Jak urządzić przytulną sypialnię?

Przytulna sypialnia
2 minuty

Zdrowy sen jest niezbędny do regeneracji i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Aby móc taki sobie zapewnić, zaaranżuj w odpowiedni sposób własną sypialnię. Klimat miejsca, w którym śpisz oraz jakościowe elementy jego wyposażenia mają w tej kwestii priorytetowe znaczenie. Sprawdź, jak powinna wyglądać przytulna sypialnia.

Zacznij od łóżka!

Wygodne łóżko jest podstawowym elementem wyposażenia sypialni. Podczas jego wyboru, zwróć szczególną uwagę na indywidualne preferencje i potrzeby, dopiero później sugeruj się trendami w zakresie aranżacji wnętrz.

Łóżko powinno mieć odpowiedni rozmiar, to pojedyncze nie powinno być mniejsze niż 90×200 cm, zaś podwójne 140×200 cm. Koniecznie dobierz odpowiedni materac. Sami eksperci potwierdzają, że trudno jest wskazać jeden, najlepszy typ materaca. Nie może być on za twardy, ani za miękki. Zanim dokonasz wyboru, wypróbuj materac, lepiej kupuj go stacjonarnie, aniżeli online.

Dzisiaj w trendach są łóżka tapicerowane, z wygodnymi zagłówkami. To świetna opcja, tym bardziej jeśli lubisz wieczorem czytać książki czy oglądać filmy.

Oświetlenie to podstawa, aby zbudować przytulny nastrój

Nie ma wątpliwości, że przytulny nastrój sypialni stworzy oświetlenie. W pomieszczeniu do spania najlepiej sprawdza się światło ciepłe o żółtej barwie. Postaw nie tylko na główny element oświetlenia, czyli żyrandol, ale również kinkiety czy lampki nocne przy łóżkach. Światło nie powinno być zbyt intensywne, ciekawą opcją jest system tzw. inteligentnego oświetlenia, dzięki któremu możesz regulować poziom i natężenie barwy światła.

Oświetlenie w sypialni może być też przytulnym dekorem. Doskonale sprawdzają się na przykład girlandy świetlne zawieszone nad oknem czy przy łóżku.

Na jaki kolor ścian postawić?

W sypialni nie powinny królować zbyt intensywne kolory, ponieważ te rozpraszają i przeszkadzają w wejściu w senny nastrój. Lepiej sprawdzą się barwy stonowane. Wybieraj ponadczasową biel, beże, świetnie sprawdzi się też kojąca zieleń. Zrezygnuj za to z czerwieni i pomarańczy. Jeśli lubisz grę wyrazistych kolorów, zdecyduj się na pastele, odrzuć za to neony. Dobrą techniką jest też stosowanie stonowanych barw jako baza, wtedy kolory można traktować jako minimalny akcent dekoracyjny.

Dodatki, które ocieplą każde wnętrze

Sypialnia nie powinna być przepełniona dodatkami dekoracyjnymi. W tym wnętrzu lepiej sprawdzi się umiar w dekorach. Jeśli chcesz uzyskać przytulny klimat sypialnianej przestrzeni, udekoruj ją zasłonami, poduchami, pledami, miękkim dywanem. Na ścianach mogą zawisnąć grafiki czy makramy. Koniecznie udekoruj sypialnię żywą roślinnością, wybieraj kwiaty doniczkowe, które oczyszczają powietrze.

Przytulna sypialnia to wnętrze w stylu boho, retro albo klasycznym. Doskonale sprawdza się również minimalistyczny styl skandynawski. Surowe, typowo nowoczesne sypialnie raczej są pozbawione nuty przytulności i ciepła.