Jak urządzić taras lub balkon?

Jak urządzić taras
2 minuty

Pierwsze cieplejsze wieczory i słoneczne dni zachęcają do wyjścia na balkon lub taras. Mimo przeciętnego klimatu chętnie korzystamy z zewnętrznych części budynku, traktując je jako przedłużenie mieszkania. Dzięki dobrze zaplanowanej aranżacji balkonu i tarasu lepiej wykorzystasz tę przestrzeń, a czas spędzony na zewnątrz stanie się przyjemniejszy.

Aranżacja balkonu – zaplanuj jego funkcje

Z reguły urządzanie balkonu i aranżacja tarasu to etapy prac remontowych, które wykonuje się na samym końcu. Często nawet nie przywiązujemy uwagi do odpowiedniego wyposażenia, traktując balkon jako miejsce do przechowywania mało potrzebnych przedmiotów. Jednak nawet mały i wąski balkon w bloku można urządzić w taki sposób, żeby maksymalnie wykorzystać jego funkcjonalność. Wystarczy trochę wysiłku i pomysł.

Szukając sposobu na zagospodarowanie balkonu, warto zastanowić się nad funkcjami, jakie ma pełnić. Jeśli chcesz wykorzystywać go jedynie do wypoczynku, sprawa będzie łatwa, Jednak w większości przypadków balkon staje się również miejscem uprawy roślin. Szczególnie przy większych drzewkach ozdobnych czy wysokich grządkach musisz wyznaczyć dla nich odpowiednią przestrzeń. Przy małych balkonach dobrze będzie ulokować strefę wypoczynku bliżej wejściach, a cześć uprawną w oddali. To ułatwi pogodzenie obu funkcjonalności w ramach jednego obiektu.

Jeśli czeka Cię aranżacja tarasu o większej powierzchni, również nie możesz zrezygnować z wyznaczenia funkcji. W tym wypadku jednak możesz sobie pozwolić na więcej. Rośliny doniczkowe możesz poukładać w taki sposób, aby wydzielały strefę wypoczynkową. Przy tarasach w restauracjach czy ogródkach przed lokalami rośliny doniczkowe będą wydzielały strefy pomiędzy stolikami. Nie zapomnij w aranżacji tarasu uwzględnić miejsca do ustawiania grilla czy stolika do przygotowywania posiłków.

Rośliny w aranżacji tarasu lub balkonu

Wcześniej wspomniano już o roślinach doniczkowych, które można przechowywać na tarasie. Właśnie doniczki powinieneś wziąć pod uwagę przy urządzanie tych przestrzeni roślinami. Donice nie muszą ograniczać się do pelargonii czy innych klasycznych roślin. Równie dobrze możesz ustawić w nich krzewy ozdobne, a na większych tarasach także wysokie grządki do uprawy warzyw. Wiele zależy od wolnego czasu, jaki możesz poświęcić roślinom i Twoich zainteresowań.

Zastanów się również jakie funkcje mają mieć rośliny w Twoim pomyśle na balkon. W przypadku warzyw sprawa jest jasna i nie wymaga rozwinięcia. Jednak rośliny ozdobne mogą i powinny pełnić dodatkowe funkcje. Wysokie krzewy czy trawy dekoracyjne sprawdzą się jako przesłona, dzięki której wybrana strefa na tarasie będzie niewidoczna z zewnątrz. Zastanów się nad uprawą roślin dekoracyjnych, które jednocześnie odstraszają owady. Kocimiętka, komarzyca czy pięknie kwitnąca lawenda wąskolistna to rośliny jednocześnie dekoracyjne i odstraszające komary. Dzięki nim bez obaw możesz wydłużyć czas spędzony na tarasie do późnego wieczoru.

Jak wykończyć taras – inspiracje

Urządzenie tarasu często musi być poprzedzone pracami budowlanymi związanymi z wykończeniem. Głównie dotyczy to podłogi, na której możesz ułożyć płytki lub b. W ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się także płytki na dystansach, których ułożenie nie wymaga wiele wysiłku. Do modnych aranżacji balkonu należą minimalistyczne płyty betonowe, które można układać także na powierzchni ścian. Często inwestorzy sięgają po płytki imitujące naturalny kamień, których wzór można zestawić z kamieniami na ścieżkach w ogrodzie czy płytkami elewacyjnymi.

Dobry pomysł na taras musi uwzględniać meble wypoczynkowe. Na małym balkonie w bloku najlepsze będą meble składane wykonane z aluminium i wykończone tkaniną poliestrową. W każdej chwili możesz je złożyć, a przechowywane na balkonie nawet w okresie zimowym nie ulegną zniszczeniu. Na dużych tarasach możesz pozwolić sobie na eleganckie meble rattanowe. Dobierając zestaw mebli, weź pod uwagę ilość domowników, a także kilka dodatkowych miejsc dla Twoich gości.