Funkcjonalny i piękny przedpokój – inspiracje

Przedpokój
2 minuty

Idealny przedpokój jest nie tylko praktyczny, ale również reprezentacyjny. To właśnie ta część domu wpływa na pierwsze wrażenie całej nieruchomości. Trzeba też uwzględnić, że najczęściej jest to niewielkie pomieszczenie, dlatego jego urządzenie może być nieco problematyczne. Poznaj najlepsze inspiracje w zakresie urządzania przedpokoju, nie tylko zgodne z najnowszymi trendami, ale również takie, które spełniają indywidualne preferencje inwestorów. 

Mały, ale funkcjonalny przedpokój

Przedpokój jest pierwszym miejscem, do którego trafiamy z zewnątrz. Musi być na tyle praktyczny, aby niestraszne było mu błoto na butach czy przemoczona kurtka. Właśnie dlatego do wykończenia przedpokoju najczęściej wykorzystuje się łatwe w utrzymaniu czystości płytki.

Podstawą urządzenia małego przedpokoju powinny być meble modułowe do przechowywania butów i odzieży wierzchniej, wieszaki oraz stanowisko do komfortowego ubierania się. W przedpokoju nie powinno zabraknąć też lustra.

Podstawy aranżacji małego przedpokoju

Nawet niewielki przedpokój powinien być optymalnie przestronny. Należy wykorzystać wnęki, zastosować odpowiednie oświetlenie i jasne tonacje, dzięki którym mała przestrzeń zostanie optycznie powiększona.

Najlepiej, jeśli przedpokój jest minimalistyczny. Nie jest to dobre miejsce na przepych czy mnogość detali dekoracyjnych. Idealnie sprawdzi się styl klasyczny, skandynawski albo nowoczesny, który zakłada proste formy. Bez względu na rodzaj aranżacji, w przedpokoju sprawdzi się wyposażenie najlepszej jakości, odporne na brud, rysowanie, ścieranie czy pękanie.

Oświetlenie w małym przedpokoju

Gra świateł optycznie powiększy małą przestrzeń. W przedpokoju warto zastosować w oświetlenie najbardziej przypominające naturalne światło. Lepsze będzie to białe i zimne, niż w żółtej, ciepłej tonacji. Warto wziąć pod uwagę, że z reguły przedpokoje nie posiadają okna, dlatego należy zapewnić w nim dobre, intensywne światło.

Kolory w przedpokoju

Ponieważ przedpokój ma najczęściej niewielki metraż, zaleca się stosowanie w takich wnętrzach jasnych tonacji. Doskonale sprawdzi się uniwersalna, ponadczasowa biel lub odcienie beżu. Zbyt ciemny przedpokój może stać się mroczny i optycznie jeszcze mniejszy.

Optyczne powiększenie

Biel i jasne światło wpłynie pozytywnie na optyczne powiększenie małej przestrzeni przedpokoju. Takie wnętrze warto wyposażać jedynie w te podstawowe elementy, które są niezbędne do funkcjonowania domowników. Szafa na ubrania i półka na buty oraz niewielkie siedzisko sprawdzi się idealnie.

Duży hol – pole do popisu do aranżacji

Na nieco bardziej odważne aranżacje mogą pozwolić sobie właściciele przestronnych przedpokoi. Warto w nich zastosować dekory, takie jak grafiki na ścianach czy okazała roślinność w donicach. Duże przedpokoje pięknie prezentują się w stylu nowoczesnym i glamour. Świetną opcją jest zastosowanie w nich naturalnego kamienia typu marmur czy granit.

W dużych przedpokojach wskazana jest też gra kolorów, a klasyczną biel może ożywić eleganckie złoto, loftowa czerń czy intensywna czerwień.

Glamour, boho, a może minimalizm

W małych przedpokojach powinien królować minimalizm, więc świetnie sprawdzi się styl skandynawski. W nieco większych pomieszczeniach tego rodzaju z powodzeniem można wykorzystać dowolny styl. Pięknie komponuje się drewno typowe dla stylu retro czy boho albo wspomniany już kamień, charakterystyczny dla stylu glamour.

Bez względu na typ aranżacji przedpokoju, pamiętaj, że to pomieszczenie jest wizytówką całego mieszkania i powinno być spójne z pozostałymi wnętrzami domowej przestrzeni.