Jak urządzić garderobę od podstaw?

Jak urządzić garderobę?
2 minuty

Domowa garderoba może bardzo szybko przemienić się w jeden wielki bałagan. Oczywiście nic takiego nie musi mieć miejsca, jeżeli zadbamy o odpowiednią aranżację tego pomieszczenia. Jak urządzić wymarzoną garderobę, aby zawsze panował tam porządek, a całość wyglądała atrakcyjnie?

Czym jest garderoba i jak ją przygotować?

Nazwa garderoba, wzięta została z języka francuskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza pomieszczenie do przechowywania odzieży.

Garderoba służy przede wszystkim do przechowywania ubrań. W zależności od jej rozmiarów i rozplanowania zmieścimy w niej odzież na wieszakach, np. koszulki, tuniki, sukienki płaszcze. Niektóre elementy garderoby można położyć na specjalnie urządzonych półkach, jeżeli zdecydujemy się na taką aranżację. Ułożenie i rozmieszczenie ubrań powinno być zorganizowane w taki sposób, aby w jak najwyższym stopniu ułatwić wybieranie codziennych ubrań oraz kreacji na specjalne okazje.

Jakie pomieszczenie nadaje się na garderobę?

Najlepszym momentem na wybór miejsca garderoby jest projektowanie nowego domu lub mieszkania, ewentualnie decyzja o kupnie już gotowego lokum. Oczywiście takie pomieszczenie można stworzyć nawet wtedy, gdy nie zmieniamy miejsca zamieszkania. Potrzebny nam będzie tylko odpowiedni plan działania.

W większych domach garderoba stanowi zazwyczaj oddzielne pomieszczenie, w mniejszych wydzieloną część holu lub sypialni. Najczęściej wyznacza się miejsce w prywatnej części budynku, by było ono niedostępne dla wzroku gości.

Warto pomyśleć o zrobieniu garderoby w pobliżu sypialni lub łazienki, gdyż takie umiejscowienie pozwala nam uniknąć codziennego rytuału przemieszania się pomiędzy pokojami w celu dobrania odpowiedniej kreacji. Garderoba może być ulokowana też w przedpokoju. Takie rozwiązanie najczęściej stosuje się w mniejszych mieszkaniach, gdzie nie ma miejsca na oddzielenie osobnego pomieszczenia do przechowywania ubrań. Dla niektórych osób odpowiednią przestrzenią na garderobę może być strych lub poddasze. Taka opcja sprawdzi się szczególnie u osób, które mają dużo ubrań i dodatków, a w przestrzeni mieszkalnej nie mają miejsca na ich przechowywanie.

Wieszaki, regały, pudła… i wiele więcej! Sztuka przechowywania

Przygotowanie samego pomieszczenia na garderobę to nie wszystko. Trzeba tez odpowiednio je urządzić, znajdując stosowne miejsce na odpowiednie elementy, ubrania i akcesoria. To właśnie dlatego w garderobie powinno znaleźć się zarówno miejsce na wieszaki, jak i półki na spodnie i innego rodzaju odzież. Chcąc ułatwić sobie dobór odpowiedniego stroju, warto odzież segregować, np. rodzajami i kolorami. Sztuka przechowywania ubrań w garderobie powinna też być dostosowana do indywidualnego gustu. Chodzi o to, aby właściciel tego miejsca, potrafił dobrze się w nim rozeznać.

Ważnym elementem każdej garderoby jest lustro, w którym dokładnie można zobaczyć całą sylwetkę i sprawdzić, jak poszczególne części ubrania komponują się ze sobą. Chcąc mieć obiektywny ogląd sytuacji, warto postawić także na dobre oświetlenie w garderobie, najlepiej takie, które nie będzie przełamywać kolorów.

Garderoba w małym mieszkaniu – czy to możliwe?

Urządzenie garderoby w małym mieszkaniu wymaga odpowiedniego planowania i zmysłu aranżacji, jednak można to zrobić, stosując się do pewnych zasad. Jeżeli nie mamy miejsca na to, aby urządzić garderobę w osobnym pomieszczeniu, wystarczy wydzielić przestrzeń innego pokoju, przeznaczając ją właśnie na garderobę. Można to zrobić, tworząc wnękę w pomieszczeniu, która będzie pełniło funkcję przechowalni. W tym miejscu wstawić można szafkę z półkami i szufladami oraz ewentualnie specjalne pojemniki, np. na bieliznę czy biżuterię. Często w małych mieszkaniach rolę garderoby pełni po prostu przestronna szafa wnękowa, w której można zaaranżować ubrania w wybrany przez siebie sposób.