co więcej, materiały tego typu są z natury odporne na uszkodzenia mechaniczne i oszpecenia. Z tych samych względów beton architektoniczny bywa używany także w roli elewacji zewnętrznych. Rozwiązanie to nie należy do najpopularniejszych, lecz jest powszechnie znane i stosowane.

Podłogi i schody

Betonu używa się również w roli budulca dla podłóg oraz schodów. Ten surowy materiał rezonuje z wieloma stylami wnętrz, takimi jak industrialny czy minimalistyczny. Jednocześnie oferuje on wyjątkową wytrzymałość i obojętność na czynniki zewnętrzne. Upadek ciężkiego przedmiotu lub wylanie płynu nie wyrządzi betonowej podłodze szkód, którym uległyby panele lub płytki ceramiczne.

Dodatki i dekoracje

Beton architektoniczny to uniwersalny surowiec. Dzięki wysokim walorom wizualnym, wytrzymałości oraz niskiej cenie używa się go w produkcji wielu drobnych elementów ozdobnych, gadżetów i domowych akcesoriów. Z betonu architektonicznego tworzy się obecnie świeczniki, lampy, ramki na zdjęcia, zegary, misy na owoce oraz wiele, wiele innych.

Architektura na małą skalę

Beton pozwala również na produkcję elementów wyposażenia domu. Stoły, krzesła, komody oraz blaty wykonane z tego wytrzymałego materiału służą długimi latami, skutecznie ozdabiając wnętrza. Beton architektoniczny to świetny budulec także dla akcesoriów wykorzystywanych na działce i w ogrodzie.

W jakich wnętrzach zastosować beton?

Wybierając materiały do wykończenia i ozdobienia wnętrz, dbamy nie tylko o funkcjonalność, lecz także o względy wizualne. Warto ustalić więc już na etapie projektu, w jakiej konwencji użyjemy betonu architektonicznego. Istnieje kilka zasad, których warto się trzymać, wybierając ten materiał. Przede wszystkim beton współgra wizualnie z drewnem pod różnymi postaciami. Świetnie wygląda także w przestronnych pomieszczeniach i pustych przestrzeniach, przez co jest tak powszechnie stosowany we wnętrzach o charakterze minimalistycznym. Beton można z powodzeniem łączyć z jednolitymi płytkami ceramicznymi lub kamiennymi, dzięki czemu używa się go nawet w łazienkach. Surowe materiały wpasowują się również w klimat przeszklonych pomieszczeń z dużą ilością naturalnego światła.

Jeśli chcesz więc upewnić się, czy materiał ten sprawdzi się w Twoich wnętrzach, skonsultuj się ze stylistą lub projektantem wnętrz. Warto inspirować się także kreacjami dostępnymi w Internecie. Portale takie jak Pinterest oraz Instagram z pewnością pobudzą Twoją kreatywność i pomogą Ci wpaść na oryginalne pomysły.